Santalova

Santalová silica má veľmi stabilnú, príjemnú drevitobalzamickú vôňu, má upokojujúce a sedatívne účinky a je vhodná na akné, ekzém chronickú bronchitídu. Získava sa destiláciou rozdrveného dreva vodnou parou.

Esenciálny olej zo santalového dreva sa získava zo santalových stromov, ktoré sú staré 40 až 80 rokov, uprednostňuje sa však 80 rokov. Čím je strom starší, tým lepšia je zásoba oleja a výraznejšia aróma.

Po stáročia si santalové drevo vyhradzovalo miesto dôstojnosti a rešpektu v mnohých civilizáciách a náboženstvách sveta, najmä v hinduizme, kde sa považuje za sväté a nevyhnutné v takmer všetkých spoločenských a náboženských rituáloch a obradoch; od narodenia jednotlivca do jeho smrti. V každom kroku sa vyžaduje santalové drevo. Je ponúkaný rôznym hinduistickým bohom a bohyniam, zmiešaným s kvetmi a inými slávnostnými darmi, ktorý sa používa na osvetľovanie tiel, nanášanie na čelo v niektorých komunitách v Indii a pri spopoľňovaní mŕtvych.

Éterické oleje extrahované zo santalového dreva obsahujú zložky beta-santalol, santyl acetát a santalény.

Santalová silica - účinky

Santalová silica udržuje zdravú pokožku

Santalová silica upokojuje pokožku, zmierňuje jej zápaly a podráždenie, lieči infekcie a udržuje pocit sviežosti. Je vhodná na liečenie akné, psoriázy, ekzému, bežných bradavíc a závažného stavu známeho ako molluscum contagiosum (kožné vírusové ochorenie).

Zároveň pomáha jazvám a stareckým škvrnám hojiť sa oveľa rýchlejšie. Je dávnou praxou používať pastu zo santalového dreva ako zábal na pokožku. Rovnaký účinok sa dá dosiahnuť použitím tohto éterického oleja. Vo veľkej miere sa používa v mydlách a krémoch na starostlivosť o pleť.

Santalová silica zmierňuje kašeľ

Santalová silica umožňuje vykašliavanie a je zvlášť účinná pri liečbe kašľa. Bojuje tiež proti vírusovým infekciám, ktoré pôvodne spôsobovali nachladnutie, kašeľ, chrípku, príušnice alebo akékoľvek iné ochorenie. Zároveň má antiflogistické (protizápalové) vlastnosti a poskytuje úľavu od zápalu v dôsledku horúčky a vírusových infekcií. Santalová silica slúži tiež ako dezinfekčný prostriedok na sliznicu v bronchiálnom trakte.

Santalová silica má upokojujúci a sedatívny účinok

Táto silica, ktorá má ukľudňujúci a sedatívny charakter, skvele pôsobí proti kŕčom. Uvoľňuje nervy, svaly a krvné cievy, čím bráni vzniku kŕčov a kontrakcií. Preto je užitočná pri liečení problémov, ktoré sú s nimi spojené, ako sú kŕče, bolesti a kašeľ.

Santalová silica pomáha chrániť pred stresom a úzkosťou

Santalová silica zlepšuje pamäť a stimuluje vašu koncentráciu. Udržuje mozog chladný a uvoľnený, chráni vás pred nadmerným stresom a úzkosťou a zároveň upokojuje zápal, úzkosť, strach, stres a nepokoj. Okrem toho vyvoláva relaxáciu, pokoj, koncentráciu, predstavivosť a pozitívne myšlienky.

Santalová silica má antiseptické účinky

Santalová silica je veľmi dobrá ako antiseptické činidlo. Keď sa aplikuje na pokožku, chráni rany, vredy a pupienky pred rozvojom infekcií alebo pred sepsou - otravou krvi.

Santalova1

Santalová silica - použitie

Santalovú silicu môžete použiť ako:

inhalácia - 5 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri chronickej bronchitíde.

kúpeľ - 4 kvapky silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ má stimulujúci účinok proti strachu, uvoľňuje napätie s afrodiziakálnym účinkom.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na akné, suchú pleť a zmierňuje svrbenie (napr. po holení).

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na suchý ekzém, suchú pleť a mierni svrbenie.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. 1 kvapku silice si vmasírujte na opuchnuté lymfatické uzliny alebo do oblasti krku na zníženie bolestivosti hrdla.

upozornenie - len na vonkajšie použitie

organicfacts.net, hanus.sk