Obsah článku

  Pomelo

  Rovnako ako väčšina citrusových plodov, pomelo prospieva vášmu zdraviu predovšetkým vitamínom C, ktorý poskytuje. Vitamín C sa musí prijímať v potrave, pretože naše telá ho nedokážu tvoriť prirodzene.

  Pomelo (Citrus maxima) sa považuje za citrusové ovocie podobné grapefruitu. Pomelo sa pestuje predovšetkým v juhovýchodnej Ázii, ktorá je jeho pôvodným regiónom. V iných častiach sveta sa nestal populárnym, pretože zvyčajne trvá 8 rokov, kým semená začnú kvitnúť a prinášať ovocie. Veľká časť hmotnosti a objemu pomela je nepožívateľná, zatiaľ čo iba vnútorná dužina je konzumovateľná.

  Chuť pomela je celkom príjemná, s konzistenciou grapefruita, avšak bez horko-kyslej chuti. Toto ovocie má obvykle svetlozelenú alebo žltú farbu, zatiaľ čo dužina vo vnútri je biela, ružová alebo červená v závislosti od odrody. História jeho použitia siaha najmenej do niekoľko sto rokov, hoci sa pravdepodobne pestoval oveľa dlhšie ako v krajinách juhovýchodnej Ázie.

  Obsah vitamínov a minerálov v pomele

  Dôvod, prečo je pomelo obľúbené, je kvôli jeho vysokej nutričnej hodnote.

  Pomelo1

  Pomelo v 100 g obsahuje 38 kalórií, 89 g vody, 9,6 g sacharidov, 0,8 g bielkovín, 1 g vlákniny a 0,04 g tukov. Z vitamínov obsahuje hlavne vitamín C a v menších množstvách vitamín A a B, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo a zinok.

  Pomelo posilňuje imunitu, podporuje trávenie, pomáha regulovať krvný tlak, pomáha znižovať hmotnosť, bráni vzniku kŕčov, udržuje zdravú pokožku i ústnu dutinu.

  Pomelo - 7 účinkov na zdravie

  Pomelo posilňuje imunitu

  Každé pomelo obsahuje približne 600% dennej potreby vitamínu C. Tento hlavný zdroj kyseliny askorbovej sa už niekoľko generácií v juhovýchodnej Ázii používa na rýchle posilňovanie imunitného systému. Vitamín C pôsobí ako antioxidant, ktorý zvyšuje aktivitu bielych krviniek a útočí na voľné radikály, ktoré môžu poškodiť orgány tela. Pomáha odstraňovať infekcie, ktoré vedú k prechladnutiu, kašľu, horúčke a vážnym symptómom alebo mikrobiálnym, vírusovým a bakteriálnym infekciám.

  Pomelo podporuje trávenie

  Väčšina ovocia obsahuje vysoké množstvo vlákniny a pomelo nie je výnimkou. Jedno pomelo (iba dužina) obsahuje asi 25% dennej potreby vlákniny. Vláknina podporuje zdravé trávenie a odstraňuje problémy, ako je zápcha a hnačka. Vysoký obsah vlákniny zväčšuje stolicu, podporuje hladký pohyb v zažívacom trakte a stimuluje sekréciu tráviacich a žalúdočných štiav, aby rozložil komplexné proteíny, ktoré sa ťažko trávia. To udržiava fungovanie tráviaceho systému na vysokej úrovni.

  Pomelo2

  Pomelo pomáha regulovať krvný tlak

  Plody pomela sú veľmi dobrým zdrojom draslíka, približne 37% dennej potreby. Draslík je vazodilatátor, čo znamená, že uvoľňuje napätie v krvných cievach a zvyšuje krvný obeh a okysličovanie v orgánoch. Znižuje tiež napätie v srdci a znižuje vaše šance na aterosklerózu, infarkt a mozgovú príhodu.

  Pomelo pomáha znižovať hmotnosť

  Pomelo aj grapefruit obsahujú „enzým spaľujúci tuky“, ktorý vám môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť. Nazýva sa karnitín palmitoyl-transferáza a nenachádza sa v mnohých potravinách. Tento enzým môže zosilniť váš boj proti prejedaniu sa, mnoho ľudí v diéte sa preto rozhodlo zahrnúť do svojich jedál pomelo.

  Pomelo bráni vzniku kŕčov

  Draslík je dôležitý pre rovnováhu tekutín v tele. Je to kľúčový aspekt svalových kŕčov a stuhnutosti. Bez správneho množstva draslíka budete pravdepodobne čeliť kŕčom a stanete sa náchylní na natiahnuté svaly a roztrhané väzivá. Našťastie pre nás, pomelo dodáva dobré množstvo draslíka, čo môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ v oblasti zdravia.

  Pomelo3

  Pomelo udržuje zdravú pokožku

  Vysoké hladiny vitamínu C v plodoch pomelo pôsobia ako antioxidanty, ktoré vyhľadávajú nebezpečné voľné radikály. Jedným z nepriaznivých účinkov, ktoré spôsobujú voľné radikály, je degradácia kože, ktorá vedie k príznakom predčasného starnutia, ako sú vrásky, ochabnutá pokožka a vekové škvrny. Tomu môže zabrániť vysoký príjem vitamínu C.

  Pomelo udržuje zdravú ústnu dutinu

  Vitamín C, nachádzajúci sa v pomele, je nevyhnutný na produkciu kolagénu, ktorý posilňuje tkanivá, orgány a bunky. To pomáha zvýšiť pevnosť ďasien a ústnych povrchov, aby sa zabránilo ich infikovaniu alebo oslabeniu, čo vedie k strate zubov a nebezpečným ochoreniam ústnej dutiny. Je to tiež vynikajúci domáci liek na krvácanie z ďasien.

  zdroj: organicfacts.net