Skip to main content

Aké sú príznaky artrózy a artritídy?

Odpoveď

Príznaky artrózy a artritídy sa líšia v závislosti od postihnutých kĺbov a na závažnosti ich postihnutia. Medzi najbežnejšie príznaky patria bolestivo stuhnuté kĺby, horšia funkčnosť a obmedzená pohyblivosť postihnutých kĺbov.

Čítaj viac o artróze a artritíde >

čítaj tiež

Artróza a artritída

Artróza a artritída

Artróza je všeobecne degeneratívne poškodenie kĺbov a artritída je aktívny zápal vnútri kĺbu, ktorý môže byť ako hnisavý, tak akýkoľvek iný.


Podobné otázky

Ako sa liečia ochorenia nechtov?

​Nechty sa liečia v závislosti o príčiny, ktorá spôsobuje ich ochorenie. Plesňové ochorenie sa lieči antifungálnymi liekmi či krémami, pri zdravotných ťažkostiach treba liečiť konkrétny zdravotný problém a potom sa vyrieši aj problém s nechtami.

Ako liečiť popáleniny doma?

Mierne popáleniny zvyčajne trvajú asi týždeň alebo dva, kým sa úplne uzdravia a zvyčajne nespôsobujú žiadne jazvy.

Aká je prvá pomoc pri popáleninách?

​Pri popáleninách pamätajte na to, že popálené miesto treba čo najskôr ochladiť a odstrániť z neho odev a šperky, ktoré prekážajú pri puchnutí rany.

Ako zabrániť plesňovým ochoreniam?

Pokiaľ chcete zabrániť vzniku plesňových ochorení, tak vo všeobecnosti platí dodržiavanie zdravej a vyváženej stravy s dostatkom vitamínov a minerálov, konzumácia cesnaku a jogurtu, ktorý udržuje priaznivú rovnováhu mikroorganizmov v črevách.

Čo sú plesňové ochorenia?

Plesňové infekcie sa vyskytujú, keď napádajúca huba preberá oblasť tela a jej príliš veľa na to, aby ju imunitný systém zvládol odstrániť sám. Huby síce žijú v pôde, ale existujú aj také, ktoré žijú prirodzene v ľudskom tele.

Aké sú príznaky plesňových ochorení?

Príznaky plesňovej infekcie závisia od typu a miesta, kde sa infekcia nachádza. Medzi bežné príznaky patrí svrbenie a kožné zmeny vrátane červenej a prípadne popraskanej alebo olupujúcej sa pokožky.

Ako predchádzať vredom?

Znížiť riziko peptických vredov môžete jednoducho zmenou životného štýlu. Stačí sa vyvarovať pitiu alkoholu, dôležité je samozrejme nemiešať alkohol s liekmi, chráňte sa pred infekciami častým umývaním rúk v horúcej vode a mydlom.

Aké sú príznaky peptického vredu?

Najbežnejším príznakom peptického vredu je pálivá bolesť žalúdka. Kyselina žalúdka zhoršuje bolesť, rovnako ako prázdny žalúdok.

Čo sú peptické vredy?

Peptické vredy sú otvorené rany, ktoré sa vyvíjajú na vnútornej výstelke žalúdka a hornej časti tenkého čreva. Najbežnejším príznakom peptického vredu je bolesť žalúdka.

Čo je pásový opar?

Pásoví opar spôsobuje herpetický vírus, presne ten, ktorý zapríčiňuje ovčie kiahne. Ide o bolestivé pľuzgierové vyrážky vyskytujúce sa na trupe, tvári či krku v tvare pásu. Preto sa nazýva pásový opar.

Aká je liečba pásového oparu?

Okamžité nasadenie antivirotík pomáha znížiť závažnosť a dĺžku ochorenia. Od bolesti si môžete dať analgetiká, ale vyskúšať môžete aj domáce možnosti liečby. Medovka lekárska pôsobí proti herpetickým vírusom, ľad a kapsicín pomáhajú od bolesti.

Aká je liečba refluxu?

Liečba je​ v prvom rade za​meraná na zmeny stravovania a životného štýlu. Konzumujte menšie porcie a častejšie, spite na ľavom boku, pri závažnom refluxe vám môže lekár predpísať medikamentóznu liečbu.

Aké sú nevhodné potraviny pri pálení záhy?

Najvhodnejšie potraviny pri prekyslenom žalúdku sú tie zásadité. Naopak vyhýbať by ste sa mali tým potravinám, ktoré ochorenie zhoršujú. Sem patrí alkohol, káva i čaj, čokoláda, mastné a vyprážané jedlá.

Aké sú príznaky pálenia záhy?

Hlavným príznakom pálenia záhy je prekyslený organizmus, čo sa prejavuje nepríjemným, niekedy až bolestivým, pálením za hrudnou kosťou. U niekoho sa môže prejaviť grganím, slinením či chrapotom.

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne (varicella) sú vírusové infekčné ochorenie typické pre detský vek. Prvotnými príznakmi sú známky prechladnutia, bolesť hlavy či únava. Po dvoch dňoch sa objavia malé pľuzgieriky, ktorých môže byť až 500.

Je potrebné očkovanie proti osýpkam?

