Obsah článku

  Rakytníkový olej

  Rakytníkový olej je červenooranžový olej získaný z rastlín rakytníka rešetliakového. Rakytníkový olej sa vyrába zo semienok, dužiny alebo bobúľ a preto sa oleje líšia svojím zložením. Získavajú sa lisovaním za studena. Olej z dužiny rakytníka je tmavo oranžovej farby a má hustú konzistenciu (pri izbovej teplote je tekutý, ale pri ochladení sa stáva tuhým), zatiaľ čo olej zo semien je bledožltý a pri ochladení nestuhne.

  Rakytníkový olej sa používa v ázijskej a ruskej tradičnej medicíne už celé stáročia. V niekoľkých východoázijských krajinách sa olej z dužiny nanáša na popáleniny kože.

  Rakytníkový olej bol zaznamenaný v starodávnych tibetských liečebných textoch od dynastie Tang (617–907) a bol nazývaný „Svätým ovocím Himalájí“. 5000 p.n.l prostredníctvom veľkého výskumu, ktorý uskutočnili čínski, ruskí a indickí vedci, sa rakytníkový olej dokonca použil na zníženie rizika radiačných popálenín pre ruských kozmonautov pracujúcich vo vesmíre.

  Obsah vitamínov a minerálov v rakytníkovom oleji

  Rakytníkový olej zo semienok

  Má najvyšší obsah vitamínu K, sterolov (látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú cholesterol v krvi), ďalej obsahuje vitamín E - hlavne množstvo gama-tokoferolu, karotenoidy, nasýtené a ostatné kyseliny. Tento druh oleja má najvyšší obsah nenasýtených mastných kyselín - kyselinu linolovú a kyselinu alfa-linolénovú. Neobsahuje flavonoidy.

  Rakytníkový olej z dužiny

  Obsahuje vitamín K a E, karotenoidy - betakarotén, zeaxantín a lykopén, kyseliny, steroly, nasýtenú kyselinu palmitovú aj mononenasýtenú kyselinu palmitolejovú. Neobsahuje flavonoidy a je celkovo vyvážený.

  Rakytníkový olej z bobúľ

  Má najvyšší podiel vitamínu E, karoteniodov a flavonoidov. Tieto látky sú obsiahnuté vo vonkajšej šupke ovocia. Obsahuje tiež nenasýtené a nasýtené mastné kyseliny.

  Zaujímavosť

  Zaujímavé je, že rakytníkový olej je jedinou rastlinnou potravou, o ktorej je známe, že poskytuje všetky štyri omega mastné kyseliny - omega 3, omega 6, omega 7 a omega 9.

  Rakytníkový olej udržuje zdravé srdce, podporuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, pomáha znižovať príznaky únavy nadobličiek, udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, pomáha liečiť rany, popáleniny..., chráni tráviaci trakt.


  Rakytnikovy 2

  Rakytníkový olej - 7 účinkov na zdravie

  Rakytníkový olej udržuje zdravé srdce

  Antioxidanty v rakytníkovom oleji pomáhajú znížiť rizikové faktory ochorenia srdca, vrátane krvných zrazenín, znížením vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Pomáha tiež pri znižovaní hladiny triglyceridov a "zlého" LDL cholesterolu a pri zvyšovaní "dobrého" HDL cholesterolu.

  Rakytníkový olej podporuje imunitu

  Pretože antioxidanty pomáhajú zlepšovať imunitné funkcie tým, že chránia telo pred infekciami spôsobenými baktériami, vírusmi alebo parazitmi, rakytníkový olej, ktorý sa používa ako súčasť suplementácie živín, je schopný utlmiť infekčné baktérie spôsobujúce zápal v tele. A preto, posilňuje váš imunitný systém.

