Obsah článku

Vírus Molluscum contagiosum (MCV) sa radí do čeľade poxvírusov. Existujú štyri typy od MCV1 po MCV4.
Kontagiózne bradavice sa šíria priamym kontaktom, sú teda prenosné z človeka na človeka. Môžu postihnúť ktorúkoľvek časť pokožky, najčastejšie sa však vyskytujú na rukách a nohách a v oblasti genitálií.
Aj keď toto ochorenie môže postihnúť každého človeka, sú skupiny ľudí, ktoré sú náchylnejšie a vyskytuje sa u nich častejšie. Patria sem najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, ľudia žijúci v tropických oblastiach, tí, ktorí trpia atopickou dermatitídou, tiež deti vo veku od 1 do 10 rokov, ale aj športovci, keďže často prichádzajú do kontaktu so športovým náradím.

Kontagiózne moluskum - príznaky
Moluská majú okrúhly alebo oválny tvar a vyzerajú ako malé bradavice s veľkosťou do piatich milimetrov. Ich farba je červená, ružová alebo biela. Na koži ich môže byť na jednom mieste niekoľko, ale môžu sa vyskytovať aj samostatne. Aj keď ich výskyt na tele nespôsobuje človeku bolesť, môžu svrbieť a dráždiť pokožku, čím podstatne znepríjemňujú každodenný život, čo je o to horšie, že škrabaním alebo pokusom vytlačiť ich sa infekcia rozširuje a po vyliečení ostávajú na pokožke jazvičky. V 1 z 10 prípadov sa v okolí molúsk vytvorí ekzém.
V strede bradavíc je viditeľná priehlbinka a práve v tejto časti sa vyskytuje samotný vírus. Väčšina ľudí postihnutá touto chorobou udáva ako jediný symptóm práve výskyt bradavíc na koži, v niektorých prípadoch sa však stretávame aj s bakteriálnou infekciou, ktorá môže vzniknúť aj kvôli už spomínanému škrabaniu postihnutého miesta.
Kontagiózne moluskum - liečba
Liečba sa obyčajne odporúča hlavne v prípade, keď sa molusky vyskytujú v oblasti genitálií, a to z dôvodu, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu.
Spôsoby liečby
Kryochirurgia
Kryochirurgia založená na použití tekutého dusíka, ktorým sa molusky zmrazia a odstránia sa pomocou kyrety (chirurgický nástroj). Tekutý dusík môže spôsobiť pálenie na postihnutom mieste, vytvorí sa pľuzgier, ktorý sám odpadne do štyroch týždňov.
Liečba laserom
Tento spôsob sa využíva v prípade, že infekcia nie je veľmi rozšírená. Trvá približne štrnásť dní a po jej skončení ostane pokožka bez jaziev. Vo väčšine prípadov je úspešná už po prvom raze, navyše nie je finančne náročná.
Kedy navštíviť lekára?
V niektorých prípadoch je postačujúca domáca liečba, niekedy moluská zmiznú aj samé a to v priebehu 6 – 9 mesiacov. V prípade autoinfekcie môže ochorenie pretrvávať až 4 roky.
Lekára by mali vyhľadať najmä ľudia s oslabenou imunitou, keďže pre nich býva spravidla náročnejšie zbaviť sa ochorenia. Lekár vie väčšinou určiť diagnózu už po preskúmaní napadnutých miest na tele, pre jej potvrdenie je však potrebné vykonať biopsiu.
Kontagiózne moluskum - inkubačná doba
Prvé príznaky ochorenia sa môžu začať prejavovať až do 6 mesiacov od prvého kontaktu s vírusom. V priemere však inkubačná doba trvá približne 2 – 6 týždňov.
Kontagiózne moluskum - domáca liečba
Infekciu je možné odstrániť aj bez medicínskych prípravkov tak, že postihnuté miesto vyčistíme tampónom namočeným v alkohole. Následne bradavičku zhora prepichneme a jej obsah odstránime opäť tampónom namočeným v alkohole. Týmto spôsobom je možné odstrániť infekciu do dvoch až troch dní. Ďalším domácim receptom je kúra jablčným octom. V tomto prípade namočíme vatu alebo vatový tampón do octu a priložíme na postihnuté miesto na 24 hodín. Takto bradavica zmizne, na jej mieste však ostane chrasta.
Jednou z možností je tiež aplikovanie voľnopredajného prípravku Betadine. Ten je nutné vtierať do rán každý deň približne päť minút, až kým lézie nezmiznú. Existujú tiež voľne dostupné výrobky určené primárne na liečbu bradavíc. Je to napríklad kyselina salicyová alebo retinoidový krém, ktorý je, na úplne odstránenie infekcie, nutné aplikovať niekoľko týždňov.
Kontagiózne moluskum - prevencia
Ak už je pokožka postihnutá touto infekciou, jej šíreniu môžete zabrániť niekoľkými spôsobmi:
- Postihnuté miesta si nesmiete škrabať. Je vhodné ich prelepiť leukoplastom alebo obviazať obväzom.
- Ak sa bradavice vyskytujú na tvári, nehoľte sa, mohli by sa tak ľahšie rozšíriť.
- Ak sa vyskytujú v oblasti genitálií, neodporúča sa žiadna sexuálna aktivita.
- Ideálne je vyhýbať sa kúpaliskám a kontaktným športom, v žiadnom prípade nezdieľajte spoločný uterák s inou osobou.
Najúčinnejší spôsob, ako sa vírusom MCV nenakaziť, je vyhýbať sa kontaktu s osobami, ktorých organizmus je už chorobou napadnutý.
zdroje: lekar.sk, web.archive.org, webmd.com