Najúčinnejšou formou prevencie proti vzniku osýpok je v súčastnosti očkovanie, ktoré je na Slovensku povinné. Prvá dávka vakcíny sa podáva deťom medzi 12-15 mesiacom a druhá dávka vakcíny sa zvykne podať medzi 4-6 rokmi.

Čo sú osýpky?

Osýpky sú vírusové ochorenie najčastejšie vyskytujúce sa u detí, ale aj malej skupinky dospelých. Ochorenie začína prechladnutím - nádcha, kašeľ, neskôr sa objavia pre ne typické vyrážky, spočiatku biele neskôr červené.

Aké sú typy osteoporózy?

Osteoporóza sa delí na dva základné typy a to na primárnu a sekundárnu. Primárna sa ďalej delí postmenopauzálnu, senilnú a idiopatickú osteoporózu.

Ako zabrániť vzniku osteoporózy?

Osteoporóza je "tiché" ochorenie, o ktorom ani nemusíte vedieť, že ho máte, pokiaľ sa vám kosti nezačnú lámať.

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza alebo rednutie kostí, je chronické, postupujúce ochorenie kostry. Je charakterizované úbytkom kostnej hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením ich krehkosti a následným rizikom zlomenín.

Je opar infekčný?

Prvá otázka, ktorú ľudia zvyčajne položia, znie: "Sú opary nákazlivé?" Nasleduje odpoveď: "Áno, sú." Herpes simplex vírus (HSV-1) sa ľahko šíri a je ťažké s ním bojovať.

Ako zabrániť oparu?

Aby ste predišli vzniku oparov podporte svoju imunitu zdravou stravou, doprajte si dostatok spánku, vyhýbajte sa aminokyseline arginín, ktorá sa nachádza v čokoláde i pive.

Aké sú príznaky oparu?

Opar alebo herpes je v niektorých prípadoch malý v niektorých veľký pľuzgierik najčastejšie vyskytujúci sa na pere. Pred vypuknutím môžete pociťovať mierne svrbenie či pálenie a o deň-dva sa objaví pľuzgierik.

Ako liečiť odreniny a drobné poranenia?

Prvým krokom v ošetrení rany je umytie si rúk mydlovou vodou. Odstráňte nečistoty z rany opláchnutím prúdom vody, osušte sterilnou gázou a aby ste predišli infekcii môžete použiť med alebo bio éterický olej.

Čo sú odreniny a drobné poranenia?

Odreniny a drobné poranenia vznikajú pri rôznych hrách, športových aktivitách či pri práci v záhrade.

Aké sú príčiny ochorenia nechtov?

Najčastejšie sú nechty choré kvôli baktériálnej či plesňovej infekcii, ktoré spôsobujú, že nechty sú mäkké, bezfarebné či deformované.

Čo sú ochorenia nechtov?

Chorobné zmeny prejavujúce sa v nechtovej jednotke tvoria pomerne veľkú skupinu chorôb a chorobných príznakov. Najbežnejšou príčinou ochorenia nechtov sú infekčné ochorenia a môžu postihovať akúkoľvek časť nechtu.

Ako liečiť ochorenia ďasien?

Liečba chorých ďasien závisí od štádia ochorenia a od spôsobu, akým ste reagovali na predchádzajúcu liečbu. Cieľom je zastaviť progresiu ochorenia, znížiť riziko infekcie a opuch.

Aké sú príčiny ochorenia ďasien?

​Hlavnou a zároveň najčastejšou príčinou ochorenia ďasien je povlak. Stav vašich ďasien môžu ovplyvniť tiež choroby a lieky, ktoré pravidelne​ užívate.

Čo sú ochorenia ďasien?

Ochorenie parodontu je lekársky pojem pre ochorenie ďasien. Môže označovať celé spektrum ochorení ďasien, vrátane gingivitídy.

Ako sa liečia obličkové kamene?

Malé obličkové kamene si nevyžadujú invazívnu liečbu. Ak budete piť dva až tri litre tekutín denne možno sa vám podarí vypláchnuť ich von z tela.

Aké sú typy obličkových kameňov?

Existuje niekoľko druhov obličkových kameňov. Vápenaté kamene, zvyčajne vo forme oxalátu vápenatého, štruktúrované kamene, ktoré vznikajú ako reakcia na infekciu, či kamene kyseliny močovej.

Čo sú to obličkové kamene?

​Obličkové kamene sú kamene vznikajúce v močovode. Ide o pevné kamene (kryštalické zhluky) vznikajúce v obličkách z minerálov rozpustených v moči.

Ako liečiť nevoľnosť pri cestovaní?

Nevoľnosti pri cestovaní najlepšie predídete užitím lieku Kinedryl, ktorý treba užiť hodinu pred cestou. Výborný je tiež zázvor, ktorý sa dá kúpiť v kapsulách, cmúľacích cukríkoch alebo môžete žuvať čerstvý.

Čo je kinetóza?

Kinetóza alebo tiež choroba z pohybu je fyzický stav jedinca, kedy pohyb dráždi polkruhové kanáliky rovnovážneho orgánu vo vnútornom uchu.​

Aké sú príčiny nevoľnosti a vracania?

