Obsah článku

Na internete je veľa tém, ktoré neustále dávajú nejaké tipy na krásu a žiadajú vás, aby ste vyskúšali rôzne bizarné, chemicky vyrobené, produkty. Vaša pokožka je vzácna a treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Prečo namiesto bezvýsledného skúšania týchto látok nevyskúšať prírodné metódy? Jednou z týchto metód je použitie baobabového oleja.
Strom baobab je pôvodný africký strom a spomínajú ho aj niektoré staroveké africké poézie a folklór. Je to majestátny strom, ktorý má životnosť asi 3000 rokov a verí sa, že vo vnútri tohto stromu prebývajú duchovia. Je tiež známy ako „Strom života“ vďaka plodom, ktoré sú plné živín, najmä v období sucha. Vo svojich kmeňoch môže skladovať litre vody; je hlavným prispievateľom k jeho obsahu oleja, a preto slony a iné suchozemské zvieratá v období sucha prežúvajú jeho kôru.
Medzi výhody baobabového oleja patrí čistenie, masáž, omladenie kožných buniek, obnova kolagénu, výživa pleti, očné sérum, lesklé vlasy, izolácia, hojenie, protizápalové, popraskané pery.
Baobab produkuje ovocie, ktoré je považované za jedno z najvýživnejších na zemi. Prášok vyrobený z tohto ovocia má viac antioxidantov ako akékoľvek iné ovocie na svete. Africké ženy používajú olej ako prirodzenú metódu krásy už stovky rokov.
Čo to baobabový olej je?
Baobabový olej je známy aj ako olej zo semien baobabu. Jeho vedecký názov je Adansonia digitata. Pochádza z Afriky a africké ženy ho po extrakcii z ovocia používajú na účely zdravia a krásy. Olej má žltkastú až zlatistú farbu a jemne orieškovú vôňu. Ak si dáte niekoľko kvapiek na ruky, všimnete si hodvábny a hladký pocit. Ľahko sa vstrebáva do pokožky a nie je cítiť ako olej. Má komedogénne hodnotenie 2 a trvanlivosť 2 roky.
Dojčiace ženy ho nesmú používať a ak je jeho používanie nutné, mali by sa najskôr poradiť so svojím lekárom. Niektorí lekári odporúčajú vykonať náplasťový test nanesením jedinej kvapky oleja na vnútornú stranu ruky. Ak dôjde k podráždeniu do 2 hodín, mali by ste sa zdržať jeho používania.
Upozornenie
Je dôležité poznamenať, že baobabový olej nie je požívateľný. Je určený len na vonkajšie použitie.

Nutričné zloženie baobabového oleja
Baobabový olej obsahuje tri omega mastné kyseliny - omega 3, omega 6 aj omega 9. Je bohatý na mnoho ďalších exotických mastných kyselín, ktoré v iných olejoch chýbajú. Medzi tieto exotické mastné kyseliny patrí kyselina dihydrosterkulová, kyselina sterkulová, kyselina malvalová, kyselina linolová, kyselina palmitová, kyselina arachidová, kyselina olejová, kyselina stearová, vitamín A, vitamín E, vitamín D a vitamín K.
Baobabový olej – 13 účinkov pre zdravie pokožky a vlasov
Baobabový olej pomáha čistiť pokožku
Baobabový olej v kombinácii s horúcou vodou môžete použiť na čistenie pokožky. Olej sa dostane do pokožky, keď mäkká handrička namočená v horúcej vode masíruje tvár. Vďaka teplu sa baobabový olej ľahko dostane do pórov a odstráni maz, ktorý póry blokujú.
Všetko, čo potrebujete, je zmiešať 60 ml jojobového oleja s dvoma polievkovými lyžicami baobabového oleja a piatimi kvapkami rakytníka. Zmes pretrepte, naneste pár kvapiek na tvár a vyčistite.
Baobabový olej na liečivú masáž
Ak potrebujete liečivú masáž, skúste použiť baobabový olej. Na pokožke je hladká a nezanecháva žiadne zvyšky, ale udržuje pokožku hydratovanú. Zmiešajte pol šálky jojobového oleja s tromi polievkovými lyžicami baobabového oleja. Na dodanie relaxačnej vône môžete použiť 20 kvapiek levanduľového oleja. Zmes skladujete vo fľaši z jantárového skla.
Baobabový olej pomáha zvlhčovať pokožku
Baobabový olej je hodvábny a hladký na dotyk a nevytvára na pokožke mastný povlak. Hneď po použití sa vpíja do pokožky. Na zvlhčovacie účely; pridajte 60 ml baobabového oleja do 30 ml hroznového oleja. Pridajte desať kvapiek levanduľového oleja a päť kvapiek oleja z čajovníka a poriadne premiešajte. Pár kvapiek na tvár a telo by vám malo priniesť uspokojivý výsledok.
Baobabový olej pomáha omladiť kožné bunky
Pokožku ľahko poškodí množstvo faktorov. V mnohých prípadoch môžu byť príčinou niektoré drsné produkty starostlivosti o pleť. Keďže baobabový olej obsahuje množstvo vitamínov a výživných látok, dokáže liečiť pokožku zvnútra a omladiť bunky. Má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú začervenanie pokožky a zmierňujú zápal, čo pomáha pokožke hojiť sa rýchlejšie.

