Obsah článku

Med pravdepodobne poznáte a možno ste dokonca fanúšikom včelieho peľu alebo materskej kašičky, ale poznáte ďalšiu zložku pochádzajúcu zo včiel, o ktorej je známe, že má neuveriteľné zdravotné vlastnosti? Hovoríme o včelom propolise, nazývanom tiež „včelie lepidlo“. Propolis je prírodná zmes, ktorú produkujú včely medonosné.
Táto terapeutická látka nielenže chráni úle pred votrelcami, ale môže tiež liečiť všetky druhy nežiaducich zdravotných ochorení. Včelí propolis používajú ľudia v medicíne už od staroveku. Medzi výhody včelieho propolisu patria antimikrobiálne, antioxidačné, protivredové a protinádorové vlastnosti.
Čo to propolis je?
Včelí propolis je definovaný ako živicová zmes, ktorú včely produkujú kombináciou vlastných slín a včelieho vosku s vylučovanými látkami, ktoré zbierajú z púčikov stromov, miazgy a ďalších zdrojov. Farba propolisu sa môže líšiť v závislosti od toho, čo včela zbiera, ale zvyčajne je včelí propolis odtieňom tmavohnedej.
Propolis má vo svete včiel medonosných obrovský význam. Používajú ho na utesnenie nežiaducich malých trhlín a medzier v úli (väčšie medzery sa vyplnia včelím voskom). Je to veľmi dôležité, pretože ak sa tieto otvory poriadne neutesnia, do úľa sa môže dostať niekoľko veľmi ohrozujúcich útočníkov, ako sú hady a jašterice.
Keď sa vedci pozreli bližšie na presné chemické zloženie propolisu, zistili, že obsahuje viac ako 300 prírodných zlúčenín, vrátane aminokyselín, kumarínov, fenolických aldehydov, polyfenolov, sekveniterpén chinínov a steroidov. Surový propolis sa vo všeobecnosti skladá z približne 50% živíc, 30% voskov, 10% silíc, 5% peľu a 5% rôznych organických zlúčenín.
Zaujímavosťou propolisu, čo platí aj pre med, je, že jeho zloženie sa bude vždy meniť v závislosti od presného času zberu, miesta zberu a rastlinných zdrojov.
Ak si myslíte, že včelí propolis je novým šialenstvom v oblasti zdravia, mýlite sa. Používanie tohto včelieho produktu sa údajne datuje až do doby Aristotela okolo roku 350 pred n. l. Starovekí Egypťania boli tiež známi používaním propolisu v procese mumifikácie, zatiaľ čo starí Gréci a Asýrčania ho milovali pre jeho schopnosti hojenia rán a nádorov.
Veda a osobné skúsenosti naďalej ukazujú, že včelí propolis zostáva dnes neuveriteľne liečivou látkou.

