Materská kašička - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Materská kašička

  Názov včelia materská kašička znie zaujímavo, podnecuje zvedavosť a má na to dobrý dôvod. Ale čím iným je príťažlivý? Pre začiatok sa uvádza, že má antioxidačné, antidiabetické, antibakteriálne vlastnosti a vlastnosti pri hojení rán.

  Môžeme materskú kašičku konzumovať? Rovnako ako niektoré z hlavných spôsobov použitia medu, materská kašička sa používa z mnohých zdravotných dôvodov. Dokonca sa uvádza ako možný spôsob zabránenia rastu rakoviny.

  Čo to materská kašička je?

  Materská kašička (MK) je výživná látka produkovaná mladými včelími sestrami. Obsahuje značné množstvo aminokyselín ("stavebné kamene bielkovín"), ktoré sú dôležité pre rast a reprodukciu buniek.

  Ako výlučok včely medonosnej sa želé používa pri výžive včelích lariev a dospelých včelích kráľovien. Tento proteínový sekrét pochádza z hypofaryngeálnych a mandibulárnych žliaz mladých včiel robotníc. Je to jediná potrava, ktorou kŕmia včely sestry/robotnice počas celého ich života, a tiež sa ňou kŕmia všetky mladé larvy počas prvých troch dní po vyliahnutí.

  Toto „včelie palivo“ má rôzne biologické vlastnosti prospešné pre ľudské zdravie, ako sú antioxidačné aktivity, antibakteriálne účinky, posilnenie imunitnej aktivity a protinádorové účinky.

  Aké sú výhody materskej kašičky? V porovnaní s medom nebol tento produkt skúmaný ani zďaleka tak intenzívne. Z neoficiálnych dôkazov a obmedzených štúdií vieme, že výhody a použitia môžu zahŕňať:

  • antioxidačné a protizápalové účinky
  • podpora chorôb obličiek, pankreasu a pečene
  • zdravá pokožka
  • energia a vitalita
  • hojenie rán
  • podpora plodnosti
  • podpora trávenia
  • podpora kostí
  • podpora diabetu
  • kognitívna podpora/ochrana pred neurodegeneratívnymi poruchami
  Nutričné hodnoty v materskej kašičke

  Nutričné hodnoty v materskej kašičke, zdroj: stylecraze.com

  Nutričné hodnoty v materskej kašičke

  MK obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuky, aminokyseliny, vitamíny a minerály. MK vychvaľovaná ako „fontána mladosti a krásy“ je dobrým zdrojom vitamínu B5 a ďalších vitamínov B, biotínu, inozitolu, folátu, nukleových kyselín, gama globulínu a 17 rôznych aminokyselín, vrátane ôsmich esenciálnych aminokyselín, ktoré ľudské telo nemôže vyrábať. MK obsahuje aj draslík, horčík, vápnik, meď, síru, zinok, železo a mangán.

  Podľa štúdií obsahuje asi 60 až 70% vody, 12 až 15% bielkovín, 10 až 16% cukru, 3 až 6% tukov a 2 až 3% vitamínov, solí a aminokyselín. Jeho zloženie sa líši v závislosti od geografie a klímy.

  MK má dlhú históriu v humánnej medicíne vďaka svojim vlastnostiam ochraňujúcim zdravie. Lipidy (tuky), ktoré obsahuje, pozostávajú väčšinou z (alifatických) mastných kyselín, z ktorých sú takmer všetky prítomné ako voľné mastné kyseliny. Väčšina mastných kyselín v MK sú mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Existujú určité dôkazy, že tieto lipidy sú užitočné ako preventívne a podporné lieky s funkciami, ktoré zahŕňajú potenciálne inhibítory rastu rakoviny, modulátory imunitného systému, alternatívne terapie menopauzy, prostriedky na ochranu proti starnutiu pokožky a ďalšie.

  Materská kašička podporuje kognitívne funkcie

  Materská kašička podporuje kognitívne funkcie, zdroj: everydayhealth.com

  Materská kašička - 10 účinkov na zdravie

  Materská kašička podporuje kognitívne funkcie

  Včelia materská kašička bola propagovaná ako potravina pre mozog kvôli jej schopnosti zlepšovať kognitívne funkcie - zlepšuje krátkodobú pamäť, schopnosť učiť sa nové veci a dokonca aj motorické zručnosti.