Baobabový olej pomáha obnoviť produkciu kolagénu
Pomocou baobabového oleja si môžete vyrobiť sérum na obnovu kolagénu. Baobabový olej obsahuje vitamín C, ktorý je potrebný na zníženie starnutia pokožky. Stimuluje tvorbu kolagénu v pokožke a obnovuje na nej kolagén.
Budete potrebovať lyžicu baobabového oleja, lyžicu arganového oleja a lyžicu oleja z chia semienok. Pridajte päť kvapiek levanduľového oleja, štyri kvapky pelargónového oleja, päť kvapiek neroli oleja a štyri kvapky citrónového oleja. Zmes premiešajte a na dosiahnutie najlepších výsledkov použite len tri kvapky na pokožku každý večer.
Baobabový olej poskytuje pokožke výživu
V oleji z baobabu je veľa živín, ktoré sa ponoria do pokožky, aby vyživovali jej bunky. Tieto živiny zahŕňajú vitamíny A, C, D, E a K a omega mastné kyseliny 3, 6 a 9. Pomáhajú bunkám optimálne fungovať a udržiavať pokožku zdravú.
Baobabový olej ako očné sérum
Baobabový olej tiež dobre udržuje mladistvý vzhľad pokožky pod očami. Všetko, čo potrebujete, sú tri polievkové lyžice baobabového oleja, tri kvapky levanduľového oleja a dve polievkové lyžice jojobového oleja. Zmes dobre pretrepte a prstom pridajte kvapku pod každé oko. Pokúste sa masírovať čo najjemnejšie.
Baobabový olej pomáha vyvážiť produkciu mazu
Ľudia s nízkou hladinou kyseliny linolovej v koži produkujú viac mazu na povrchu pokožky. Omega 6 kyselina (kyselina linolová) zložka baobabového oleja však túto potrebu spĺňa a vyrovnáva tvorbu mazu v pokožke. Potrebujete zmes 2 polievkových lyžíc baobabového oleja a oleja z konopných semien, premiešajte a aplikujte na tvár len pár kvapiek.
Baobabový olej má protizápalové vlastnosti
Zápaly kože sa dajú ľahko liečiť baobabovým olejom. Či je to psoriáza, ekzém alebo rosacea, stačí si po kúpeli natrieť na postihnuté miesto. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov ho používajte na vlhkú pokožku.

Baobabový olej upokojuje citlivú pokožku hlavy
Ak máte veľmi citlivú pokožku hlavy, musíte zvážiť výrobu vlasového oleja. Zmiešajte lyžicu baobabového oleja v sklenenej nádobe s štvrť šálky krémového kokosového oleja a piatimi kvapkami mätového oleja. Zmes poriadne premiešajte, aby ste vytvorili krémovú pastu. Naneste na pokožku hlavy po sprchovaní.
Baobabový olej udržuje lesklé vlasy
Pridaním baobabového oleja do vlasov budú vyzerať lesklé a hodvábne. Na to nie je veľa vysvetlení.
Baobabový olej pomáha redukovať strie
Vitamínový obsah baobabového oleja pomáha redukovať strie. Udržuje elasticitu pokožky a stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu pod kožou, čo lieči strie.
Baobabový olej pomáha liečiť popraskané pery
Ak máte častejšie popraskané pery, mali by ste zvážiť použitie baobabového oleja. Naneste malé množstvo oleja a pery sa vrátia do normálneho stavu za pár minút.
Riziká a vedľajšie účinky používania baobabového oleja
Nie je známe, koľko živín z ovocia a semien baobabu zostáva v oleji po jeho lisovaní za studena alebo skladovaní, stále však existuje veľa výhod používania baobabového oleja ako potravinového a prírodného produktu starostlivosti o pleť a vlasy.
Ak máte veľmi mastnú, aknóznu alebo citlivú pleť, používajte baobabový olej s mierou. U niektorých ľudí môže blokovať póry, čo môže spôsobiť alebo zhoršiť akné. U niektorých ľudí môže tiež viesť k podráždeniu kože alebo vyrážke.
Ako baobabový olej nakupovať?
Baobabový olej môže byť na obale produktu uvedený ako:
- olej zo semien baobabu
- Adansonia digitate oil
- Adansoniový olej
Hľadajte za studena lisované a nerafinované odrody oleja. Vždy si prečítajte štítok. Väčšina produktov z baobabového oleja je určená len na kozmetické účely a nie na varenie.
Ak používate baobabový olej na pokožku, vlasy alebo pokožku hlavy prvýkrát, urobte si náplasťový test. Naneste malé množstvo oleja na vnútornú stranu ruky a počkajte 24 hodín. Ak nepociťujete žiadne začervenanie alebo svrbenie, môžete olej bezpečne používať.
zdroj: conserve-energy-future.com, healthline.com
zdroj obrázky: kawainter.com, afroculture.net