Zdravopedia

Otázky a odpovede


Aká je inkubačná doba angíny?

Štandardná inkubačná doba pri angíne je 2-5 dní, ale v ojedinelých prípadoch sa môžu príznaky dostaviť skôr.

Celá odpoveď >

Aká je inkubačná doba chrípky?

Inkubačná doba chrípky zvyčajne trvá 1-4 dni. Väčšina dospelých ľudí, ktorí netrpia inou chorobou ...

Celá odpoveď >

Aka je inkubacna doba kiahní?

​Inkubačná doba ovčích kiahní sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 16 dní, v niektorých prípadoch to môže byť až 23 dní. Infikovaný pacient je nákazlivý už 48 hodín pred výsypom. ​​

Celá odpoveď >

Aká je inkubačná doba kiahní?

Ovčie kiahne sa väčšinou prejavia za 2 až 3 týždne od kontaktu s nakazeným pacientom.

Celá odpoveď >

Aká je inkubačná doba mononukleózy?

Inkubačná doba mononukleózy sa líši v závislosti od veku pacienta. U detí je to približne týždeň až jeden mesiac a u mladistvých sú to štyri až sedem týždňov.

Celá odpoveď >

Aká je liečba horúčky?

​Horúčka je príznak ochorenia, ktorý zvládnete ľahko liečiť​ pomocou antipyretík, čo sú lieky na zníženie teploty či dostatočným pitným režimom. Ak je horúčka spôsobená bakteriálnou infekciou budete potrebovať antibiotiká.

Celá odpoveď >

Aká je liečba inkontinencie?

​Inkontinencia sa lieči na základe typu, závažnosti a aj príčiny. V niektorých prípadoch stačia behaviorálne techniky, pod ktoré patrí tréning močového mechúra či svalové cvičenia panvového dna​. U niekoho bude potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Celá odpoveď >

Aká je liečba jačmeňa?

​Ak vám na jačmeň nezaberá domáca liečba vyhľadajte lekára, ktorý vám môže predpísať očnú mastičku, tinktúru či kvapky s antibakteriálnym alebo pri silnom zápale ​antibiotickým účinkom.​

Celá odpoveď >

Aká je liečba kiahní?

Pokiaľ vaše dieťa dostane kiahne musí ostať doma až kým sa všetky pľuzgiere nevysušia, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Celá odpoveď >

Aká je liečba menštruačných ťažkostí?

​Liečba menštruačných ťažkostí spočíva v tom, čo spôsobuje vaše problémy. Ak máte problém s predmenštruačným syndrómom gynekológ vám môže predpísať antikoncepčné tabletky, ak váš problém spočíva v bolesti môžete užívať ibuprofén.

Celá odpoveď >

Aká je liečba mononukleózy?

​Na mononukleózu neexistuje špeciálna liečba. Tá spočíva hlavne v odpočinku, tlmení horúčky antipyretikami. Keďže ide o vírusovú infekciu antibiotiká v tomto prípade nezaberajú.

Celá odpoveď >

Aká je liečba pásového oparu?

​Okamžité nasadenie antivirotík pomáha znížiť závažnosť a dĺžku ochorenia. Od bolesti si môžete dať analgetiká, ale vyskúšať môžete aj domáce možnosti liečby. Medovka lekárska pôsobí proti herpetickým vírusom, ľad a kapsicín pomáhajú od bolesti.p

Celá odpoveď >

Aká je liečba refluxu?

Liečba je​ v prvom rade za​meraná na zmeny stravovania a životného štýlu. Konzumujte menšie porcie a častejšie, spite na ľavom boku, pri závažnom refluxe vám môže lekár predpísať medikamentóznu liečbu.

Celá odpoveď >

Aká je prevencia kŕčových žíl?

​Kŕčové žily majú častejšie ženy ako muži, pretože ženské hormóny ovplyvňujú žily. Preto, aby ste zabránili ich vzniku denne sa hýbte, nestojte a neseďte dlhý čas a ak je to čo i len kus možné pri sedení dvíhajte nohy do výšky.

Celá odpoveď >

Aká je prevencia migrény?

​Najľahší spôsob, ako zabrániť vzniku migrén, je naučiť sa rozpoznávať príčiny záchvatov​. Najbežnejšou príčinou vzniku migrény je stres, preto by sta sa mali naučiť vyrovnať sa s ním.

Celá odpoveď >

Aká je prvá pomoc pri popáleninách?

​Pri popáleninách pamätajte na to, že popálené miesto treba čo najskôr ochladiť a odstrániť z neho odev a šperky, ktoré prekážajú pri puchnutí rany.

Celá odpoveď >

Aké sú druhy lupín?

Väčšina z nás jasne hovorí iba o tom, že má lupiny a nepátra po tom, o aký typ konkrétne ide. Lupiny môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Bežnejším druhom sú suché lupiny, ale horší priebeh mávajú mastné lupiny.

Celá odpoveď >

Aké sú druhy neuróz?

Neuróza sa rozdeľuje na niekoľko porúch. Fóbické, ku ktorým patrí agorafóbia i sociálna fóbia, úzkostné, ku ktorým patrí akútna reakcia na stres či panická porucha, somatoformné, ku ktorým patrí dysmorfofóbia či somatizačná porucha.

Celá odpoveď >

Aké sú nevhodné potraviny pri pálení záhy?

​Najvhodnejšie potraviny pri prekyslenom žalúdku sú tie zásadité. Naopak vyhýbať by ste sa mali tým potravinám, ktoré ochorenie zhoršujú. Sem patrí alkohol, káva i čaj, čokoláda, mastné a vyprážané jedlá.

Celá odpoveď >

Aké sú prejavy neurózy?

​Najbežnejším prejavom neurózy sú poruchy emócií, medzi ktoré patrí hlavne úzkosť i strach, poruchy myslenia či pozornosti. Zo somatických príznakov sem patrí tras i bolesť hlavy.

Celá odpoveď >