Zdravopedia

Otázky a odpovede


Aké sú príznaky nevoľnosti a vracania?

Nevoľnosť a vracanie sa bežne vyskytujú ako súčasť infekčných ochorení či pri gastroenteritíde. Príznaky zahŕňajú bolesť brucha, mdloby, suchosť v ústach či nadmerné potenie sa.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky oparu?

​Opar alebo herpes je v niektorých prípadoch malý v niektorých veľký pľuzgierik najčastejšie vyskytujúci sa na pere. Pred vypuknutím môžete pociťovať mierne svrbenie či pálenie a o deň-dva sa objavý pľuzgierik.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky pálenia záhy?

​Hlavným príznakom pálenia záhy je prekyslený organizmus, čo sa prejavuje nepríjemným, niekedy až bolestivým, pálením za hrudnou kosťou. U niekoho sa môže prejaviť grganím, slinením či chrapotom.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky peptického vredu?

Najbežnejším príznakom peptického vredu je pálivá bolesť žalúdka. Kyselina žalúdka zhoršuje bolesť, rovnako ako prázdny žalúdok.

Celá odpoveď >

Aké sú príznaky plesňových ochorení?

Príznaky plesňovej infekcie závisia od typu a miesta, kde sa infekcia nachádza. Medzi bežné príznaky patrí svrbenie a kožné zmeny vrátane červenej a prípadne popraskanej alebo olupujúcej sa pokožky.

Celá odpoveď >

Aké sú riziká celiakie?

Pokiaľ celiakiu nepodchytíte včas a včas nenasadíte bezlepkovú diétu, môžete mať dvakrát väčšie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a dokonca štyrikrát väčšie riziko vzniku rakoviny tenkého čreva. Ďalšie riziká celiakie zahŕňajú cukrovku, anémiu, neplodnosť či potrat.

Celá odpoveď >

Aké sú typy anémie?

Anémia sa delí podľa toho čo je hlavnou príčinou jej vzniku. Pokiaľ má telo málo železa ide o anémiu z nedostatku železa, ak má málo vitamínov ide o anémiu z nedostatku vitamínov. Poznáme tiež anémiu chronických ochorení, aplastickú či kosáčikovú anémiu.

Celá odpoveď >

Aké sú typy bolesti hlavy?

Existujú dve hlavné kategórie bolenia hlavy založené na zdroji bolesti. Primárne, ktoré zahŕňajú migrénu, tenznú bolesť a alergiu, ako aj množstvo iných, menej častých typov bolesti hlavy. Sekundárne, ktoré zahŕňajú lebečnú neuralgiu, bolesť tváre a iné bolesti hlavy.

Celá odpoveď >

Aké sú typy búšenia srdca?

Človek má pri normálnej pokojovej tepelnej frekvencii 60-100 tepov za minútu. Môže sa ale stať, že sa mu srdcová frekvencia zvýši, vtedy hovoríme o tachykardii alebo zníži, a vtedy hovoríme o bradykardii. Pri nepravitelných rytmoch ide zas o arytmiu srdca.

Celá odpoveď >

Aké sú typy cukrovky?

U cukrovky rozlišujeme dva typy. Cukrovka 1. typu sa vyznačuje absolútnym nedostatkom inzulínu v tele a začína obvykle v detstve či dospievaní.

Celá odpoveď >

Aké sú typy dermatitídy?

​Existuje veľa typov dermatitídy a niektoré z nich zahŕňajú rôzne podtypy. Takým ochorením je napr. spongiotická dermatitída, ktorá má šesť podtypov. Medzi ďalšie typy patrí atopický ekzém, kontaktná či seboroická dermatitída.​

Celá odpoveď >

Aké sú typy inkontinencie?

​Inkontinencia sa delí na viaceré typy a niektoré z nich ešte na podtypy. U žien, ktoré sú neustále v strese sa môže vyvynúť stresová inkontinencia, u iných inkontinencia spôsobená základnými fyzickými problémami alebo zmenami, ako je napr. tehotenstvo či pôrod.

Celá odpoveď >

Aké sú typy kŕčov?

Kŕče rozdeľujeme podľa toho, ktorú časť tela zasiahnu a ako dlho trvajú. Patria sem hemifaciálny kŕč, kŕče koronárnej artétie, laryngo, febrilné, klonické či tonické kŕče.

Celá odpoveď >

Aké sú typy menštruačných ťažkostí?

​Najbežnejšiou menštruačnou ťažkosťou je predmenštruačný syndróm, ktorý má viac ako 150 príznakov a vyskytuje sa 5-7 dní pred menštruáciou. Ďalším typom je menoragea, dysmonorea či amenorea.

Celá odpoveď >

Aké sú typy obličkových kameňov?

​Existuje niekoľko druhov obličkových kameňov. Vápenaté kamene, zvyčajne vo forme oxalátu vápenatého, štruktúrované kamene, ktoré vznikajú ako reakcia na infekciu, či kamene kyseliny močovej.

Celá odpoveď >

Aké sú typy osteoporózy?

Osteoporóza sa delí na dva základné typy a to na primárnu a sekundárnu. Primárna sa ďalej delí postmenopauzálnu, senilnú a idiopatickú osteoporózu.

Celá odpoveď >

Ako bojovať proti artróze a artritíde?

Prevencia artrózy a artritídy spočíva v udržiavaní ideálnej váhy, v dobrej fyzickej kondícii, v pohyblivosti kĺbov a svalov.

Celá odpoveď >

Ako dlho trvá chrípka?

Horúčka a veľká únava trvajú približne 3 až 5 dní, samotná chrípka trvá približne ...

Celá odpoveď >

Ako liečiť afty?

Pomáha vyplachovanie či kloktanie čajmi, doplniť treba vitamíny, ktoré urýchľujú hojenie.

Celá odpoveď >

Ako liečiť akné?

​Na akné žiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by ich odstránili. Existujú však prírodné a domáce prostriedky, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky.

Celá odpoveď >