Obsah článku

  Včelí peľ

  Vedeli ste, že včelí peľ obsahuje takmer všetky živiny, ktoré ľudské telo potrebuje na to, aby prosperovalo? Preto ho Nemecká federálna rada pre zdravie oficiálne uznala za liek.

  Včelí peľ je vynikajúci pre úľavu od alergií a je zodpovedný za mnoho zdravotných výhod medu. Je bohatý na vitamíny, minerály, bielkoviny, lipidy a mastné kyseliny, enzýmy, karotenoidy a bioflavonoidy, ktoré z neho robia antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové činidlo, ktoré posilňuje kapiláry, zmierňuje zápaly, stimuluje imunitný systém a prirodzene znižuje hladinu cholesterolu.

  Včelí peľ v skutočnosti obsahuje viac bielkovín ako ktorýkoľvek živočíšny zdroj a viac aminokyselín ako rovnaká hmotnosť vajec alebo hovädzieho mäsa ... a to sú len niektoré z najlepších výhod včelieho peľu.

  Čo to včelí peľ je?

  Včely zbierajú peľ z prašníkov, zmiešajú ho s malou dávkou sekrétu zo slinných žliaz alebo nektáru a umiestňujú ho do špecifických košov (nazývaných corbiculae), ktoré sa nachádzajú na holennej kosti zadných nôh - nazývané aj peľové záťaže. Potom, čo sa peľ zozbiera, je prenesený do úľa, kde je zabalený do plástových buniek. Potom je povrch zozbieraného peľu pokrytý tenkou vrstvou medu a vosku, čím sa vytvorí „včelí chlieb“. Výskumy ukazujú, že včelí chlieb prechádza anaeróbnou fermentáciou a je konzervovaný vznikajúcou kyselinou mliečnou. Včelí chlieb slúži ako základný zdroj bielkovín pre včelstvo.

  Podľa posledných národných údajov vyprodukuje včelstvo ročne jeden až sedem kilogramov peľu. Každý deň množstvo peľu zozbieraného z jednej kolónie dosahuje 50-250 g. Existujú špeciálne zariadenia alebo lapače peľu, ktoré sa používajú na zber peľových košov, keď sa poľné včely vracajú do svojich úľov. Včely sa musia dostať cez pasce, aby sa dostali do úľa, a prídu o časť peľového koša, čím ich pošlú späť nazbierať viac peľu.

  Farba peľu sa líši, od jasne žltej po čiernu. Včely obvykle zbierajú peľ z tej istej rastliny, ale niekedy zbierajú peľ z mnohých rôznych rastlinných druhov. Peľové zrná závisia od druhu rastlín; líšia sa tvarom, farbou, veľkosťou a hmotnosťou. Včelí peľ je známy ako apiterapeutický produkt, pretože obsahuje skupiny chemických zlúčenín, ktoré vyrábajú včely a používajú sa na lekárske účely. V jeho zložení je asi 250 látok, vrátane aminokyselín, lipidov, vitamínov, makro a mikroživín a flavonoidov.


  Kde včelí peľ kúpiť

  Odporúčame užívať včelí peľ z krajiny, prípadne jeho blízkeho okolia kde trvalo žijete. Neodporúčame dovozový včelí peľ zo zahraničia, pretože môže spôsobiť alergické reakcie z dôvodu, že vaše telo nie je zvyknuté na tieto rastliny a na peľ z nich. Slovenský včelí peľ, ktorý pravidelne získava ocenenia na celoslovenských súťažiach, môžete kúpiť priamo od včelára Petra Pišáka v internetovom obchode TU.

  Nutričné hodnoty včelieho peľu

  Výhody včelieho peľu vyplývajú z pôsobivého výživového obsahu látky. Fakty o výžive včelieho peľu sú tieto:

  Pel1

  Včelí peľ - 8 účinkov na zdravie

  Konzumácia včelieho peľu má množstvo zdravotných výhod, ktoré sú dané radom antioxidantov, aminokyselín a mikroživín nachádzajúcich sa v peli. Používa sa na celom svete na liečebné a terapeutické účely.