  Nedávny výskum preukázal, že má prospešnú úlohu pri nervových funkciách. Vieme, že Alzheimerova choroba je spojená s poruchami učenia a pamäte, a preto bola táto štúdia navrhnutá tak, aby preskúmala účinok materskej kašičky na priestorové učenie a pamäť. Pretože mozgové tkanivo obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú obzvlášť citlivé na útoky voľných radikálov, antioxidačné látky nachádzajúce sa v materskej kašičke môžu hrať dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe neurodegeneratívnych ochorení. To zahŕňa aj liečbu Alzheimerovej choroby.

  Materská kašička obsahuje prospešné probiotiká

  Zdá sa, že včelia kašička má cenný účinok ako zdroj bifidobaktérií, čo sú prospešné baktérie podporujúce zdravie gastrointestinálneho traktu, vďaka čomu je užitočným probiotikom.

  Výskum ukazuje, že môže mať ďalšie účinky, ako je posilnenie imunity a antikarcinogenita, vďaka svojej schopnosti zvýšiť rast, aktivitu a životaschopnosť bifidobaktérií.

  Materská kašička zmierňuje symptómy menopauzy a postmenopauzy

  Existujú dôkazy, že užívanie materskej kašičky môže pomôcť znížiť príznaky menopauzy a zlepšiť pocity pohody u žien v menopauze.

  Kombinácia materskej kašičky, pupalkového oleja, damiány a ženšenu sa často používa spoločne na zníženie symptómov menopauzy, ako je únava a zmeny nálad.

  Materská kašička pôsobí proti alergickým reakciám

  Podľa štúdie z roku 2011 môže materská kašička pomôcť posilniť imunitný systém. V štúdii bola histamínová odpoveď na alergény okamžite potlačená, čo ukazuje, že môže pomôcť zmierniť symptómy sezónnej alergie. Na úplné potvrdenie jej schopnosti potláčať alergény je však stále potrebný ďalší výskum.

  Materská kašička zlepšuje hladiny kolagénu

  Materská kašička zlepšuje hladiny kolagénu, zdroj: nulivscience.com

  Materská kašička zlepšuje hladiny kolagénu

  Prečo používať materskú kašičku pre zdravie pokožky? Štúdia uvádza, že materská kašička reguluje fotostarnutie pokožky po vystavení ultrafialovému žiareniu B. Účinky proti starnutiu na kožu boli hodnotené stanovením obsahu kolagénu a epidermálnej hrúbky kožného tkaniva. Úroveň proteínu prokolagénu typu I sa zvýšila u subjektov, ktoré boli kŕmené výživovým doplnkom obsahujúcim 1% extraktu materskej kašičky. Tieto zistenia naznačujú, že materská kašička môže chrániť pred starnutím pokožky zvýšením produkcie kolagénu.

  Materská kašička pomáha liečiť osteoporózu

  Cieľom výskumu bolo zistiť, či MK a včelí peľ znižujú úbytok kostnej hmoty v dôsledku osteoporózy. Zmerala sa minerálna hustota kostí, odobrali sa vzorky tkaniva a vzorky krvi na štúdiu.

  Zistili sa významné rozdiely, ktoré ukázali pozitívne zdravie kostí v driekovej chrbtici a proximálnej stehennej kosti v skupinách s MK a včelím peľom. Hladiny vápnika a fosfátu v kostnom tkanive boli tiež vyššie, čo naznačuje, že MK a včelí peľ môžu znižovať stratu kostnej hmoty v dôsledku osteoporózy.

  Materská kašička pomáha pri hojení rán

  Med je už dlho známy ako pomocník pri hojení rán. Štúdie ukazujú, že včelia materská kašička má tiež dôležité výhody pre pokožku, najmä pri hojení rán.

  V štúdii z roku 2010 sa zistilo, že liečba MK významne urýchlila migráciu fibroblastov do 24 hodín, čo dokazuje, že môže zlepšiť hojenie spojivového tkaniva podporou produkcie kolagénu a ďalších vlákien. Zdá sa tiež, že mení hladiny rôznych lipidov zapojených do procesu hojenia rán.

