Zdravopedia

Čo je klimaktérium?

Menopauza, klimaktérium či prechod sú výrazy pre prirodzený stav ženy okolo päťdesiatky, kedy ustáva menštruačný cyklus. Telo produkuje menej estrogénu a progesterónu a žena už nie je schopná otehotnieť. Býva sprevádzané rôznymi ťažkosťami, pri ktorých dochádza k poruchám menštruačného cyklu, návalom tepla, môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy či únava.

Čítaj viac o menopauze >

čítaj tiež

Všetko o menopauze - príznaky, liečba, príčiny,...

Všetko o menopauze - príznaky, liečba, príčiny,...

Menopauza (klimaktérium) je prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje vo vaječníkoch a produkuje menej reprodukčných hormónov. Vyskytuje sa vtedy, keď žena nemá menštruáciu počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a už nemôže otehotnieť prirodzene.


Podobné otázky

Ako liečiť menopauzu?

Príznaky menopauzy možno mierniť rôznymi potravinovými doplnkami, ktoré sa voľne predávajú v lekárňach. Dôležité sú aj rôzne podporné opatrenia, medzi ktoré patrí pravidelná fyzická aktivita a správna životospráva, ktorá zahŕňa dodržiavanie pitného režimu a vyhýbanie sa tučným a ostrým jedlám.

Aké sú príčiny menopauzy?

​Menopauza sa v určitom veku dostaví u každej ženy, pretože telo prechádza určitými zmenami. K menopauze ale môže dôjsť aj vyvolanou príčinou ako je napríklad chirurgické odstránenie vaječníkov, panvové žiarenie či zranenie.