Zdravopedia

Otázky a odpovede


Aké sú príčiny bradavíc?

​Bežnou príčinou vzniku bradavíc je ľudský papilomavírus, ktorý je prenášaný kontaktom s infikovanou pokožkou alebo spoločnými predmetmi, ako je napríklad uterák.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny ekzému?

​Ekzém spôsobujú najbežnejšie iritanty (dráždivé látky) a spúšťače, medzi ktoré môžeme zaradiť vystavovanie sa alergénom, ako sú roztoče, plesne či prach, ďalej je to nedostatočný príjem tekutín či oblečenie.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny hnačky?

​Hnačku môže spôsobiť mnoho príčin vrátane vírusovej či bakteriálnej infekcie, začatie užívania nových liekov, potravinová alergia či intolerancia.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny kašľa?

​Príčiny kašľa sú rôzne, ale najbežnejšou sú baktérie a vírusy. Ďalšou závažnejšou príčinou sú astma, alergie či reflux, u malých detí to môže byť aj čierny kašeľ alebo zlozvyk z predchádzajúceho ochorenia.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny krvácania z nosa?

​Najčastejšou príčinou krvácania z nosa je suchý vzduch ale aj špáranie sa v nose. Malá krvná cievka vám môže prasknúť aj vtedy, ak trpíte akútnou či chornickou sinusitídou, alergiou alebo ak máte bežné nachladnutie či nealergickú nádchu.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny lupín?

​Lupiny vznikajú z rôznych dôvodov, ale ak sa pozrieme na pár hlavných rozhodne sem patria nevhodné agresívne prípravky na vlasy, zlé umývanie vlasov či nezdravý životný štýl.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny menopauzy?

​Menopauza sa v určitom veku dostaví u každej ženy, pretože telo prechádza určitými zmenami. K menopauze ale môže dôjsť aj vyvolanou príčinou ako je napríklad chirurgické odstránenie vaječníkov, panvové žiarenie či zranenie.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny neplodnosti?

​Medzi najbežnejšie príčiny neplodnosti patria nepriechodné vajíčkovody, v niektorých prípadoch spôsobené zápalmi v panve, poruchy ovulácie, fajčenie, pitie alkoholu a v neposlednom rade aj vek.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny nepravidelnej menštruácie?

​Medzi najbežnejšie príčiny nepravidelnej menštruácie patria nevyvážené hormóny. Kolísanie hormónov spôsobuje stres, niektoré lieky, puberta či menopauza ale aj infekcia močových ciest.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny nevoľnosti a vracania?

​Najčastejšou príčinou nevoľnosti je prvý trimester tehotenstva, ale môže to byť aj emočný stres, zažívacie ťažkosti či otrava jedlom. Pri vracaní u detí je bežnou príčinou vírusová infekcia, u dospelých to môžu byť aj výsledok ochorení.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny ochorenia ďasien?

​Hlavnou a zároveň najčastejšou príčinou ochorenia ďasien je povlak. Stav vašich ďasien môžu ovplyvniť tiež choroby a lieky, ktoré pravidelne​ užívate.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny ochorenia nechtov?

Najčastejšie sú nechty choré kvôli baktériálnej či plesňovej infekcii, ktoré spôsobujú, že nechty sú mäkké, bezfarebné či deformované.

Celá odpoveď >

Aké sú príčiny vzniku astmy?

Astmu či astmatický záchvat môžu vyvolať alergény (vdychované alebo potravinové), niektoré aktivity alebo určité okolnosti, medzi ktoré patria infekcie dýchacích ciest, dráždivé látky, cvičenie alebo stres.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky áft?

​Nejedná sa o závažné ochorenie, ale bolestivý, biely, červeno ohraničený vriedok vo vnútri dutiny ústnej, ktorý znepríjemňuje žuvanie, prehĺtanie i rozprávanie.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky alergickej nádchy?

​Prvým charakteristickým znakom toho, že máte alergickú nádchu je dlhodobý vodnatý výtok z nosa a ustavične kýchate.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky anémie?

Anémia je ochorenie nedostatku červených krviniek v tele. Prvým príznakom je únava, bledá pokožka či nepravidelný tlkot srdca. U malých detí s anémiou z nedostatku železa sa môže vyskytnúť oneskorenie vývoja a problémy so správaním.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky artrózy a artritídy?

Príznaky artrózy a artritídy sa líšia v závislosti od postihnutých kĺbov a na závažnosti ich postihnutia.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky astmy?

Astma je dlhodobé (chronické) ochorenie pľúc, ktoré sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, pískavým dychom, dráždivým dusivým kašľom a opakovanými záchvatmi dýchavičnosti.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky bolesti hlavy?

​Bolesť hlavy nie je choroba, ale príznak, ktorý vzniká v dôsledku stresu, vyčerpania alebo prepracovanosti. Prejavuje sa pulzovaním, tlakmi v hlave či napätím.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky bolesti hrdla?

​Bolesť hrdla je bežnou súčasťou viacerých ochorení ako je laryngitída, faryngitída či angína. Prejavuje sa pálením, škriabaním, bolesťami pri prehĺtaní, ale môže mať aj pridružené príznaky ako je kýchanie, kašeľ, horúčka či zimnica.

Celá odpoveď >