Propolis - 6 účinkov na zdravie
Propolis pomáha v boji proti rakovine
Jednou z výhod včelieho propolisu je, že má protinádorové a protirakovinové vlastnosti. V súčasnosti existuje viac ako 300 vedeckých štúdií a článkov zameraných na propolis a liečbu rakoviny. Najmä dva propolisové polyfenoly sa zdajú byť najsilnejšími protinádorovými látkami. Sú to fenetylestery kyseliny kávovej z propolisu topoľa a Artepillin C.
Vedci sa domnievajú, že schopnosť propolisu predchádzať vzniku rakoviny na zvieracích modeloch aj v ľudských bunkových kultúrach je pravdepodobne výsledkom jeho schopnosti inhibovať syntézu DNA v nádorových bunkách a tiež schopnosti indukovať apoptózu (programovanú bunkovú smrť) nádorových buniek.
Štúdia z roku 2016 hodnotila účinky výťažkov z propolisu zo severnej oblasti Thajska na rast rakovinových buniek. Všetky extrakty vykazovali vysokú antioxidačnú aktivitu a tiež vysoký obsah fenolov a flavonoidov. Extrakty propolisu celkovo vykazovali protirakovinové účinky a predĺžili prežitie zvierat, ktoré už mali nádory. Táto štúdia dospela k záveru: „Z týchto zistení je zrejmé, že extrakty z propolisu je možné považovať za prírodne získané činidlo mimoriadne užitočné pri liečbe rakoviny.“
Propolis lieči symptómy Candidy
Candida alebo kandidóza je infekcia spôsobená kvasinkou, ktorá sa nazýva candida albicans. Toto je najbežnejší typ kvasinkovej infekcie nachádzajúcej sa v ústach, črevnom trakte a vagíne a môže postihnúť kožu a iné sliznice. Ak imunitný systém funguje optimálne, tento druh kvasinkovej infekcie je zriedka vážny. Ak však imunitný systém nefunguje správne, kandidová infekcia môže migrovať do iných oblastí tela vrátane krvi a membrán okolo srdca alebo mozgu.
Štúdia zistila, že propolisový extrakt inhiboval orálnu kandidózu u 12 pacientov so zápalmi a kandidózami súvisiacimi s protézami. Ďalší výskum z roku 2011 odhalil, že propolis sa zdá byť včelím výrobkom s najvyššou antifungálnou aktivitou, čo dokazuje jeho účinok na 40 rôznych kvasinkových kmeňov vrátane candida albicans. Medzi ďalšie testované včelárske produkty patril med, včelí peľ a materská kašička.

Propolis zastavuje reprodukciu herpesu (oparu)
Infekcie vírusom Herpes simplex (HSV) sú veľmi časté. HSV-1 je hlavnou príčinou herpetických infekcií v ústach a na perách, ktoré sú bežne známe ako opary a pľuzgiere. Herpes vírus môže v imunitnom systéme človeka prežiť celý život, pričom periodicky spôsobuje pľuzgiere, ktoré pred uzdravením prasknú a zmenia sa na otvorené opary alebo vredy.
Ak opar na perách vznikne, zvyčajne trvá asi 10 až 14 dní kým sa vylieči a je nepríjemný z rôznych dôvodov - spôsobuje sčervenanie, bolesť, pálenie a často aj rozpaky. HSV-1 môže tiež spôsobiť genitálny herpes, ale HSV-2 je hlavnou príčinou genitálneho herpesu.
Dobrou správou je, že štúdie na skúmavkách ukázali, že propolis môže zastaviť reprodukciu HSV-1 aj HSV-2. Štúdia ľudí s genitálnym herpesom porovnávala masť s propolisom s masťou Zovirax, čo je bežná konvenčná liečba genitálneho herpesu, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. Vedci zistili, že subjekty používajúce propolisovú masť sa liečili rýchlejšie ako tí, ktorí používali lokálnu masť Zovirax. Iná štúdia tiež odhalila, že 3-percentná propolisová masť môže pravdepodobne znížiť bolesť a trvanie oparov. To vysvetľuje, prečo mnoho prírodných balzamov na pery určených na liečbu oparov a horúčkových pľuzgierov obsahuje propolis.
Propolis pomáha liečiť prechladnutie a bolestivé hrdlo
Vedecké štúdie ukázali, že výťažky z propolisu môžu prirodzene predchádzať bežnému nachladnutiu a môžu ho aj skrátiť, čo môže často zahŕňať aj obávanú bolesť v krku. Jedna štúdia podávala vodný propolisový extrakt skupine veľmi malých školákov počas celého „chladného obdobia“. Presná denná dávka sa neuvádza, ale deti liečené propolisom mali menej prechladnutí s akútnymi alebo chronickými príznakmi. Výťažok z propolisu bol tiež dobre znášaný.
V inom vedeckom hodnotení účinkov včelieho propolisu na prechladnutie sa u skupiny užívajúcej výťažok z propolisu (množstvo nie je uvedené) symptómy liečili rýchlejšie než u skupiny s placebom. Konkrétne symptómy prechladnutia pre príjemcov propolisu zmizli dva a pol krát rýchlejšie ako u subjektov, ktoré užívali placebo.

