Do tejto kategórie sme zaradili potraviny, ktoré majú blahodarný vplyv na naše zdravie, ale nepatria do našich ostatných kategórii.Mat kasicka

Materská kašička

Materská kašička je látka podobná mlieku, ktorú vylučujú včely a ktorá poskytuje výživu vyvíjajúcim sa larvám, ako aj včelej kráľovnej. Ľudia niekedy používajú materskú kašičku ako formu apiterapie alebo alternatívnej medicíny, ktorá využíva včelie produkty. Nazýva sa aj včelie mlieko, včelí pľuvanec a včelie sliny.

Existujú určité dôkazy, že lipidy obsiahnuté v kašičke sú užitočné ako preventívne a podporné lieky s funkciami, ktoré zahŕňajú potenciálne inhibítory rastu rakoviny, modulátory imunitného systému, alternatívne terapie menopauzy, prostriedky na ochranu proti starnutiu pokožky a ďalšie.

Miso1

Miso

Miso je fermentované korenie obzvlášť populárne v niektorých častiach Ázie, hoci sa dostalo aj do západného sveta. Hoci miso je pre mnohých stále neznáme, jedinci, ktorí ho poznajú, ho s najväčšou pravdepodobnosťou konzumovali vo forme japonskej miso polievky. Je neuveriteľne výživný a spája sa s rôznymi zdravotnými výhodami, vrátane lepšieho trávenia a silnejšieho imunitného systému.


Propolis

Propolis

Propolis je živica, ktorú vytvárajú včely. Obsahuje zmes včelích slín, včelieho vosku a látok z rastlín a stromov. Propolis môže mať určité zdravotné výhody pre ľudí. Historicky ho ľudia používali lokálne alebo ako perorálny doplnok. Nemusí však vyhovovať každému.


Omacka

Sójová omáčka

Sójová omáčka je veľmi chutná prísada vyrobená z fermentovaných sójových bôbov a pšenice. Pochádza z Číny a vo varení sa používa už viac ako 2000 rokov. Dnes je to jeden z najznámejších sójových produktov na svete. Je základnou zložkou v mnohých ázijských krajinách a široko sa používa vo zvyšku sveta. Spôsob, akým sa vyrába, sa môže výrazne líšiť, čo spôsobuje výrazné zmeny v chuti a textúre, ako aj zdravotné riziká.


Tempeh

Tampeh

Tempeh je fermentovaný sójový produkt, ktorý je populárnou vegetariánskou náhradou mäsa. Či už ste vegetarián alebo nie, môže byť výživným doplnkom vašej stravy.

Tempeh je všestranná zložka, ktorá prichádza s rôznymi zdravotnými výhodami. Má vysoký obsah bielkovín, prebiotík a širokého spektra vitamínov a minerálov.

Pel

Včelí peľ

Včelí peľ je zmesou kvetového peľu, nektáru, enzýmov, medu, vosku a včelieho výlučku. Včely medonosné zbierajú peľ z rastlín a prepravujú ho do úľa, kde sa skladuje a používa ako potrava pre kolóniu. Nemal by sa zamieňať s inými včelími produktmi, ako je med, materská kašička alebo plást. Tieto produkty nemusia obsahovať peľ alebo môžu obsahovať iné látky.

Včelí peľ sa v poslednej dobe presadil v zdravotníckej komunite, pretože je nabitý živinami, aminokyselinami, vitamínmi, lipidmi a viac ako 250 účinnými látkami. Spolkové ministerstvo zdravotníctva v Nemecku uznáva včelí peľ ako liek. Mnohé štúdie skúmali zdravotné účinky včelieho peľu a našli sľubné výsledky.


Vceli vosk

Včelí vosk

Včelí vosk pri kozmetickom použití včelí vosk hydratuje, ošetruje, upokojuje a upokojuje pokožku. Pílinguje, opravuje poškodenia, podporuje regeneráciu pokožky, zmierňuje prejavy starnutia, upokojuje svrbenie a podráždenie a vytvára hydratačnú, dlhotrvajúcu ochrannú bariéru proti znečisťujúcim látkam z prostredia. Včelí vosk používaný vo vlasoch vyživuje, ošetruje a zjemňuje pramene a zároveň podporuje lesk vlasov.

Včelí vosk, ktorý sa používa v medicíne, pomáha upokojiť a uľahčiť hojenie odrenín. Zabraňuje prenikaniu škodlivých baktérií do tela cez popraskanú a popraskanú pokožku a poskytuje pokožke vrstvu ochrany proti vonkajším dráždidlám. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti prospievajú tým, ktorí trpia lokálnymi alergiami alebo kožnými ochoreniami, ako je ekzém a rosacea.


Ostatné potraviny