Zdravopedia

Otázky a odpovede


Aké sú príznaky bolesti svalov?

​Bolesť svalov nie je choroba, je to príznak, že sa s vašimi svalmi niečo deje. Ide o preťaženie najmä po cvičení, ktoré sa prejavuje napätím a samotnou bolesťou deň alebo dva po výkone.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky bradavíc?

Bradavice sú výrastky vyskytujúce sa najčastejšie na rukách alebo nohách. Ide o výrastky, ktoré sú malé a zrnité, drsné na dotyk. Pozor si treba dávať na začervenanie, čo znamená, že bradavica je zapálená.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky búšenia srdca?

​Pri búšení srdca srdce bije rýchlo alebo naopak veľmi pomaly. V niektorých prípadoch sa môže stať, že srdce človeka bije nepravidelne a búšenie môžete dokonca aj cítiť v hrdle alebo na krku.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky celiakie?

​Príznaky celiakie sa môžu u dospelých a detí líšiť. Spoločným znakom je anémia z nedostatku železa a únava.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky chrípky?

Charakteristickým príznakom chrípky je rýchly nástup únavy a vysokej horúčky, častokrát vyššej ako 40°C. Hlavné príznaky sú ...

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky cukrovky?

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom vaše telo alebo telo vášho dieťaťa už neprodukuje dôležitý hormón (inzulín). Prejavuje sa to smädom a následne častým močením, extrémnym hladom a aj napriek veľkému množstvu jedla chudnutím.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky depresie?

Depresia je ochorenie vyznačujúce sa dlhotrvajúcimi pocitmi smútku a stratou záujmu o každodenné aktivity. Prvotným príznakom je neschopnosť pracovať a plniť si bežné denné povinnosti, trvalá únavy či úzkostné stavy a podráždenosť.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky dermatitídy?

​Dermatitída je zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenanou, suchou či svrbivou pokožkou hlavne na záhyboch rúk, chrbte kolien, ale aj na tvári.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky ekzému?

​Ekzém je ochorenie kože, prejavujúce sa zapálenou, svrbiacou, ale aj popraskanou pokožkou na lícach, záhyboch lakťov či kolien. Príznaky sa však môžu líšiť v závislosti od veku pacienta.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky hemoroidov?

​Hemoroidy vznikajú ako následok sedavého spôsobu života, keď sa hromadí krv v žilách v panve, čo sa prejavuje bolesťou, svrbením ale aj krvácaním z konečníka.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky hnačky?

​Hnačka je ochorenie sprevádzané častou návštevou toalety kvôli vodnatej stolici. K hnačke sa môžu pridružiť i bolesti brucha, nevoľnosť, ale aj zvýšená teplota či horúčka.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky horúčky?

​Horúčka je znamenie alebo symptóm, že sa s vašim telom alebo telom vášho dieťaťa niečo deje. Väčšinou je sprevádzná pocitmi chladu, nechuťou do jedla či problémami so sústredením.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky infekcie močových ciest?

​Infekcia močových ciest je ochorenie sprevádzané častým nutkaním na močenie, pálením alebo štípaním pred močením, počas alebo ihneď po močení, v niektorých prípadoch sa môže objaviť horúčka alebo zimnica.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky jačmeňa?

​Jačmeň na očnom viečku sa objaví nečakane, hlavne keď ste unavení a náchylní na infekcie. Prejavuje sa červeným alebo bielym boľavým vriedkom na hornom alebo dolnom okraji viečka.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky kašľa?

Kašeľ je príznakom a ochranným reflexom, ktorý pomáha dostať hlieny z vášho tela. Často je sprevádzaný bolesťou hrdla, dýchavičnosťou i ťažkosťami s prehĺtaním.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky koliky?

​Detská kolika sa prejavuje epizódami plaču dlhšími ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni, po dobu najmenej troch týždňov u inak zdravého dieťaťa. Dieťatko môže mať nafúknuté bruško a zastavené vetry.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky kŕčov?

​Príznaky kŕčov sa líšia od miesta, kde sa kŕč nachádza. Pri kŕčoch srdca ide o bolesť na hrudníku, pri tvárových kŕčoch sa objavuje sťahovanie svalov na jednej strane tváre a pri laryngo kŕčoch sa priedušné potrubie mierne zúži.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky menštruačných ťažkostí?

​Typyckou menštruačnou obtiažou, hlavne u mladých žien, sú bolesti počas prvých dní menštruácie. Ďalšími príznakymi môžu byť kŕče v podbruší, silné krvácanie, citlivé prsníky či nevoľnosť.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky mononukleózy?

​Typickým príznakom mononukleózy je bolesť hrdla, pri ktorom sú mandle opuchnuté a pokryté bielym hnisom. Zdurené lymfatické uzliny sa vyskytujú v 80-90% prípadoch a samozrejmosťou je i dlhotrvajúca horúčka.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky neplodnosti?

​To, že nemôžete otehotnieť nie je hlavným príznakom neplodnosti. Príznaky sa líšia v závislosti od pohlavia. U žien to môžu byť abnormálne či nepravidelné menštruačné obdobia, u mužov to môžu byť problémy s erekciou či ejakuláciou.

Celá odpoveď >