Obsah článku

  Cédrový olej

  Cédrový olej je jedným z prírodných olejov, ktoré sa najčastejšie používajú na lekárske účely. Má rad užitočných vlastností, ktoré vám umožnia zbaviť sa mnohých zdravotných a kozmetických ochorení.

  Cédrový olej sa vyrába lisovaním za studena z orieškov borovice sibírskej (Pinus Sibirica), ktorá bola medzi domácimi obyvateľmi uctievaná od čias staroveku. Sibírska borovica rastie v panensky čistej prírode sibírskej tajgy, kde má ideálne podmienky. Dôležité je, aby sa na výrobu oleja použili iba plody, ktoré samy spadnú na zem. Predčasné zhadzovanie plodov výrazne znižuje kvalitu cédrového oleja a jeho liečivé vlastnosti, preto je u serióznych výrobcov neprípustné. Pri výrobe, ba ani užívaní sa nesmú používať kovové nástroje, pretože ničia cenné živiny.

  Obsah vitamínov a minerálov v cédrovom oleji

  Cédrový olej obsahuje vysokú hladinu vitamínu E a karotenoidov, je bohatý na omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny. Ďalej obsahuje vitamín A a B, z minerálnych látok obsahuje horčík, jód, železo, fosfor a meď.

  Cédrový olej podporuje trávenie, udržuje zdravé srdce, pomáha liečiť dolné dýchacie cesty, pomáha upraviť menštruáciu, má diuretický účinok, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Cedrovy

  Cédrový olej - 7 účinkov na zdravie

  Cédrový olej podporuje trávenie

  Vysoký obsah antioxidantov v cédrovom oleji pomáha pri redukcii oxidačného poškodenia buniek tráviaceho traktu. Okrem toho pomáha liečiť zápal tráviaceho traktu, peptické vredy a gastritídu a podporuje metabolické procesy. Cédrový olej je účinným prostriedkom na liečbu zažívacích ochorení, ako je gastritída a pálenie záhy. Odporúča sa pridať jednu polievkovú lyžicu oleja do čaju dvakrát denne. Pite tento nápoj hodinu pred raňajkami a dve hodiny po večeri.

  Cédrový olej udržuje zdravé srdce

  Cédrový olej má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Znižuje hladinu cholesterolu, pomáha znižovať riziko vzniku chorôb, ako je ateroskleróza a ischemická choroba srdca, ktorá môže viesť k srdcovému infarktu a mozgovej mŕtvici.

  Cédrový olej pomáha liečiť dolné dýchacie cesty

  Cédrový olej sa tiež používa na liečbu infekcií dolných dýchacích ciest, ako sú zápaly, oslabené priedušky, astma či bronchitída, pretože má protizápalové účinky. Tým bojuje proti nepríjemnému kašľu. Používa sa tiež ako zložka prípravkov určených na inhaláciu a trenie hrudníka.

  Menstruacia

  Cédrový olej pomáha upraviť menštruáciu

  Ženy, ktoré majú problémy s nepravidelnými menštruáciami alebo s jej zastavením, budú určite profitovať z použitia cédrového oleja, ktorý okrem toho, že vyvoláva menštruáciu, reguluje aj mesačný cyklus.Bolesť a iné nepríjemné sprievodné príznaky, ako sú nevoľnosť, únava a výkyvy nálady, sa môžu zmierniť aj pravidelným užívaním oleja, pretože ovplyvňuje fungovanie žliaz s vnútornou sekréciou.

  Cédrový olej má diuretický účinok

  Diuretický účinok cédrového oleja je užitočný pri liečbe mnohých ochorení, vrátane obezity, hypertenzie , reumatizmu, artritídy, dny, infekcií močových ciest a nadmerného hromadenia toxínov v krvi. Táto špecifickosť zvyšuje frekvenciu močenia, vďaka čomu sa z tela ľahko odstraňuje tuk, prebytočná voda a toxíny ako kyselina močová. Tieto toxíny a prebytočná voda, nahromadené v tele, sú hlavnými príčinami vyššie uvedených chorôb.

  Cédrový olej udržuje zdravú pokožku

  Cédrový olej má výživné a hlboké hydratačné vlastnosti. Odporúča sa aplikovať najmä na suchú a šupinatú pokožku. Pravidelné používanie cédrového oleja normalizuje stav pokožky, zlepšuje jej celkový stav a dáva jej zdravý vzhľad. Cédrový olej sa používa v starostlivosti o ochabnutú pokožku a vrásky. Systematicky aplikovaný na pokožku tváre každý deň prináša úžasné účinky vo forme hydratácie a omladenia. Cédrový olej je účinný prostriedok na suchú a popraskanú pokožku rúk na jeseň a v zime. Najlepšie je aplikovať ho na ruky každý deň pred spaním. Pri použití obnovuje hodvábnosť a mäkkosť pokožky.

  Cedrovy 1

  Cédrový olej udržuje zdravé vlasy

  Cédrový olej sa používa v starostlivosti o vlasy. Pomáha posilňovať ich štruktúru, uľahčuje česanie, dodáva vlasom prirodzený lesk a zabraňuje štiepeniu. Cédrový olej sa tiež používa v prípade nadmerného vypadávania vlasov. Okrem toho upokojuje podráždenie pokožky a bojuje proti lupinám. Na báze cédrového oleja zmiešaného s rôznymi prísadami sa pripravujú domáce vlasové masky. Kozmetický prípravok s regeneračnými vlastnosťami sa získa kombináciou cédrového oleja s rozdrveným vaječným žĺtkom. Táto maska sa nanesie rovnomerne na vlasy a opláchne po približne 20 minútach.

  Ako cédrový olej nakupovať?

  Cédrový olej si kupujte za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako cédrový olej skladovať?

  Cédrový olej skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 stupňov a po otvorení ho uchovávajte v chladničke.

  Ako cédrový olej spotrebovať?

  Cédrový olej má príjemnú orieškovú chuť a je vhodný v studenej kuchyni na dochutenie šalátov, cestovín i ako náhrada masla.

  zdroj: siberiantreasure.ru, zdrowie.tvn.pl, olej.edu.pl, rehabilitace.info