Najčastejšou príčinou nevoľnosti je prvý trimester tehotenstva, ale môže to byť aj emočný stres, zažívacie ťažkosti či otrava jedlom. Pri vracaní u detí je bežnou príčinou vírusová infekcia, u dospelých to môžu byť aj výsledok ochorení.

Ako liečiť nevoľnosť a vracanie?

​Nevoľnosť a vracanie sa dajú liečiť v pohodlí vášho domova. Aby ste zabránili dehydratácii organizmu pite veľa tekutín.

Aké sú príznaky nevoľnosti a vracania?

Nevoľnosť a vracanie sa bežne vyskytujú ako súčasť infekčných ochorení či pri gastroenteritíde. Príznaky zahŕňajú bolesť brucha, mdloby, suchosť v ústach či nadmerné potenie sa.

Aké sú prejavy neurózy?

Najbežnejším prejavom neurózy sú poruchy emócií, medzi ktoré patrí hlavne úzkosť i strach, poruchy myslenia či pozornosti. Zo somatických príznakov sem patrí tras i bolesť hlavy.

Aké sú druhy neuróz?

Neuróza sa rozdeľuje na niekoľko porúch. Fóbické, ku ktorým patrí agorafóbia i sociálna fóbia, úzkostné, ku ktorým patrí akútna reakcia na stres či panická porucha, somatoformné, ku ktorým patrí dysmorfofóbia či somatizačná porucha.

Čo je to neuróza?

Neuróza je klasické označenie pre funkčnú duševnú poruchu bez organického nálezu na mozgu, ktorá spočíva v narušenej schopnosti prispôsobenia, v poruchách myslenia, konania, vnímania.

Aké sú príčiny nepravidelnej menštruácie?

Medzi najbežnejšie príčiny nepravidelnej menštruácie patria nevyvážené hormóny. Kolísanie hormónov spôsobuje stres, niektoré lieky, puberta či menopauza ale aj infekcia močových ciest.

Čo je nepravidelná menštruácia?

Za nepravidelnú menštruáciu považujeme tú menštruáciu, ktorá sa odchyľuje od normálu.

Ako liečiť nepravidelnú menštruáciu?

​Svoje menštruačné obdobie môžete regulovať prirodzene zmenou životného štýlu, čo znamená, že budete konzumovať zdravú a vyváženú stravu, budete sa menej stresovať a viac sa hýbať.

Ako sa lieči neplodnosť?

Neplodnosť sa lieči v závislosti od toho čo ju spôsobuje, ako dlho je pacient neplodný i od veku partnerov.

Aké sú príčiny neplodnosti?

Medzi najbežnejšie príčiny neplodnosti patria nepriechodné vajíčkovody, v niektorých prípadoch spôsobené zápalmi v panve, poruchy ovulácie, fajčenie, pitie alkoholu a v neposlednom rade aj vek.

Aké sú príznaky neplodnosti?

To, že nemôžete otehotnieť nie je hlavným príznakom neplodnosti. Príznaky sa líšia v závislosti od pohlavia. U žien to môžu byť abnormálne či nepravidelné menštruačné obdobia, u mužov to môžu byť problémy s erekciou či ejakuláciou.

Aká je liečba mononukleózy?

​Na mononukleózu neexistuje špeciálna liečba. Tá spočíva hlavne v odpočinku, tlmení horúčky antipyretikami. Keďže ide o vírusovú infekciu antibiotiká v tomto prípade nezaberajú.

Aká je inkubačná doba mononukleózy?

Inkubačná doba mononukleózy sa líši v závislosti od veku pacienta. U detí je to približne týždeň až jeden mesiac a u mladistvých sú to štyri až sedem týždňov.

Ako sa liečia modriny?

Nie je špeciálna liečba modrín, ale lekári odporúčajú ľadový obklad a po dvoch dňoch teplý obklad, pri silnej bolesti lieky na jej zmiernenie alebo z prírodnej lekárne arniku horskú či kostihoj lekársky.

Aké sú príznaky mononukleózy?

Typickým príznakom mononukleózy je bolesť hrdla, pri ktorom sú mandle opuchnuté a pokryté bielym hnisom. Zdurené lymfatické uzliny sa vyskytujú v 80-90% prípadoch a samozrejmosťou je i dlhotrvajúca horúčka.

Čo sú to modriny?

Modrina je drobný až väčší krvný výron, ktorý môže v závislosti na mieste a mechanizme vzniku nadobudnúť aj väčšie rozmery.

Ako liečiť migrénu?

​V boji proti migréne môžete používať dva typy liečby. Pri ťažkých záchvatoch sú účinné lieky zo skupiny tzv. triptánov, ktoré uľavia záchvatom migrény, bolestiam, ale nezmiernia bolesti iného pôvodu.​

Aká je prevencia migrény?

​Najľahší spôsob, ako zabrániť vzniku migrén, je naučiť sa rozpoznávať príčiny záchvatov​. Najbežnejšou príčinou vzniku migrény je stres, preto by sta sa mali naučiť vyrovnať sa s ním.

Čo je migréna?

Migréna je presne definované chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi bolestí hlavy strednej až silnej intenzity, pulzujúceho charakteru, lokalizované väčšinou na jednej polovici hlavy, najčastejšie za okom.

Aké sú typy menštruačných ťažkostí?

