Avokádo - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Avokádo

  Názov avokádo pochádza od juhoamerických Indiánov, ktorí z avokáda pálili smotanový likér. Indiáni poznajú avokádo už osemtisíc rokov. Dnes je jedným z hlavných producentov avokáda Kalifornia. Avokáda, ktoré sa predávajú na európskych trhoch, pochádzajú najmä zo Španielska a Izaela.

  Avokádo má guľatý alebo hruškovitý tvar, niektoré odrody sú veľké ako slepačie vajce, iné vážia až jeden kilogram. Líšia sa aj farbou - môžu byť tmavozelené, šarlátové, žlté, alebo skoro čierne.

  Avokado

  Obsah vitamínov a minerálov v avokáde

  Avokádo je ovocie s najvyšším obsahom bielkovín a zdraviu prospešných tukov. Priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu a triglyceridov, podobné nájdeme aj v olivovom oleji. Tieto tuky spôsobujú, že avokádo má vyšší obsah kalórií. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E a vitamínu C, čo sú významné antioxidanty. Je bohaté aj na vitamín B6, dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, a na draslík, železo a horčík. Avokádo obsahuje tiež vysoké hladiny folátu. Vzhľadom k svojím vyživovacím kvalitám sa doporučuje osobám s kardiovaskulárnymi problémami a chorobami nervového systému.

  Ako nám avokádo môže pomôcť?

  • je vo všobecnosti známe, že ak v našej strave nahradíme nasýtené tuky nenasýtenými, ktoré v avokáde výrazne prevažujú, znížime množstvo cholesterolu v krvi a vo všeobecnosti znížime pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení
  • avokádo má vysoký obsah antioxidantov
  • avokádo má protizápalové účinky (čím môže pomôcť pri reume, alebo osteartritíde)
  • pomocou svojej kombinácie fytosterolov a tukov zlepšuje absorbciu iných živín, ktoré sú rozpustné v tukoch (napr. karotenoidy), čím vlastne pomáha dostať viac takýchto živín z potravy, ktorú konzumujeme
  • luteín v avokáde má priaznivé účinky na zrak
  • doterajšie výskumy naznačujú, že avokádo by svojou neobvyklou kombináciu antioxidačných a protizápalových zložiek mohlo prispievať k prevencii rakoviny
  • avokádo má nízky obsah cukrov a nízky glykemický index
  Avokádo1

  Avokádo - 10 účinkov na zdravie

  Avokádom proti rakovine

  Avokádo môže zohrávať úlohu pri liečbe rakoviny, pričom niektoré výskumy zistili, že fytochemikálie extrahované z avokáda môžu selektívne inhibovať rast prekanceróznych a rakovinových buniek a spôsobiť smrť rakovinových buniek, pričom podporujú proliferáciu buniek imunitného systému nazývaných lymfocyty.

  Ukázalo sa, že tieto fytochemikálie znižujú poškodenie chromozómov spôsobené cyklofosfamidom, chemoterapeutickým liekom.

  Avokádo pomáha znižovať hmotnosť

  Ľudia s nadváhou majú často zvýšenú hladinu inzulínu. Hormón inzulín blokuje spaľovanie tukových zásob. Účinné látky obsiahnuté v avokáde tomu zamedzujú znižovaním hladiny inzulínu a tukové "vankúšiky" sa ľahšie rozpúšťajú.

  Avokádo povzbudzuje duševnú činnosť

  Vďaka vysokej koncentrácii manoheptulózy, špeciálneho druhu sacharidu má avokádo výrazné liečivé účinky. Jeho konzumáciou sa hladina cukru v krvi nezvyšuje, ale znižuje. Dochádza tak k lepšiemu zásoveniu nervových a mozgových buniek, ktoré potrebujú prívod energie výhradne z glukózy, a človek sa cíti svieži, vitálny a duševne výkonný.

  Avokádom proti depresii

  Potraviny obsahujúce vysoké hladiny folátu môžu pomôcť znížiť riziko depresie, pretože folát pomáha zabrániť tvorbe homocysteínu, látky, ktorá môže zhoršiť cirkuláciu a dodávanie živín do mozgu. Nadbytočný homocysteín môže interferovať aj s produkciou serotonínu, dopamínu a norepinefrínu, ktoré regulujú náladu, spánok a chuť do jedla.