Propolis bojuje proti parazitom
Giardióza je parazitárna infekcia (hnačková infekcia), ktorá sa môže vyskytnúť v tenkom čreve a je spôsobená mikroskopickým parazitom nazývaným Giardia lamblia. Giardiózu môžete nakaziť kontaktom s infikovanými ľuďmi alebo konzumáciou kontaminovaných potravín alebo pitnej vody. Klinická štúdia skúmala účinky výťažku z propolisu na 138 pacientov s giardiázou, dospelých aj deti. Vedci zistili, že extrakt z propolisu viedol k 52 % vyliečeniu detí a 60 % k eliminácii u dospelých.
Propolis zlepšuje plodnosť žien s endometriózou
Štúdia sa zamerala na účinky suplementácie propolisu na ženy s neplodnosťou a miernou endometriózou. Vedci zistili, že užívanie včelieho propolisu v dávke 500 miligramov dvakrát denne počas šiestich mesiacov viedlo k 60% otehotneniu v porovnaní s iba 20% v skupine s placebom.
Štúdie ešte musia ukázať, či propolis môže byť prínosom aj pre neplodné ženy bez endometriózy.
Propolis - alergie, riziká a vedľajšie účinky
- Ľudia, ktorí sú alergickí na med, včelí peľ, materskú kašičku, ihličnaté alebo topoľové stromy, by nemali používať propolis, pokiaľ im to neodporučí alergológ.
- Propolis môže zvýšiť riziko krvácania u ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi alebo ktorí majú poruchy krvácania. Pretože propolis môže spomaliť zrážanie krvi, prestaňte užívať propolis najmenej dva týždne pred plánovanou operáciou.
- Pokiaľ ide o parazitárne infekcie, ako je giardióza, propolis by sa nemal používať ako jediná liečba parazitov bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
- Ak máte astmu, niektorí odborníci radia, aby ste sa propolisu úplne vyhli, pretože sa verí, že niektoré chemikálie v propolise môžu astmu ešte zhoršiť. Existuje však aj výskum, ktorý demonštruje užitočné účinky propolisu pre astmatikov. Ak máte astmu, pred užitím propolisu sa poraďte so svojím lekárom.
- Ak ste tehotná alebo dojčíte, pred užitím propolisu sa obráťte na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ak máte pretrvávajúce zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky, pred použitím propolisu sa poraďte so svojím lekárom.

Ako propolis používať?
Propolisový extrakt, propolisová tinktúra, propolisové kapsuly, propolisové tablety, propolisový prášok, propolisový sprej, propolisová masť a propolisový krém sú bežne dostupné v každom obchode so zdravou výživou, ako aj online.
Ak chcete užívať včelí propolis vnútorne, máte veľa možností, vrátane tekutého extraktu, kapsúl, tabliet alebo prášku. Ak máte obavy o zdravie v ústach, ako bolesť hrdla, potom je vhodnou cestou propolisový sprej. Ak chcete použiť propolis zvonka alebo topicky, môžete si kúpiť propolisovú masť alebo propolisový krém.
Odporúčaná vnútorná dávka včelieho propolisu je zvyčajne 500 miligramov raz alebo dvakrát denne. Pri lokálnych propolisových produktoch vždy dodržiavajte pokyny na etikete.
Špecifické a študované spôsoby, akými je možné využiť včelí propolis:
- prechladnutie a bolesť hrdla: 500 miligramov jeden až dvakrát denne
- opary: na opar naneste štyrikrát denne propolisovú masť
- genitálny herpes: aplikujte 3-percentnú propolisovú masť na lézie štyrikrát denne
- ženská neplodnosť a endometrióza: 500 miligramov dvakrát denne
- kvasinková infekcia: naneste alkoholový extrakt obsahujúci 2 gramy na 25 mililitrov štyrikrát denne
- reumatoidná artritída: aplikujte topický produkt podľa pokynov na obale
zdroj: draxe.com