Najbežnejšou menštruačnou ťažkosťou je predmenštruačný syndróm, ktorý má viac ako 150 príznakov a vyskytuje sa 5-7 dní pred menštruáciou. Ďalším typom je menoragea, dysmonorea či amenorea.

Aká je liečba menštruačných ťažkostí?

Liečba menštruačných ťažkostí spočíva v tom, čo spôsobuje vaše problémy. Ak máte problém s predmenštruačným syndrómom gynekológ vám môže predpísať antikoncepčné tabletky, ak váš problém spočíva v bolesti môžete užívať ibuprofén.

Aké sú príznaky menštruačných ťažkostí?

Typickou menštruačnou obtiažou, hlavne u mladých žien, sú bolesti počas prvých dní menštruácie. Ďalšími príznakmi môžu byť kŕče v podbruší, silné krvácanie, citlivé prsníky či nevoľnosť.

Ako liečiť menopauzu?

Príznaky menopauzy možno mierniť rôznymi potravinovými doplnkami, ktoré sa voľne predávajú v lekárňach. Dôležité sú aj rôzne podporné opatrenia, medzi ktoré patrí pravidelná fyzická aktivita a správna životospráva, ktorá zahŕňa dodržiavanie pitného režimu a vyhýbanie sa tučným a ostrým jedlám.

Aké sú príčiny menopauzy?

Menopauza sa v určitom veku dostaví u každej ženy, pretože telo prechádza určitými zmenami. K menopauze ale môže dôjsť aj vyvolanou príčinou ako je napríklad chirurgické odstránenie vaječníkov, panvové žiarenie či zranenie.

Čo je klimaktérium?

Menopauza, klimaktérium či prechod sú výrazy pre prirodzený stav ženy okolo päťdesiatky, kedy ustáva menštruačný cyklus. Telo produkuje menej estrogénu a progesterónu a žena už nie je schopná otehotnieť.

Aké sú druhy lupín?

Väčšina z nás jasne hovorí iba o tom, že má lupiny a nepátra po tom, o aký typ konkrétne ide. Lupiny môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Bežnejším druhom sú suché lupiny, ale horší priebeh mávajú mastné lupiny.

Aké sú príčiny lupín?

​Lupiny vznikajú z rôznych dôvodov, ale ak sa pozrieme na pár hlavných rozhodne sem patria nevhodné agresívne prípravky na vlasy, zlé umývanie vlasov či nezdravý životný štýl.

Čo sú to lupiny?

Lupiny sú drobné čiastočky odumretej kože na hlave, ktorá však neodpadá v mikroskopických veľkostiach ako ostatné časti kože na tele, ale tvorí väčšie celky a nepríjemne svrbí. Stav sa zhoršuje počas zimy kvôli vykurovaniu, ktoré prispieva k suchej koži.

Čo je to kurie oko?

Kurie oko je žlto-šedivo sfarbený útvar najčastejšie sa vyskytujúci na palcoch či pätách dolných končatín. Môže dosahovať veľkosť 3 až 12 milimetrov a spôsobovať bolesť, kvôli tlačeniu na kosť.

Ako odstrániť kurie oká?

Liečbu kurieho oka zvládne doma snáď každý. V lekárni si môžete zakúpiť náplasť napustenú kyselinou salicylovou a nosiť ju prakticky celý deň. Samozrejmosťou je nahradenie nepohodlných topánok za vhodnejšie alebo si môžete zakúpiť ortopedické či gélové vložky.

Aké sú príčiny krvácania z nosa?

Najčastejšou príčinou krvácania z nosa je suchý vzduch ale aj špáranie sa v nose. Malá krvná cievka vám môže prasknúť aj vtedy, ak trpíte akútnou či chronickou sinusitídou, alergiou alebo ak máte bežné nachladnutie či nealergickú nádchu.

Ako najlepšie zastaviť krvácanie z nosa?

Krvácanie z nosa spôsobuje prasknutá krvná cievka. Ak sa vám to stane ihneď si vzpriamene sadnite a zatlačte mäkkú časť nosa na 10-15 minút. Hlavu nezakláňajte, lebo vám krv bude stekať dole hrdlom.

Aká je prevencia kŕčových žíl?

Kŕčové žily majú častejšie ženy ako muži, pretože ženské hormóny ovplyvňujú žily. Preto, aby ste zabránili ich vzniku denne sa hýbte, nestojte a neseďte dlhý čas a ak je to čo i len kus možné pri sedení dvíhajte nohy do výšky.

Ako liečiť kŕčové žily?

Nie vo všetkých prípadoch je potrebná liečba kŕčových žíl. Ale ak máte niektorý z príznakov, ako je napr. silná bolesť či vredy na nohách, alebo si ich chcete dať odstrániť z kozmetických dôvodov môže vám lekár ponúknuť chirurgické či laserové ošetrenie, skleroterapiu či rádiofrekvenčnú abláciu.

Čo sú to kŕčové žily?

Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené, hrčkavé i pokrivené cievy či žily, vyskytujúce sa na dolných končatinách. Sprevádzajú ich opuchnuté či bolestivé nohy, vo vážnych prípadoch sa môžu objaviť i ekzémy.

Aké sú typy kŕčov?