  Avokádo ako ochrana pred chronickými ochoreniami

  Vysoký príjem vlákniny je spojený s výrazne nižším rizikom vzniku ischemickej choroby srdca, mŕtvice, hypertenzie, cukrovky, obezity a niektorých gastrointestinálnych ochorení. Zvýšený príjem vlákniny tiež ukázal, že znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu, zlepšuje citlivosť na inzulín a zvyšuje úbytok hmotnosti u obéznych jedincov.

  Avokádo Info

  Avokádo - účinky na zdravie

  Avokádo pôsobí preventívne proti osteoporóze a zmierňuje príznaky artritídy

  Látky nazývané saponíny, ktoré sa nachádzajú v avokáde, sóji a niektorých iných rastlinných potravinách, sa spájajú s úľavou od symptómov osteoartrózy kolena.

  Vitamín K je nevyhnutný pre zdravie kostí. Polovica avokáda poskytuje približne 25 percent denného odporúčaného príjmu vitamínu K. Konzumácia potravy s dostatočným množstvom vitamínu K môže podporiť zdravie kostí tým, že zvyšuje absorpciu vápnika a znižuje vylučovanie vápnika močom.

  Avokádo na trávenie

  Jedenie potravín s prírodnými vlákninami môže pomôcť zabrániť zápche, udržiavať zdravý tráviaci trakt a znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Primeraná vláknina podporuje pravidelné pohyby čriev, ktoré sú rozhodujúce pre denné vylučovanie toxínov cez žlč a v stolici.

  Avokádo podporuje tvorbu červených krviniek

  Avokádo obsahuje vitamín B9 tvoriaci červené krvinky a vitamín K ovplyvňuje funkciu krvných doštičiek. Hrnček avokáda nakrájaného na kocky obsahuje 122 g folátu (31% odporúčanej dennej dávky) a 31,5 g vitamínu K (35% odporúčanej dennej dávky).

  Avokádom podporte mozog

  Antioxidant vitamín E obsiahnutý v avokáde môže byť prevenciou pred Alzheimerovou chorobou aj pomalým poklesom pamäti a myslenia. Vitamín E môže pomáhať proti poškodzovaniu buniek spôsobeným znečisteným prostredím a slnečným žiarením, oddialiť ochorenia srdca a znižovať oxidáciu LDL cholesterolu, ktorý prispieva k zužovaniu tepien a ateroskleróze.

  Avokádom na pleť

  Pravidelná konzumácia avokáda a občasné masky z rozlačenej dužiny majú blahodárny účinok na našu pleť. Vitamín E znútra stimuluje tkanivo a chráni ho pred voľnými radikálmi. Mastná maska z avokáda je zasa vynikajúca na suchú a šupinatú pleť. Keď ju zmyjeme, akoby sa stal zázrak - naša pleť je opať hebká a hladká.

  Avokádo2

  Ako avokádo nakupovať?

  Skontrolujte vonkajšiu kožu avokáda, pri akýchkoľvek záhyboch spozornite, pretože to môže znamenať, že ovocie je pomliaždené. Farba avokáda neznamená vždy zrelosť. Či je avokádo zrelé zistíme tak, že jemne stlačíme, bez použitia koncov prstov, pretože to môže spôsobiť podliatiny, a skontrolujeme pevnosť avokáda.

  Ako avokádo skladovať?

  Avokádo dozrieva až po odtrhnutí zo stromu, preto by sa malo nechať niekoľko dní odležať pri izbovej teplote. V nijakom prípade ho nedávajte do chladničky, v chlade začína zvnútra od kôstky černieť.

  Ako avokádo spracovať?

  Na avokáde je zaujímavé, že sa konzumuje slané – pokvapkané citrónovou šťavou a posypané soľou. Aj preto ho niektorí ľudia považujú za zeleninu.

  Roztlačenou dužinou, ktorá sa ľahko roztiera, môžete nahradiť maslo na chlebe. Mimoriadne chutná je guacamole – avokádová nátierka, ktorú si pripravíte rozmixovaním vydlabanej dužiny, citrónovej šťavy, soli, korenia a cesnaku.

  Avokádo používame aj ako základ studených i teplých polievok, podávame ho k studeným šalátom i k zemiakom vareným v šupke. Môžeme ho konzumovať surové alebo zapečené.

  Soňa Štubňová

  http://www.jedloakopriatel.sk

  https://www.blendea.cz/profil-...

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, s. 22