Čierna sapota - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Čierna sapota

  Čierna sapota (Diospyros digyna) je ovocie lahodnej chuti, ktoré pochádza z južnej oblasti Mexika a možno ho pestovať na východnom pobreží Jalisca až po západné pobrežie Yucatánu.

  Toto úžasné ovocie, ktoré sa bežne nazýva ovocie s čokoládovým pudingom, má nízky obsah tuku a je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorého obsahuje asi štyrikrát viac ako pomaranč.

  Nazbierané plody, keď už úplne dorástli, ale ešte nedozreli (jasne zelené), môžu dozrievať pri izbovej teplote cca 10 dní. Preto je v tejto fáze potrebné zvoliť ich na účely marketingu a prepravy. Pevné, olivovozelené plody dozrejú za 2 až 6 dní. Ovocie vystavené na trhoch v Mexiku je trochu scvrknuté a pokrčené. Čierna sapota je po dozretí veľmi mäkká. Aj keď je vhodná na jedenie, ak sa udržuje niekoľko dní v chlade, je príliš mäkká na to, aby vydržala manipuláciu a prepravu.

  Čierna sapota

  Čierna sapota

  Čierna sapota - nutričné hodnoty

  Čierna sapota hrá dôležitú úlohu v prospech celkového zdravia vďaka obsahu vlákniny, vitamínov a draslíka. Jedna šálka tohto ovocia poskytuje 142 kalórií, 2,6 g bielkovín, 0,8 g tuku, 34 g sacharidov, 360 mg draslíka, 22 mg vitamínu C a 420 IU vitamínu A. Ďalej obsahuje vápnik, fosfor, železo, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín a B3-niacín.

  Čierna sapota - 6 účinkov na zdravie

  Čierna sapota posilňuje imunitný systém

  Čierna sapota sa skladá z veľkého množstva vitamínu C, ktorý pomáha telu v boji proti škodlivým cudzím toxínom a tiež pomáha chrániť telo pred potenciálnymi chorobami. Zvyšuje tiež metabolizmus tela.

  Čierna sapota udržuje zdravé obličky

  Draslík, ktorý sa nachádza hojne v čiernej sapote, je mimoriadne prospešný pre zvýšenie stimulácie obličiek. Zabraňuje tiež vzniku kameňov v obličkách. Vysoký obsah ďalších minerálov a antioxidantov obnovuje celkové fungovanie obličiek.

  Čierna sapota pomáha pri chudnutí

  Plody čiernej sapoty pozostávajú z dostatočného množstva karotenoidov a katechínov, ktoré pôsobia na uvoľnenie tuku a jeho premenu na energiu. Má tiež nízky obsah tuku a pomáha oddialiť hlad. Komplexné sacharidy poskytujú dlhodobú sýtosť, pretože ich trávenie trvá dlhšie. Preto je vhodná na chudnutie.

  Čierna sapota pomáha zlepšiť trávenie

  Čierna sapota pomáha zlepšiť trávenie

  Čierna sapota pomáha zlepšiť trávenie

  Dužinatá povaha čierneej sapoty je dobrá pre tráviace procesy. Ak sa konzumuje v surovom stave, je zdrojom vlákniny. Má schopnosť zlepšovať trávenie a tiež môže pomôcť predchádzať zápche. Funguje ako preháňadlo a znižuje hladinu kyseliny v žalúdku. Preto pomáha znižovať pocit nevoľnosti a kontrolu nad žalúdkom, aby sa zabránilo páleniu záhy. Udržuje peristaltický pohyb a zlepšuje činnosť čreva.

  Čierna sapota vyvažuje elektrolyty

  Čierna sapota vďaka drslíku vytvára svalstvo, riadi elektrickú činnosť srdca a udržuje rovnováhu tekutín a elektrolytov. Draslík je zásadný pre normálne fungovanie buniek, a preto by nedostatok tohto minerálu mohol spôsobiť vysoký krvný tlak, problémy s obličkami, stratu svalov a aj iné zdravotné problémy.

  Čierna sapota je zdrojom vitamínu A

  Čierna sapota obsahuje dobré množstvo vitamínu A. Získanie vitamínu A priamo zo stravy je zdravšou alternatívou, pretože odborníci varujú, že vitamínové doplnky môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Čierna sapota vám ponúka 420 IU vitamínu na 100 g porciu.

  Vitamín A pomáha budovať imunitu tela. Hrá tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrého zraku a okrem toho podporuje rast buniek.

  Čierna sapota - použitie

  Čierna sapota - použitie

  Čierna sapota - použitie

  Na Filipínach sa dužina so semenami podáva ako dezert, naleje sa do nej trochu mlieka alebo pomarančového džúsu. Vďaka pridaniu citrónovej alebo limetkovej šťavy je dužina žiaduca ako náplň do koláčov a iného pečiva. Robí sa z nej aj zmrzlina.

  V Mexiku je dužina roztlačená, rozšľahaná alebo prepasírovaná cez cedník a zmiešaná s pomarančovým džúsom alebo brandy a potom podávaná so šľahačkou alebo bez nej. Niekedy zmiešajú dužinu s vínom, škoricou a cukrom a tak slúži ako dezert.

  Niektorí Floridčania používajú na miešanie dužiny s mliekom a mletým muškátovým orieškom metličku na šľahanie. Spenený lahodný nápoj sa vyrába zmiešaním dužiny s konzervovanou ananásovou šťavou v elektrickom mixéri.

  V Strednej Amerike sa z kvaseného ovocia vyrába likér, ktorý sa podobá brandy.

  hort.purdue.edu, stylecraze.com, healthbenefitstimes.com