Kŕče rozdeľujeme podľa toho, ktorú časť tela zasiahnu a ako dlho trvajú. Patria sem hemifaciálny kŕč, kŕče koronárnej artérie, laryngo, febrilné, klonické či tonické kŕče.

Ako sa liečia kŕče?

Kŕč je príznakom a preto je potrebné liečiť konkrétnu príčinu, ktorá kŕče spôsobuje. Na tvárové kŕče sú účinné botulínové injekcie, na laryngo kŕče zas dychové cvičenia. U detí sa vyskytujú febrilné kŕče, ktoré sa zmierňujú diazepamom.

Aké sú príčiny kašľa?

Príčiny kašľa sú rôzne, ale najbežnejšou sú baktérie a vírusy. Ďalšou závažnejšou príčinou sú astma, alergie či reflux, u malých detí to môže byť aj čierny kašeľ alebo zlozvyk z predchádzajúceho ochorenia.

Aké sú príznaky kŕčov?

Príznaky kŕčov sa líšia od miesta, kde sa kŕč nachádza. Pri kŕčoch srdca ide o bolesť na hrudníku, pri tvárových kŕčoch sa objavuje sťahovanie svalov na jednej strane tváre a pri laryngo kŕčoch sa priedušné potrubie mierne zúži.

Ako liečiť kašeľ?

Liečba kašľa spočíva v odhalení konkrétnej príčiny, či ide o vírusovú či bakteriálnu infekciu, astmu, alergiu či reflux a následne lekár vykoná fyzickú skúšku. Popočúva vás, vezme výter z hrdla, poprípade krv.

Aká je liečba jačmeňa?

Ak vám na jačmeň nezaberá domáca liečba vyhľadajte lekára, ktorý vám môže predpísať očnú mastičku, tinktúru či kvapky s antibakteriálnym alebo pri silnom zápale antibiotickým účinkom.

Aké sú príznaky kašľa?

Kašeľ je príznakom a ochranným reflexom, ktorý pomáha dostať hlieny z vášho tela. Často je sprevádzaný bolesťou hrdla, dýchavičnosťou i ťažkosťami s prehĺtaním.

Aké sú príznaky jačmeňa?

Jačmeň na očnom viečku sa objaví nečakane, hlavne keď ste unavení a náchylní na infekcie. Prejavuje sa červeným alebo bielym boľavým vriedkom na hornom alebo dolnom okraji viečka.

Aké sú typy inkontinencie?

Inkontinencia sa delí na viaceré typy a niektoré z nich ešte na podtypy. U žien, ktoré sú neustále v strese sa môže vyvinúť stresová inkontinencia, u iných inkontinencia spôsobená základnými fyzickými problémami alebo zmenami, ako je napr. tehotenstvo či pôrod.

Aká je liečba inkontinencie?

Inkontinencia sa lieči na základe typu, závažnosti a aj príčiny. V niektorých prípadoch stačia behaviorálne techniky, pod ktoré patrí tréning močového mechúra či svalové cvičenia panvového dna. U niekoho bude potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Čo je inkontinencia?

Inkontinencia je nedobrovoľný samovoľný únik moču, ktorý vás môže postihnúť v nepredvídateľnej situácii. Častejšie postihuje ženy ako mužov a je pravdepodobnejšie, že ju získate v staršom veku, kvôli strate sily v močovom mechúry.

Ako liečiť infekciu močových ciest?

Či máte podozrenie alebo ste si istý, že máte infekciu močových ciest kontaktujte svojho lekára. Ak zistí, že máte baktériu v močových cestách predpíše vám antibiotiká. Taktiež zvýšte množstvo vypitej vody, aby ste vyplavili baktérie z vášho tela.

Ako zabrániť infekcii močových ciest?

Aby ste zabránili vzniku infekcii močových ciest pravidelne - najmenej každé štyri hodiny - choďte na toaletu, užívajte vitamín C a bioflavonoidy, nekonzumujte potraviny ako špargľa, špenát či červené mäso.

Aké sú príznaky infekcie močových ciest?

Infekcia močových ciest je ochorenie sprevádzané častým nutkaním na močenie, pálením alebo štípaním pred močením, počas alebo ihneď po močení, v niektorých prípadoch sa môže objaviť horúčka alebo zimnica.

Čo môže spôsobiť horúčku?

​Horúčku môžu tak u detí ako aj u dospelých spôsobiť infekcie, či už vírusové alebo bakteriálne, užívanie niektorých liekov, tepelný šok či očkovanie.

Aká je liečba horúčky?

Horúčka je príznak ochorenia, ktorý zvládnete ľahko liečiť pomocou antipyretík, čo sú lieky na zníženie teploty či dostatočným pitným režimom. Ak je horúčka spôsobená bakteriálnou infekciou budete potrebovať antibiotiká.

Aké sú príznaky horúčky?

Horúčka je znamenie alebo symptóm, že sa s vašim telom alebo telom vášho dieťaťa niečo deje. Väčšinou je sprevádzaná pocitmi chladu, nechuťou do jedla či problémami so sústredením.

Ako liečiť hnačku?

Hnačka je ochorenie, ktoré po zavedení niektorých opatrení rýchlo prejde. Medzi tieto opatrenia patria probiotiká, zavodnenie organizmu a konzumácia vhodných potravín, ako napríklad banán či staršie biele pečivo.

