Rakytník - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Rakytník

  Rakytník je známy svojimi hojivými a liečebnými účinkami, pomáha prevencii rôznych ochorení a celkovo prospieva ľudskému zdraviu. V 100 g obsahuje až 400% ODD vitamínu C, čo je až 15-násobne viac oproti citrusovým plodom.

  Plody rakytníka sú jedlé a výživné, hoci zvieravé, kyslé a mastné. V surovom stave je ich konzumácia nepríjemná, preto je lepšie zmiešať ich so sladšími látkami, ako je jablková alebo hroznová šťava.

  Rakytník sa používa už 2000 rokov v tradičnej čínskej, tibetskej a indickej medicíne a používa sa aj v ruskom a západoeurópskom ľudovom lekárstve. Počas studenej vojny vyvinuli ruskí a východonemeckí záhradníci nové odrody s vyššou výživovou hodnotou, väčšími plodmi, rôznymi dozrievajúcimi mesiacmi a vetvami, ktoré sa ľahšie zbierajú.

  Rakytník rešetliakový sa prirodzene vyskytuje v Eurázii. Jeho pestovanie sa v Európe tiahne od Škandinávskeho polostrova na severe, smerom na juh jeho populácia zasahuje až do Španielska a ďalej cez východnú Európu (Ukrajina) a Turecko až do Ázie, kde rastie až po Čínu, severozápad Indie a sever Pakistanu. Od 21. storočia je široko pestovaný v Európe a Ázii.

  Obsah vitamínov a minerálov v rakytníku

  Rakytník v 100 g obsahuje 122 kalórií, 1 g tukov, 9 g cukrov, 5 g vlákniny a 4 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C až 400% ODD, D, E a K, antioxidanty, karotenoidy, flavonoidy, éterické oleje, z minerálnych látok obsahuje mangán, vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Rakytník chráni pred vznikom rakoviny, je bohatý na vitamín C, udržuje zdravé oči, udržuje zdravé srdce, je protizápalový, podporuje imunitu, udržuje zdravú pokožku, zdraviu prospešné sú listy aj kôra.


  Rakytník1

  Rakytník - 8 účinkov na zdravie

  Rakytník chráni pred vznikom rakoviny

  Rakytník má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály. Protirakovinová šťava z rakytníka spôsobuje zastavenie bunkového cyklu, takže nemôže pokračovať. Okrem toho má anti-proliferačné vlastnosti (pôsobí proti rozmnožovaniu buniek) a môže indukovať apoptózu (programovaná bunková smrť) a stimulovať imunitný systém.

  Rakytník je bohatý na vitamín C

  Okrem posilnenia imunitného systému, je rakytník tiež schopný zlepšiť zdravie pokožky, silu kostí a odolnosť ďasien a zubov. Rakytník bohatý na vitamín C je neoddeliteľnou súčasťou tvorby kolagénu, ktorý je kľúčovým prvkom rastu a opravy v celom tele. Je zároveň všestranný posilňovač tela, ktorý pomáha urýchliť hojenie rán a zotavenie z poranení.

  Rakytník udržuje zdravé oči

  Karotenoidy sú dôležitými antioxidantmi, nachádzajúce sa v rakytníku, ktoré dokážu chrániť zrak veľkou mierou. Karotenoidy spomaľujú progresiu makulárnej degenerácie a zabraňujú rozvoju šedého zákalu, okrem zlepšenia nočného videnia.

  Rakytník je protizápalový

  Ak trpíte podráždeným žalúdkom alebo žalúdočnými ťažkosťami akéhokoľvek druhu, šťava z rakytníka je schopná rýchlo zmierniť nepohodlie a upokojiť zápal. Protizápalová schopnosť tejto bobule tiež pomáha zmierniť bolesti kĺbov a svalov.

