Avokádo

Názov avokádo pochádza od juhoamerických Indiánov, ktorí z avokáda pálili smotanový likér. Indiáni poznajú avokádo už osemtisíc rokov. Dnes je jedným z hlavných producentov avokáda Kalifornia. Avokáda, ktoré sa predávajú na európskych trhoch, pochádzajú najmä zo Španielska a Izraela.

Avokado

Avokádo je ovocie s najvyšším obsahom bielkovín a zdraviu prospešných tukov. Priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu a triglyceridov, podobné nájdeme aj v olivovom oleji. Tieto tuky spôsobujú, že avokádo má vyšší obsah kalórií. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E a vitamínu C, čo sú významné antioxidanty. Je bohaté aj na vitamín B6, dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, a na draslík, železo a horčík. Vzhľadom k svojím vyživovacím kvalitám sa doporučuje osobám s kardiovaskulárnymi problémami a chorobami nervového systému.

Avokádo dozrieva až po odtrhnutí zo stromu, preto by sa malo nechať niekoľko dní odležať pri izbovej teplote. V nijakom prípade ho nedávajte do chladničky, v chlade začína zvnútra od kôstky černieť.

Ako nám avokádo môže pomôcť?

  • je vo všobecnosti známe, že ak v našej strave nahradíme nasýtené tuky nenasýtenými, ktoré v avokáde výrazne prevažujú, znížime množstvo cholesterolu v krvi a vo všeobecnosti znížime pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení.
  • avokádo vysoký obsah antioxidantov
  • avokádo má protizápalové účinky (čím môže pomôcť pri reume, alebop osteartritíde)
  • pomocou svojej kombinácie fytosterolov a tukov zlepšuje absorbciu iných živín, ktoré sú rozpustné v tukoch (napr karotenoidy), čím vlastne pomáhať dostať viac takýchto živín z potravy, ktorú konzumujeme
  • luteín v avokáde má priaznivé účinky na zrak
  • doterajšie výskumy naznačujú, že avokádo by svojím neobvyklou kombináciu antioxidačných a protizápalových zložiek mohlo prispievať k prevencii rakoviny.
  • avokádo má nízky obsah cukrov a nízky glykemický index

Na avokáde je zaujímavé, že sa konzumuje slané – pokvapkané citrónovou šťavou a posypané soľou. Aj preto ho niektorí ľudia považujú za zeleninu.

Roztlačenou dužinou, ktorá sa ľahko roztiera, môžete nahradiť maslo na chlebe. Mimoriadne chutná je guacamole – avokádová nátierka, ktorú si pripravíte rozmixovaním vydlabanej dužiny, citrónovej šťavy, soli, korenia a cesnaku.

Autor: Soňa Štubňová

Zdroj: http://www.jedloakopriatel.sk