Aké sú príčiny hnačky?

Hnačku môže spôsobiť mnoho príčin vrátane vírusovej či bakteriálnej infekcie, začatie užívania nových liekov, potravinová alergia či intolerancia.

Aké sú príznaky hnačky?

Hnačka je ochorenie sprevádzané častou návštevou toalety kvôli vodnatej stolici. K hnačke sa môžu pridružiť i bolesti brucha, nevoľnosť, ale aj zvýšená teplota či horúčka.

Ako sa liečia hemoroidy?

Pri hemoroidoch sa obráťte na svojho lekára, ktorý vám môže odporučiť konzervatívnu liečbu a úpravu životného štýlu. Na zmiernenie opuchu môžete použiť krémy alebo čapíky a pri veľmi bolestivých hemoroidoch lokálne anestetikum.

Prečo hemoroidy vznikajú?

Hemoroidy vznikajú ako následok dlhého sedenia či už v práci alebo pri inej činnosti, ale aj ako následok nedostatočného zásobovania tela vlákninou, čo spôsobuje zápchu a s tým spojené problémy s vyprázdňovaním.

Aké sú príčiny ekzému?

Ekzém spôsobujú najbežnejšie iritanty (dráždivé látky) a spúšťače, medzi ktoré môžeme zaradiť vystavovanie sa alergénom, ako sú roztoče, plesne či prach, ďalej je to nedostatočný príjem tekutín či oblečenie.

Aké sú príznaky hemoroidov?

Hemoroidy vznikajú ako následok sedavého spôsobu života, keď sa hromadí krv v žilách v panve, čo sa prejavuje bolesťou, svrbením ale aj krvácaním z konečníka.

Ako liečiť ekzém?

Ekzém ako ochorenie sa žiaľ vyliečiť nedá, dajú sa liečiť len príznaky, ktoré spôsobuje. Lekár vám alebo vášmu dieťaťu môže predpísať kortikosteroidné krémy a masti, antibiotiká či antihistaminiká.

Aké sú príznaky ekzému?

Ekzém je ochorenie kože, prejavujúce sa zapálenou, svrbiacou, ale aj popraskanou pokožkou na lícach, záhyboch lakťov či kolien. Príznaky sa však môžu líšiť v závislosti od veku pacienta.

Ako si poradiť s kolikou?

Kolika u detí časom zmizne úplne sama, ale čo môžete urobiť, aby ste svojmu dieťatku pomohli je, že ho budete nosiť v šatke priviazanej priamo na vaše telo, budete mu masírovať bruško a pred kŕmením mu dáte kvapky proti plynatosti.

Ako liečiť dermatitídu?

Dermatitída sa lieči podľa toho čo ju spôsobuje a aké má pacient príznaky. Pokožku treba zvlhčovať krémami, pri infekcii kože sú už potrebné antibiotiká, v niektorých prípadoch sa odporúča fototerapia.

Aké sú príznaky koliky?

Detská kolika sa prejavuje epizódami plaču dlhšími ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni, po dobu najmenej troch týždňov u inak zdravého dieťaťa. Dieťatko môže mať nafúknuté bruško a zastavené vetry.

Aké sú typy dermatitídy?

​Existuje veľa typov dermatitídy a niektoré z nich zahŕňajú rôzne podtypy. Takým ochorením je napr. spongiotická dermatitída, ktorá má šesť podtypov. Medzi ďalšie typy patrí atopický ekzém, kontaktná či seboroická dermatitída.​

Aké sú príznaky dermatitídy?

​Dermatitída je zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenanou, suchou či svrbivou pokožkou hlavne na záhyboch rúk, chrbte kolien, ale aj na tvári.

Ako liečiť depresiu?

Depresia je ochorenie, ktoré sa dá liečiť prostredníctvom psychoterapie, antidepresívnych liekov či kombináciou týchto dvoch liečebných úkonov.

Ako sa vyhnúť depresii?

​Aby ste predišli tomu, že sa u vás objaví depresia alebo chcete zabrániť, aby sa vrátila je potrebná zmena životného štýlu. Veľa sa hýbte, pretože pohyb a cvičenie zvyšuje endorfíny v mozgu, jedzte bielkovinové potraviny a v noci spite aspoň 7 hodín.

Aké sú príznaky depresie?

Depresia je ochorenie vyznačujúce sa dlhotrvajúcimi pocitmi smútku a stratou záujmu o každodenné aktivity. Prvotným príznakom je neschopnosť pracovať a plniť si bežné denné povinnosti, trvalá únavy či úzkostné stavy a podráždenosť.

Aké sú typy cukrovky?

U cukrovky rozlišujeme dva typy. Cukrovka 1. typu sa vyznačuje absolútnym nedostatkom inzulínu v tele a začína obvykle v detstve či dospievaní.

Ako liečiť cukrovku?

Liečba cukrovky je celoživotná a je potrebné udržať hladiny krvného cukru na normálnej hranici. Aby ste to zabezpečili je potrebné denne podávať inzulín, prispôsobiť stravu potrebám pacienta a pravidelne cvičiť.

Aké sú príznaky cukrovky?