  Rakytník2

  Rakytník udržuje zdravé srdce

  Rakytníkový olej pomáha znížiť hladiny LDL cholesterolu a udržuje rovnováhu mastných kyselín v tele. Odstránením zlého cholesterolu znižujete šance na aterosklerózu, srdcové infarkty a mozgové príhody, pretože v artériách a krvných cievach dochádza k menšiemu blokovaniu.

  Rakytník podporuje imunitu

  Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov A a C pomáha rakytník posilňovať imunitu. Má protibakteriálne a protivírusové účinky, vďaka čomu ničí stafylokoky, salmonelózy, baktérie spôsobujúce brušný týfus, dyzentériu. Pomáha predchádzať prechladnutiu, nádche, kašľu, chrípke a dokonca lieči zápaly horných dýchacích ciest.

  Rakytník udržuje zdravú pokožku

  Rakytník je preslávený pre jeho proti-starnúce výhody, pretože má schopnosť hojenia kože. Hydratuje pokožku a podporuje tvorbu kolagénu, štruktúrneho proteínu nevyhnutného pre mladistvú pokožku. Proti-starnúce výhody kolagénu sú nekonečné, od napnutia pokožky až po zabránenie vzniku vrások.

  Pri pravidelnom používaní topicky aplikovaného rakytníka budete mať nielen jasnejšiu pokožku, ale aj zredukované vrásky, bujnejšiu pleť a hladšiu pokožku.

  Rakytník má zdraviu prospešné listy aj kôru

  Z hľadiska svojho chemického zloženia sú veľmi zaujímavé aj listy rakytníka, ktoré obsahujú množstvo zdraviu prospešných zložiek a zároveň veľký podiel proteínov - základných stavebných kameňov celého ľudského tela. Množstvo výskumov dokazuje pozitívne účinky listov rakytníka na pečeň, krvný obeh, imunitu, žalúdočné vredy, kožu (vrátane hojenie rán) a celkovú vitalitu. Kôra rakytníka má podľa výskumov protinádorové vlastnosti, kvôli obsahu serotonínu.

  Rakytník3

  Rakytníkový med a šťava

  Ako rakytník nakupovať?

  Rakytník si môžete v obchode kúpiť sušený alebo vo forme oleja, tinktúry, sirupu, šťavy a čaju. Najlepšie je si rakytník vypestovať a tak mať prístup k čerstvým plodom, alebo si kúpiť čerstvé polody priamo u pestovateľov.

  Ako rakytník skladovať?

  Čerstvý rakytník skladujte v chladničke kde vám vydrží cca jeden mesiac. Mrazený a konzervovaný rakytník vám vydrží jeden rok.

  Skladovanie sušeného rakytníka by malo byť v plátenom vrecku, v suchej a chladnej miestnosti s teplotou nepresahujúcou 18 stupňov.

  Ako rakytník spracovať?

  Rakytník môžete konzumovať v čerstvom stave, ale keďže má zvieravú a kyslú chuť, je lepšie ho zaliať medom a tak užívať. Môžete si z neho pripraviť marmeládu, želé, likér, šťavu, kompót, med, sirup.

  čítaj tiež

  Rakytníkový olej - 7 účinkov na zdravie

  Rakytníkový olej - 7 účinkov na zdravie

  Rakytníkový olej je jedinou rastlinnou potravou, o ktorej je známe, že poskytuje všetky štyri omega mastné kyseliny - omega 3, omega 6, omega 7 a omega 9. Naše telá si ich nedokážu vytvoriť a preto je potrebné dopĺňať ich stravou. Preto zaraďte rakytníkový olej do svojho jedálnička.

  čítaj tiež

  Top 5 jesenných ovocí pre zdravie

  Top 5 jesenných ovocí pre zdravie

  Leto je nenávratne preč a žiaľ, rovnako aj úroda mnohých obľúbených letných druhov ovocia. Jeseň nám tiež prináša spravodlivý podiel chutného a zdraviu prospešného ovocia.

  organicfacts.net, apoterra.com, rakytnikcvrcek.cz