  Včelí peľ znižuje zápal

  Protizápalová aktivita včelieho peľu sa porovnáva s liekmi, ako sú naproxén, analgín, fenylbutazón a indometacín. Vedci naznačujú, že môže byť použitý pri akútnych a chronických zápalových stavoch, počiatočných degeneratívnych stavoch a ochoreniach pečene alebo toxicite. Štúdia z roku 2010 zistila, že peľ včiel medonosných vykazuje pri podávaní myšiam s nekrózou pečene vyvolanou acetaminofénom významné protizápalové účinky.

  Iná štúdia vykonaná v roku 2010 skúmala protizápalový účinok sypania včelieho peľu, jeho vodného extraktu a etanolového extraktu metódou edému labky vyvolaného karagénom u potkanov. Výsledky naznačujú, že objem mierne potlačil edém labky, zatiaľ čo vodný extrakt nevykazoval takmer žiadnu inhibičnú aktivitu. Etanolový extrakt vykazoval silnú protizápalovú aktivitu a vedci naznačujú, že sa dá použiť ako doplnok stravy a ako funkčná potravina.

  Včelí peľ pôsobí ako antioxidant

  Štúdie odhalili, že enzymatické hydrolyzáty zo včelieho peľu sú prospešné pre pacientov, ktorí trpia chorobami, ako je rakovina, srdcové choroby, cukrovka 2. typu a hypertenzia. Antioxidačné vlastnosti boli merané v štúdii z roku 2005 a vedci zistili, že má pozoruhodnú antioxidačnú aktivitu. Boli svedkami vysokých zachytávacích aktivít proti aktívnemu oxidačnému stresu. Vedci dokonca navrhli, že inhibičné aktivity peľu sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, ako je natto, miso, syr a ocot.

  Včelí peľ chráni pred toxicitou pečene

  Jedna štúdia z roku 2013 zistila, že gaštanový včelí peľ chráni hepatocyty pred oxidačným stresom a podporuje hojenie poškodenia pečene spôsobeného toxicitou. Potkany s poškodením pečene indukovaným chloridom uhličitým sa rozdelili do dvoch skupín - jedna skupina užívala dve rôzne koncentrácie peľu v ústach (200-400 miligramov na kilogram denne) a jednej skupine bol podaný silibinín, liek, ktorý obsahuje flavonoidy. Vedci zistili, že obe liečby zvrátili poškodenie pečene, ale silibinín spôsobil pri potkanoch značnú stratu hmotnosti a smrť v dôsledku silnej hnačky. Tieto zistenia naznačujú, že peľ je bezpečnou alternatívou k silibinínu pri liečbe poranení pečene a môže byť súčasťou očisty pečene.

  Pel2

  Včelí peľ posilňuje imunitný systém

  Včelí peľ má antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti. Štúdia z roku 2014 hodnotila biologické aktívne látky z ôsmich komerčných včelích peľov zakúpených na trhu. Všetky vzorky vykazovali antimikrobiálnu aktivitu. Staphylococcus aureus bol na peľ najcitlivejší a candida glabrata najodolnejšia.

  Včelí peľ môže byť tiež prírodným bojovníkom proti alergii. Štúdia z roku 2008 skúmala vplyv včelieho peľu na aktiváciu žírnych buniek, ktorá hrá ústrednú úlohu pri rôznych alergických ochoreniach. Vedci vykonávali experimenty in vivo a in vitro a zistili, že včelí peľ má antialergický účinok vďaka svojej schopnosti inhibovať aktiváciu žírnych buniek, ktorá hrá dôležitú úlohu v počiatočných a neskorých fázach alergických reakcií.