  Okrem toho môže pomôcť pri liečbe vredov postihujúcich kožu, podľa niektorých štúdií, ktoré dokazujú, že obväzy s MK môžu byť účinnou metódou liečby diabetických vredov na nohách.

  Materská kašička zlepšuje mužskú plodnosť

  Materská kašička zlepšuje mužskú plodnosť, zdroj: hackensackmeridianhealth.org

  Materská kašička zlepšuje mužskú plodnosť

  Výskum skúmajúci prínosy materskej kašičky na plodnosť zistil, že môže prospievať mužskej plodnosti niekoľkými spôsobmi, podľa účinkov na samcov myší. V štúdii sa analyzoval počet spermií, pohyblivosť spermií, životaschopnosť, zrelosť a integrita DNA. Zistilo sa, že MK zlepšuje parametre spermií, hladiny testosterónu a produkciu malondialdehydu u myší.

  Materská kašička podporuje metabolické a kardiovaskulárne zdravie

  V laboratórnych štúdiách a štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že MK znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu a znižuje zápal. Podľa štúdií na zvieratách je MK schopná poskytnúť antioxidačné účinky, ktoré bránia inzulínovej rezistencii a oxidačnému stresu, ktoré sú základnými príčinami väčšiny metabolických problémov. Môže znížiť reabsorpciu cholesterolu v tráviacom trakte a zvýšiť jeho vylučovanie žlčou.

  V klinickej štúdii bolo 40 pacientov s diabetom 2. typu zaradených na dve skupiny - jedna užívala do 10 gramov čerstvej materskej kašičky, druhá placebo. Hoci sú potrebné ďalšie štúdie, zistenia ukázali, že materská kašička mala významné a okamžité účinky na glykemické faktory u pacientov s cukrovkou 2. typu.

  Materská kašička pomáha znižovať príznaky liečby rakoviny (vrátane mukozitídy)

  MK môže pomôcť pri hojení u pacientov, ktorí dostávajú rádioterapiu a chemoterapiu. V kombinácii so štandardnou terapiou sa ukázalo, že zlepšuje symptómy mukozitídy, stavu, ktorý spôsobuje bolesť a zápal v ústach alebo črevách. Údaje naznačujú, že lokálna aplikácia filmov, ktoré obsahujú MK, môže mať hojivý účinok na ťažkú orálnu mukozitídu vďaka jej aktivitám na zachytávanie voľných radikálov, protizápalovým a antioxidačným aktivitám.

  Aj keď to môže zlepšiť ukazovatele zdravia u dospelých mužov a žien s rakovinou, niektorí odborníci tvrdia, že sa nepreukázalo, že by liečil rakovinu. Ako už bolo povedané, určité experimenty ukázali, že MK inhibuje bunkovú proliferáciu a stimuluje apoptózu v rôznych typoch malígnych buniek.

  Materská kašička verzus med

  Materská kašička verzus med, zdroj: iherb.com

  Materská kašička verzus med

  Rovnako ako med, MK pochádza z úľov - včely však tieto látky produkujú z veľmi odlišných dôvodov. Zatiaľ čo med poskytuje energiu pre včely robotnice, MK pôsobí ako hlavný zdroj potravy pre včeliu kráľovnú. Naozaj kráľovské zaobchádzanie a pravdepodobne aj dôvod, prečo vznikol tento názov.

  Unikátne je, že materská kašička je jediným určujúcim faktorom vo vývoji včelej matky. Úľ si vyberá svoju ďalšiu kráľovnú, keď má len niekoľko dní. Akonáhle je vybraná, budúca včelia kráľovná sa začne kŕmiť MK a bude ju jesť po zvyšok svojho života. A všetky tieto živiny z nej robia najväčšiu včelu v úli, ktorá žije dlhšie ako ostatné včely.

  Včelia materská kašička aj med sa zbierali po stáročia z podobných aj odlišných dôvodov. MK sa zvyčajne používa ako výživový doplnok, zatiaľ čo všetci poznáme med ako vynikajúce prírodné sladidlo na chlieb alebo na osladenie čaju. Existuje množstvo overených a potenciálnych zdravotných prínosov materskej kašičky a medu, z ktorých mnohé sú podobné.

