Cédrová silica

Cedrova1

Cédrová silica má výraznú drevitú vôňu s balzamickým nádychom a používa sa na infekcie dýchacích a močových ciest i na kožné ochorenia. Získava sa destiláciou koreňových sústav po výrube (ťažbe) dreva vodnou parou.

Céder, ktorý má vedecký názov Juniperus virginiana, je strom pôvodne z chladného podnebia a bežne sa vyskytuje vo vysokých nadmorských výškach.

Éterické oleje extrahované z cédra obsahujú zložky alfa-cedrén, beta-cedrén, cedrenol, widdrol, tujopsén a skupinu seskviterpénov.

Cédrová silica - účinky

Cédrová silica zmierňuje kašeľ a prechladnutie

Ak máte kašeľ alebo ste prechladnutí, mali by ste skúsiť cédrovú silicu na zmiernenie podráždenia. Používa sa na liečbu vlhkého kašľa, účinne ho odstraňuje a zároveň odstraňuje hlien z dýchacích ciest a pľúc. Poskytuje tiež úľavu od bolesti hlavy, červených a vodnatých očí a ďalších príznakov prechladnutia a kašľa. Malé množstvo tohto oleja vám tiež môže pomôcť spať pri nočnom kašli. Stimuláciou uvoľňovania hlienu a kašľa, ktorý ho odstráni, chránite tiež vaše dýchacie cesty a celkové zdravie pred toxínmi, ktoré môžu spôsobiť nadmerné množstvo hlienu.

Cédrová silica pomáha liečiť ekzém

Seborea je typ suchého ekzému, ktorý je spôsobený poruchou mazových žliaz. Následne to vedie k zvýšenej tvorbe mazu a infekcii epidermálnych (kožných) buniek. Olej z cédrového dreva je prospešný pri liečbe tohto zápalu a znižuje odlupovanie kože, reguluje tvorbu mazu a lieči infekciu. Olej tiež znižuje škaredé začervenanie a zároveň eliminuje všetky znaky ochorenia.

Cédrová silica zmierňuje kŕče

Zmiernenie kŕčov je dôležitou liečivou vlastnosťou cédrovej silice. Takmer všetky typy spazmov (kŕčov) sa dajú zmierniť pomocou tohto oleja. Patria sem kŕče, ktoré ovplyvňujú dýchacie cesty, črevá, svaly, srdce a nervy. Ľudia, ktorí majú problémy so spánkom v dôsledku syndrómu nepokojných nôh, respiračných záchvatov, astmy a iných kŕčových stavov, nachádzajú úľavu od upokojujúcich vlastností cédrovej silice.

Cédrová silica má močopudné účinky

Cédrová silica má ďalší výrobný účinok, a tým je účinok močopudný. Pomáha
pri mnohých stavoch vrátane obezity, hypertenzie, vysokého krvného tlaku, reumatizmu, artritídy, dny, infekcií močových ciest a akumulácie toxínov v krvi. Ako diuretikum zvyšuje frekvenciu močenia, ktoré slúži na odstránenie tuku, prebytočnej vody a toxínov, napríklad kyseliny močovej z tela. Tieto toxíny a voda navyše nahromadená v tele sú hlavnými príčinami vyššie uvedených stavov.

Cédrová silica má sedatívne účinky

Cédrová silica je vynikajúcim sedatívum, ktorý zmierňuje napätie a úzkosť. Táto funkcia tiež pomáha pri propagácii zdravého, regeneračného a nepretržitého spánku, takže ho často používajú pacienti trpiaci nespavosťou. V aromaterapii vôňa vyvoláva uvoľňovanie serotonínu, ktorý sa v mozgu premieňa na melatonín. Melatonín navodzuje noc pokojného a regeneračného spánku. Z tohto dôvodu sa aromaterapia z cédrového dreva odporúča ľuďom s chronickou úzkosťou, stresom a depresiou.

Cedrova

Cédrová silica - použitie

Cédrovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri ochoreniach močových ciest.

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest a kašli.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri kožných ochoreniach a má upokojujúce účinky na organizmus.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na všetky typy pleti, akné a normalizuje tvorbu mazu.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín a na podporu rastu vlasov.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na ekzém a na starostlivosť o pokožku.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na suchý ekzém a kožné problémy.

kontraindikácie - nepoužívať počas tehotenstva a pri chorobách obličiek

čítaj tiež

Cédrový olej - 7 účinkov na zdravie

Cédrový olej - 7 účinkov na zdravie

Cédrový olej je jedným z prírodných olejov, ktoré sa najčastejšie používajú na lekárske účely. Má rad užitočných vlastností, ktoré vám umožnia zbaviť sa mnohých zdravotných a kozmetických ochorení.

organicfacts.net, hanus.sk