  Rakytníkový olej bráni vzniku rakoviny

  Rakytníkový olej obsahuje silné fytonutrienty, protizápalové vlastnosti a dokonca vykazuje protirakovinové účinky. Jedna štúdia hodnotila toxickú hepatoprotektívnu aktivitu oleja z bobúľ rakytníka a poukazuje na zníženie nepriaznivých účinkov aflatoxínov (jedovaté látky) v pečeni. Pečeň je najväčším orgánom vo vnútri tela a hrá pre telo množstvo dôležitých úloh, vrátane trávenia potravín, skladovania energie a odstraňovania toxínov. Rakytníkový olej je skvelým spôsobom, ako pomôcť znížiť možné rakoviny, ktoré sa vyvinú v pečeni.

  Rakytníkový olej pomáha znižovať príznaky únavy nadobličiek

  Únava nadobličiek je stav, pri ktorom sa nadobličky snažia zvládať stres a veľmi nabitý denný program. Výsledkom potom býva únava, stagnácia a syndróm vyhorenia. A pretože je rakytníkový olej silný zdroj omega 7 mastných kyselín pomáha dostať hladinu energie späť do normálu.

  Rakytnikovy 1

  Rakytníkový olej udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi

  Rakytníkový olej pomáha udržať normálnu hladinu cukru v krvi tým, že ju udržiava v miernom rozsahu a v konečnom dôsledku bojuje proti cukrovke II. typu. Zdá sa, že tento pozitívny účinok bol dosiahnutý minimalizáciou výkyvov hladín cukru v krvi po jedle.

  Rakytníkový olej chráni tráviaci trakt

  Podporuje ochranu tráviaceho traktu pred agresívnymi vplyvmi (liekmi, alkoholom, kofeínom, nikotínom, kyselinou, stresom, H. pylori) aby sa nenarušila stena tráviacej trubice a nevznikli vredy.

  Rakytníkový olej pomáha liečiť rany, popáleniny...

  • Rakytníkový olej pomáha stimulovať regeneráciu kože, čo znamená, že pomáha pokožke liečiť sa z rán, popálenín, omrzlín a preležanín.
  • Podporuje tiež elasticitu a chráni pred vysušením.
  • Rakytníkový olej pomáha tiež znížiť zápal po vystavení UV žiareniu a chrániť pokožku pred poškodením slnkom.
  • Rakytníkový olej sa môže použiť na zníženie negatívnych výsledkov akné, dermatitídy, suchej kože, ekzémov, kožných vredov a strií.

  Ako rakytníkový olej nakupovať?

  Pri kúpe rakytníkového oleja si pozorne čítajte etiketu. Proces extrakcie je dôležitý a niektorí zdravotnícki odborníci odporúčajú tzv. „superkritický CO2-extrahovaný rakytníkový olej“, pretože lepšie zachováva živiny ako pri iných procesoch. Hoci by ste mali postupovať podľa pokynov na fľaši, pozrite sa na 1000 miligramov čistého rakytníka na jednu porciu. Podobne ako väčšina iných, ak je označenie nejasne, pravdepodobne obsahuje aj iné zložky, čo znamená, že to nie je čistý olej z rakytníka.

  Pozor!

  Nie všetky rakytníkové oleje sú vhodné na vnútorné užívanie.

  Ako rakytníkový olej skladovať?

  Rakytníkový olej skladujte na tmavom, chladnom a suchom mieste pri teplote do 25 stupňov. Po otvorení ho skladujte v chladničke - najmä ten určený na vnútorné užívanie.

  Ako rakytníkový olej spotrebovať?

  Rakytníkový olej sa používa iba v studenej kuchyni, na prípravu šalátov, zálievok i na dochutenie už uvareného a vychladnutého jedla.

  čítaj tiež

  Rakytník - 8 účinkov na zdravie

  Rakytník - 8 účinkov na zdravie

  Rakytník je známy svojimi hojivými a liečebnými účinkami, pomáha prevencii rôznych ochorení a celkovo prospieva ľudskému zdraviu.

  zdroj: rehabilitace.info, draxe.com, healthline.com