Datle a figy

Datle a figy poznali už naše prababičky, chýbať nesmú na žiadnom vianočnom stole.

Datle patria v Severnej Afrike a na Blízkom Východe k základnej zložke tamojšej potravy. Medzi najväčších producentov datlí na svete patrí Tunisko, Irak, Egypt, Španielsko a Maroko.

Datle

Ďatle a figy

Datle pomáhajú chrániť proti upchávaniu tepien (ateroskleróza). Datle majú zo všetkého ovocia pravdepodobne najvyššiu energetickú hodnotu. Asi zo 450 g datlí získa ľudské telo 1130 - 1275 kalorií. Sto gramov datlí dodáva asi tretinu doporučenej dennej dávky vlákniny, ktorá má priaznivý účinok na črevá. Vďaka tomu, že datle obsahujú v pomere k ich bohatej zásobe energie veľmi málo proteínov, dajú se využiť v prípade, že človek potrebuje znížiť ich prísun, napr. pri obličkovom zlyhaní. Datle obsahujú aj látku tyramín, ktorá môže u citlivejších ľudí vyvolať migrénu.

Figám sa dobre darí v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, Grécku, Turecku, Alžírsku, ale aj v Kalifornii. Figy sú kožné alergény a ich miazga vážne dráždi oči. Obsahujú laxatívne látky, flavonoidy, cukry, vitamín A a vitamín C, kyseliny a enzýmy. Figy sú pre svoj osviežujúci účinok veľmi vyhľadávanou potravinou pri anémii. Úľavu môžu priniesť ľuďom pri fyzickej, či psychickej únave. Figy sú aj výborným liekom proti kašľu. Stačí vziať asi 6 fíg, uvariť ich v pol litri mlieka, pridať med a získate prírodný liek, ktorý uľahčuje vykašliavanie. Vysokým obsahom cukru môžu figy prispieť ku kazivosti zubov a môžu byť kontaminované plesňami.

V sušenej podobe sú datle a figy koncentrovaným zdrojom draslíka, železa, hočíka, medi a vápnika. Sušené ovocie je celkovo dobrým pomocníkom proti zápche.

autor: Soňa Štubňová