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom vaše telo alebo telo vášho dieťaťa už neprodukuje dôležitý hormón (inzulín). Prejavuje sa to smädom a následne častým močením, extrémnym hladom a aj napriek veľkému množstvu jedla chudnutím.

Ako liečiť anémiu?

​Liečba anémie závisí od príčiny a typu ochorenia. Pri anémii z nedostatku železa treba telu dodať potraviny či doplnky s obsahom železa, pri nedostatku vitamínov zahrnúť do jedálneho lístka viac potravín obsahujúcich vitamín B-12. Pri aplastickej anémii budete ako liečbu potrebovať transfúziu krvi.

Aké sú typy anémie?

Anémia sa delí podľa toho čo je hlavnou príčinou jej vzniku. Pokiaľ má telo málo železa ide o anémiu z nedostatku železa, ak má málo vitamínov ide o anémiu z nedostatku vitamínov.

Ako sa prenáša hnisavá angína?

Hnisavá angína sa prenáša rovnako ako všetky ostatné druhy angíny a to kvapôčkovou infekciou.

Aké sú príznaky anémie?

Anémia je ochorenie nedostatku červených krviniek v tele. Prvým príznakom je únava, bledá pokožka či nepravidelný tlkot srdca.

Čo je to hnisavá angína?

Hnisavú angínu (tonzilitída) spôsobujú baktérie Streptococcus pyogenes, ale aj podtypy týchto baktérií.

Aké sú riziká celiakie?

Pokiaľ celiakiu nepodchytíte včas a včas nenasadíte bezlepkovú diétu, môžete mať dvakrát väčšie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a dokonca štyrikrát väčšie riziko vzniku rakoviny tenkého čreva.

Ako liečiť celiakiu?

Celiakia je ochorenie, ktoré sa nedá liečiť alebo vyliečiť. Pri "liečbe" ide o celoživotné dodržiavanie prísnej bezlepkovej stravy, pretože aj malý kúsok lepku vám môže poškodiť tenké črevo.

Aké sú typy búšenia srdca?

Človek má pri normálnej pokojovej tepelnej frekvencii 60-100 tepov za minútu. Môže sa ale stať, že sa mu srdcová frekvencia zvýši, vtedy hovoríme o tachykardii alebo zníži, a vtedy hovoríme o bradykardii. Pri nepravidelných rytmoch ide zas o arytmiu srdca.

Aké sú príznaky celiakie?

​Príznaky celiakie sa môžu u dospelých a detí líšiť. Spoločným znakom je anémia z nedostatku železa a únava.

Aké sú príznaky búšenia srdca?

​Pri búšení srdca srdce bije rýchlo alebo naopak veľmi pomaly. V niektorých prípadoch sa môže stať, že srdce človeka bije nepravidelne a búšenie môžete dokonca aj cítiť v hrdle alebo na krku.

Ako liečiť búšenie srdca?

​Pokiaľ vás trápi búšenie srdca naučte sa techniky na zmiernenie napätia. Sadnite si, podoprite si nohy a dýchajte pomaly a zhlboka, zakašlite či sa napite studenej vody. V každom prípade však čo najskôr vyhľadajte lekára.

Aké sú príčiny bradavíc?

​Bežnou príčinou vzniku bradavíc je ľudský papilomavírus, ktorý je prenášaný kontaktom s infikovanou pokožkou alebo spoločnými predmetmi, ako je napríklad uterák.

Aké sú príznaky bradavíc?

Bradavice sú výrastky vyskytujúce sa najčastejšie na rukách alebo nohách. Ide o výrastky, ktoré sú malé a zrnité, drsné na dotyk. Pozor si treba dávať na začervenanie, čo znamená, že bradavica je zapálená.

Ako odstrániť bradavice?

​Bradavice sa dajú odstrániť ambulantne u kožného lekára a to zmrazením tekutým dusíkom či vypálením laserom alebo ihlou.

Ako liečiť bolesti svalov?

​Bolesť svalov väčšinou pominie sama, ale pokiaľ máte silné a nepríjemné bolesti môžete skúsiť teplý kúpeľ (perličkový či vírivku), navštíviť saunu alebo si urobiť parnú saunu doma v kúpeľni a veľa odpočívať.

Aké sú príznaky bolesti svalov?

​Bolesť svalov nie je choroba, je to príznak, že sa s vašimi svalmi niečo deje. Ide o preťaženie najmä po cvičení, ktoré sa prejavuje napätím a samotnou bolesťou deň alebo dva po výkone.

Ako sa liečia bolesti hrdla?

Pri bolestiach v hrdle spôsobených bakteriálnou infekciou budete potrebovať na vyliečenie antibiotiká.

Aké sú príčiny bolesti hrdla?

Bolesť hrdla môžu spôsobiť vírusové infekcie, medzi ktoré patrí chrípka, prechladnutie či osýpky, bakteriálne infekcie, medzi ktoré patrí streptokok alebo angína.

Aké sú príznaky bolesti hrdla?

​Bolesť hrdla je bežnou súčasťou viacerých ochorení ako je laryngitída, faryngitída či angína. Prejavuje sa pálením, škriabaním, bolesťami pri prehĺtaní, ale môže mať aj pridružené príznaky ako je kýchanie, kašeľ, horúčka či zimnica.