  Včelí peľ slúži ako doplnok stravy

  Štúdie na zvieratách naznačujú, že peľ môže byť použitý ako cenný doplnok stravy. Štúdie dokázali, že myši a potkany kŕmené peľom vykazovali vyšší obsah vitamínu C a horčíka v týmuse, srdcovom svale a kostrových svaloch. Po konzumácii peľu mali tiež vyšší obsah hemoglobínu a väčší počet červených krviniek. Včelí peľ predĺžil životnosť experimentálnych zvierat.

  Zaujímavá štúdia hodnotila účinky včelieho peľu na 40 novozélandských bielych králikoch. Králiky boli rovnomerne rozdelené do štyroch skupín, ktoré dostávali rovnakú komerčnú stravu. Každá skupina dostala vodný roztok neobsahujúci žiadny peľ alebo 100, 200 alebo 300 miligramov včelieho peľu na kilogram telesnej hmotnosti. Samice králika sa párili s neošetrenými samcami králika od októbra do februára a od mája do septembra. Pre každú sezónu pochádzalo 80 odstavených králikov zo samíc kontrolnej skupiny, ktoré boli na začiatku liečby rozdelené do rovnakých štyroch skupín. Ošetrenie včelím peľom u samíc králikov o 200 miligramov významne zvýšilo telesnú hmotnosť, koncepciu, dojivosť a veľkosť vrhu. Tiež zlepšil biochemické profily krvi. Rovnaká dávka peľu tiež výrazne zvýšila rast malých králikov a ich prežitie až do odstavenia.

  Podobné zdravotné výhody pre peľ boli ukázané v štúdii z roku 1994, ktorá zahŕňala gravidné potkany a rast plodu. Tieto štúdie na zvieratách naznačujú, že včelí peľ má vysokú nutričnú hodnotu a funguje ako doplnok pre zvieratá s nutričnými nedostatkami.

  Vedci naznačujú, že môže byť nápomocný pri podávaní deťom s nedostatočnou chuťou do jedla alebo s oneskoreným vývojom. Môže tiež pomôcť podvyživeným deťom a dospelým, najmä pred a po operácii, pri zotavovaní sa zo závislosti na alkohole alebo keď sú vo fyzickom alebo psychickom strese.

  Pel3

  Včelí peľ zmierňuje príznaky menopauzy

  Štúdia z roku 2015 vykonaná v Nemecku zistila, že med aj včelí peľ zlepšujú problémy s menopauzou u pacientok s rakovinou prsníka pri antihormonálnej liečbe. Viac ako dve tretiny pacientov, ktorí štúdiu dokončili, uviedli zlepšenie symptómov. Vedci naznačujú, že včelí peľ a med môžu byť ponúkané ženám, ktoré nereagovali na iné alternatívy na zvládnutie postmenopauzálnych symptómov. Tiež poznamenávajú, že sa zistilo, že flavonoidy nachádzajúce sa v mede a peli predchádzajú rakovine prsníka, čím podporujú používanie týchto produktov u žien s príznakmi menopauzy a problémami s rakovinou prsníka v anamnéze alebo bez nej.

  Včelí peľ pomáha zmierniť stres

  Vďaka výživovým faktom a tonickým vlastnostiam včelieho peľu zlepšuje prekrvenie nervového tkaniva, zvyšuje mentálnu kapacitu a posilňuje nervový systém, ktorý môže byť oslabený stresom. Vďaka tomu je jedným z najefektívnejších prírodných liekov na zmiernenie stresu. Môže to byť obzvlášť užitočné pre ľudí s nedostatkom energie, najmä pre starších ľudí. Aj malé dávky včelieho peľu počas dlhšieho časového obdobia dokázali zlepšiť náladu a fyzickú vytrvalosť, a tým posilniť túžbu žiť. Slúži tiež ako lokálne analgetikum, čo mu dáva schopnosť zmierniť bolesť, ktorú môže vyvolať stres alebo zranenie.