  Med je 100 % nespracovaný, čo znamená, že je čistý, prírodný, nepasterizovaný a nefalšovaný. V tejto forme si zachováva všetky enzýmy, peľ, materskú kašičku, propolis, bohaté vitamíny, minerály a obsah sacharidov. Med je známy svojimi výhodami ako:

  • pomáha regulovať inzulín
  • protizápalové účinky
  • antibakteriálna sila pre pokožku
  • liek na bolesť hrdla
  • budovanie imunity voči lokálnym alergénom
  • antioxidačné účinky
  • hojenie rán na tvári
  Materská kašička - doplnky výživy

  Materská kašička - doplnky výživy, zdroj: superfoodevolution.com

  Materská kašička - doplnky výživy

  V obchode so zdravou výživou hľadajte doplnky materskej kašičky a aktuálne produkty. Materská kašička sa predáva v niekoľkých formách vrátane:

  • surová materská kašička - môžete ju jesť surovú, pridať do medu alebo použiť do čaju alebo smoothie. Kapsuly, ktoré obsahujú prášok z materskej kašičky, sa užívajú ústami. Chuť materskej kašičky je väčšinou popisovaná ako sťahujúca, suchá, mierne horká a zanechávajúca pachuť. Keď sa vyrába do tabliet alebo kapsúl, môže sa zmiešať s plnivami, preto si vždy prečítajte štítok, aby ste našli kvalitný produkt.
  • mrazom sušená materská kašička - ktorá je stabilnejšia pri skladovaní a zachováva si väčšinu svojich výhod. Zmrazovanie pomáha lepšie zachovať jeho kvalitu v porovnaní so skladovaním pri izbovej teplote a chladením.
  • gélové a tekuté doplnky - môžu obsahovať konzervačné látky a dokonca aj med na zlepšenie chuti, preto skontrolujte štítky zložiek
  • topické produkty - ktoré sa aplikujú na pokožku

  Vhodná dávka MK závisí od niekoľkých faktorov, ako je vek používateľa, zdravotný stav a niekoľko ďalších podmienok. V súčasnosti nie je dostatok vedeckých informácií na určenie štandardnej dávky. Aj keď sa odporúčania týkajúce sa dávkovania líšia, vo všeobecnosti sa odporúča užívať 300 až 6 000 miligramov prášku MK v kapsulách denne a zároveň sledovať vašu reakciu.

  Začnite s nízkou dávkou materskej kašičky, pretože táto látka je veľmi účinná. Potrebujete len asi pol čajovej lyžičky denne, aby ste získali množstvo výhod a dostali dostatok vitamínov B.

  Materská kašička - riziká a vedľajšie účinky

  Väčšina ľudí materskú kašičku dobre toleruje, keď ju používa krátkodobo, napríklad štyri týždne alebo menej. Uistite sa však, že dodržiavate pokyny na etiketách produktov a ak máte nejaké chronické zdravotné problémy (ako je cukrovka alebo rakovina), pred použitím sa poraďte so svojím lekárom.

  Niektorí ľudia hlásili vedľajšie účinky pri konzumácii MK, ako je prírastok hmotnosti, vyrážka na tvári a gastrointestinálny diskomfort (zvyčajne pri konzumácii vysokých dávok).

  Dochuť včelej materskej kašičky sa niekedy prirovnáva k extrémne nízkym dávkam včelieho jedu, čo spôsobuje znecitlivenie alebo brnenie jazyka a úst. Z tohto dôvodu by ľudia, ktorí majú závažnú alergickú reakciu na včelí jed, nemali dostávať materskú kašičku.

  Materskej kašičke by ste sa mali vyhnúť, ak:

  • máte rakovinu prsníka s pozitívnym estrogénovým receptorom, pretože môže stimulovať rast rakovinových buniek
  • užívate lieky na riedenie krvi, ako je warfarín
  • užívate lieky na zníženie cholesterolu
  • ak ste tehotná alebo dojčíte, najskôr sa porozprávajte so svojim lekárom

  Je dôležité poznamenať, že pri užívaní materskej kašičky bolo hlásených niekoľko prípadov anafylaxie, astmy a hemoragickej kolitídy. Ľuďom, ktorí majú silné alergické reakcie na včelí jed, by sa materská kašička nemala podávať.

  zdroj: draxe.com