Aké sú príčiny bolesti hlavy?

​Existuje neskutočne veľa príčin, ktoré spôsobujú bolesť hlavy. Medzi tie základné patria choroby, ako napríklad chrípka či nádcha s upchatými dutinami, ďalej je to stres, dehydratácia, hormonálne zmeny či nadmerné pitie alkoholu.

Aké sú príznaky bolesti hlavy?

​Bolesť hlavy nie je choroba, ale príznak, ktorý vzniká v dôsledku stresu, vyčerpania alebo prepracovanosti. Prejavuje sa pulzovaním, tlakmi v hlave či napätím.

Aké sú typy bolesti hlavy?

Existujú dve hlavné kategórie bolenia hlavy založené na zdroji bolesti. Primárne, ktoré zahŕňajú migrénu, tenznú bolesť a alergiu, ako aj množstvo iných, menej častých typov bolesti hlavy. Sekundárne, ktoré zahŕňajú lebečnú neuralgiu, bolesť tváre a iné bolesti hlavy.

Aké sú príčiny vzniku astmy?

Astmu či astmatický záchvat môžu vyvolať alergény (vdychované alebo potravinové), niektoré aktivity alebo určité okolnosti, medzi ktoré patria infekcie dýchacích ciest, dráždivé látky, cvičenie alebo stres.

Ako sa lieči astma?

Astma je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, preto je liečba zameraná na zmiernenie jej príznakov.

Aké sú príznaky astmy?

Astma je dlhodobé (chronické) ochorenie pľúc, ktoré sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, pískavým dychom, dráždivým dusivým kašľom a opakovanými záchvatmi dýchavičnosti.

Ako bojovať proti artróze a artritíde?

Prevencia artrózy a artritídy spočíva v udržiavaní ideálnej váhy, v dobrej fyzickej kondícii, v pohyblivosti kĺbov a svalov.

Môže byť angína bez teploty?

​Pri hnisavej angíne vás môže bolieť hrdlo, ale teplotu či horúčku, ktorá je pri angíne typická, mať nemusíte.

Komu hrozí artróza a artritída?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že vás postihne artróza či artritída.

Ako sa chrániť pred angínou?

Rozvoju angíny môže človek predchádzať konzumáciou vyváženej stravy aj fyzickou aktivitou.

Aká je inkubačná doba angíny?

Štandardná inkubačná doba pri angíne je 2-5 dní, ale v ojedinelých prípadoch sa môžu príznaky dostaviť skôr.

Je angína prenosná?

Angína sa prenáša z človeka na človeka kýchaním, kašľaním či kontaktom s patogénmi.

Kedy ísť k lekárovi s alergickou nádchou?

​Pri dlhodobých príznakoch alergickej nádchy vyhľadajte alergologického lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky.

Aké sú príznaky alergickej nádchy?

​Prvým charakteristickým znakom toho, že máte alergickú nádchu je dlhodobý vodnatý výtok z nosa a ustavične kýchate.

Prečo akné vzniká?

Aknóznu pleť zdedí až 80% ľudí a genetika je považovaná za hlavnú primárnu príčinu vzniku akné.

Ako liečiť afty?

Pomáha vyplachovanie či kloktanie čajmi, doplniť treba vitamíny, ktoré urýchľujú hojenie.

Ako liečiť akné?

​Na akné žiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by ich odstránili. Existujú však prírodné a domáce prostriedky, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky.

Aké sú príznaky áft?

​Nejedná sa o závažné ochorenie, ale bolestivý, biely, červeno ohraničený vriedok vo vnútri dutiny ústnej, ktorý znepríjemňuje žuvanie, prehĺtanie i rozprávanie.

Kedy ísť k lekárovi s aftami?

​Afty väčšinou zvládnete liečiť doma bežnými antiseptickými éterickými olejmi.

Ako liečiť ovčie kiahne?

Keďže sa jedná o vírusovú nákazu, pacientovi sa pri liečbe kiahní nepredpisujú žiadne antibiotiká.

Aká je inkubačná doba kiahní?

Ovčie kiahne sa väčšinou prejavia za 2 až 3 týždne od kontaktu s nakazeným pacientom.

Kedy ísť k lekárovi s kiahňami?

V prípade, že má dieťa alebo dospelý vysokú horúčku, bolesti hlavy či končatín vtedy neváhajte a vyhľadajte lekára.

Aká je inkubačná doba chrípky?

Inkubačná doba chrípky zvyčajne trvá 1-4 dni. Väčšina dospelých ľudí, ktorí netrpia inou chorobou ...

Aké sú príznaky chrípky?

Charakteristickým príznakom chrípky je rýchly nástup únavy a vysokej horúčky, častokrát vyššej ako 40 °C. Hlavné príznaky sú ...

Ako dlho trvá chrípka?

Horúčka a veľká únava trvajú približne 3 až 5 dní, samotná chrípka trvá približne ...

Prečo ma z fazule nadúva?

Strukoviny sú bohaté na vlákninu a komplexné cukry, ktoré ľudia nedokážu stráviť.

Zostaňme v spojení.

Pridajte sa k nám na sociálnych sieťach, aby Vám neunikli nové články!