  Včelí peľ podporuje liečenie

  Včelí peľ môže byť použitý ako topická masť na urýchlenie procesu hojenia a je obzvlášť užitočný ako domáci liek na úľavu od popálenín. Súčasťou peľu je kaempferol, ktorý po popálení inhibuje aktivitu enzýmov a znižuje zápalové reakcie a opuchy.

  Výskum naznačuje, že peľ pomáha zlepšovať krvný obeh v cievach a zvlhčuje pokožku. Protizápalové a analgetické pôsobenie flavonoidov vo včelom peli pomáha zmierňovať bolesť a predchádzať agregácii krvných doštičiek. Peľ vďaka svojej antimikrobiálnej aktivite tiež pomáha predchádzať infekcii, vďaka čomu sa rana alebo popálenina rýchlo zahojí. Pretože je peľ skvelým zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, môže tiež pomôcť udržať pokožku mladšiu a žiarivú. Stimuluje prekrvenie všetkých kožných buniek, pomáha detoxikovať organizmus, redukuje výskyt vrások a urýchľuje proces hojenia.

  Pel4

  Včelí peľ - riziká a vedľajšie účinky

  • Pre väčšinu ľudí je bezpečné užívať včelí peľ ústami po dobu 30 až 60 dní, v závislosti od dávky. Nižšia dávka môže byť konzumovaná ako zmes včelieho peľu a je považovaná za bezpečnejšiu.
  • Najväčšími obavami o bezpečnosť sú alergické reakcie na včelí peľ, ktoré môžu byť problémom pre ľudí, ktorí sú alergickí na peľ. Ak po konzumácii peľu zaznamenáte svrbenie, opuch, dýchavičnosť alebo točenie hlavy, môžete mať alergiu alebo citlivosť na včelie produkty, preto používanie prerušte, kým sa neporozprávate so svojim lekárom.
  • Existujú určité obavy, že včelí peľ môže stimulovať maternicu a ohroziť tehotenstvo, a preto by sa tehotné ženy mali vyhýbať užívaniu peľu alebo ho používať pod vedením lekára.
  • Ľudia, u ktorých je potrebné riedenie krvi, napr. warfarínom, by sa tiež mali vyhýbať konzumácii včelieho peľu.

  Ako včelí peľ používať?

  Kúpte si včelí peľ od renomovanej spoločnosti alebo miestneho včelára, ktorému dôverujete. Včelie produkty, ako je peľ, nájdete vo väčšine obchodov so zdravou výživou a na farmárskych trhoch, najmä preto, že sú čoraz populárnejšie.

  Mnoho ľudí je zmätených, ako konzumovať včelí peľ. Je to skutočne jednoduché. Najbežnejší spôsob použitia je, keď ho zmiešate mletý peľ s potravinami. Mletý peľ je možné zmiešať s medom, tvarohom alebo jogurtom v pomere 1:1 až 1:4 – vytvorí sa tak zmiešaný peľový roztok, ktorý je možné prijímať po celý deň. Ak sa pokúšate bojovať proti nedostatku živín, alergiám, zápalom, stresu alebo chorobe, vezmite si jednu čajovú lyžičku zmiešaného peľu trikrát denne.

  K dispozícii sú aj granule včelieho peľu. Môžu sa pridávať do jogurtov, cereálií a pečiva. Peľové zrná alebo granule možno pridať do teplej vody na dve až tri hodiny. Potom prasknú a uvoľnia svoju výživovú hodnotu. To sa dá urobiť aj s mliekom, ovocnými a zeleninovými šťavami. Tekutinu potom môžete vypiť alebo pridať do smoothie, aby ste získali tieto úžasné výhody včelieho peľu.

  Vďaka detoxikačným vlastnostiam včelieho peľu je skvelým doplnkom tajného detoxikačného nápoja.

  zdroj: draxe.com