Obsah článku

  Mangostan

  Mangostan (Garcinia mangostana) je tropický strom z čeľade Clusiaceae, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie. Strom produkuje sladké ovocie vo veľkosti malého pomaranča, ale je sploštené. Mangostany majú hustú, tvrdú, tmavočervenú kôru obklopujúcu snehovobielu dužinu, ktorá sa podobá segmentom mandarínky. Má podobnú chuť ako liči, ale je sladšie a jemnejšie, takže sa v ústach topí ako zmrzlina!

  Mangostan, nazývaný tiež „kráľovná ovocia“, sa už desaťročia používa na prirodzenú liečbu širokého spektra zdravotných problémov obyvateľov juhovýchodnej Ázie. Medzi výhody mangostanu patrí vysoký obsah vlákniny, nízky obsah kalórií a dobrý príjem vitamínu C.

  Z histórie

  Toto ovocie sa uviedlo na trh na západnej pologuli, keď bolo prvýkrát pestované v anglických skleníkoch v roku 1855. Neskôr sa etablovalo na niekoľkých západoindických ostrovoch (najmä na Jamajke) a neskôr na pevnine v Ekvádore, Guatemale, Hondurase a Paname.

  V roku 1800 sa o kráľovnej Viktórii hovorilo, že ponúkla rytierstvo každému, kto jej priniesol čerstvé mangostany z Ázie.

  Mangostan1

  Obsah vitamínov a minerálov v mangostane

  Mangostan v 100 g obsahuje 63 kalórií, 0,4 g tukov, 16 g sacharidov, 0,5 g bielkovín, 5 g vlákniny, xantóny. Z vitamínov obsahuje vitamín A a C, z minerálnych látok obsahuje železo a vápnik.

  Mangostan bojuje proti rakovine, zápalom a alergiám, pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, podporuje imunitu, udržuje zdravé trávenie i srdce.

  Mangostan - 6 účinkov na zdravie

  Mangostan bojuje proti rakovine

  Mnoho protirakovinových štúdií bolo zameraných na mangostany a výsledky boli doteraz veľmi pozitívne na podporu ich postavenia ako potravín na boj proti rakovine. Mangostan obsahuje xantón, známy ako alfamangostín, ktorý má preventívne účinky a pomáha pri liečbe rakoviny hrubého čreva, prostaty, prsníka i kože.

  Výskum ukázal, že alfamangostín indukuje programovanú bunkovú smrť rakovinových buniek, a dospelo sa k záveru, že sa môže použiť ako potravinový doplnok a tiež ako potenciálna terapeutická zlúčenina pre rakovinu prsníka. Rakoviny kože sú často rezistentné na konvenčnú chemoterapiu, ale mangostan preukázal schopnosť prirodzene bojovať proti rakovinám kože. Schopnosť xantónov zabrániť a liečiť rakovinu bola preukázaná v rôznych štádiách tvorby rakoviny, vrátane začatia, propagácie a progresie. Xantóny tiež preukázali svoju schopnosť kontrolovať delenie a rast rakovinových buniek, programovanú bunkovú smrť, zápal a rakovinové metastázy.

  Mangostan bojuje proti zápalom a alergiám

  Vedecký výskum ukázal, že extrakty mangostanu majú antialergické aj protizápalové vlastnosti. Tieto extrakty pôsobia lepšie pri inhibícii proalergie prostaglandínu ako protialergický liek. Extrakty sa ukázali ako účinné a úspešné inhibítory uvoľňovania histamínu a prostaglandínu, ktoré sú spojené so zápalom v ľudskom tele, ako aj s alergiami. Výskum ukazuje, že alfa a gamamangostíny sú dve špecifické bioaktívne látky z ovocia, u ktorých sa preukázali protizápalové účinky.

  Mangostan2

  Mangostan pomáha znižovať hladinu cukru v krvi

  Mangostan je užitočným spôsobom prevencie a udržania diabetu pod kontrolou, pretože pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Ukázalo sa, že pôsobí ako inhibítor alfaamylázy, čo znamená, že inhibuje enzýmy, ktoré spôsobujú štiepenie škrobov na glukózu. Ovocie obsahuje zlúčeniny, ktoré sú porovnateľné s akarbózou, liekom na predpis, ktorý sa používa na symptómy cukrovky 2. typu.

  Mangostan podporuje imunitu

  Mangostan je plný xantónov, ktoré podporujú mnoho životne dôležitých funkcií tela vrátane imunitného zdravia. Je tiež dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha pri odstraňovaní škodlivých prozápalových voľných radikálov, ktoré môžu spôsobiť choroby. Prínos vitamínu C stimuluje produkciu a funkciu leukocytov, bielych krviniek, ktoré chránia telo pred infekčnými chorobami a cudzími votrelcami.

  Mangostan udržuje zdravé trávenie

  Ďalšou z hlavných výhod mangostanu je jeho pozitívny vplyv na tráviaci systém. Ako potravina s obsahom vlákniny je toto ovocie vynikajúcou voľbou pre zdravie tráviaceho ústrojenstva. Konzumácia čerstvého ovocia mangostanu môže pomôcť zabrániť zápche a všetkým tráviacim ťažkostiam, ktoré súvisia s týmto spoločným zdravotným problémom.

  Konzumáciou vlákniny, ktorá sa nachádza v tomto chutnom ovocí, tiež zvyšujete príjem prebiotík, ktoré pomáhajú probiotikom prekvitať vo vašich črevách. Keď sa staráte o svoj tráviaci systém, môžete pomôcť zdraviu celého tela, takže nepodceňujte dôležitosť konzumácie potravín bohatých na vlákninu, každý deň.

  Mangostan udržuje zdravé srdce

  Zvýšený oxidačný stres a nedostatok antioxidantov sú dva faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri výskyte infarktu. Oxidačný stres je v podstate nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a schopnosťou tela pôsobiť neutralizáciou antioxidantmi proti ich škodlivým účinkom alebo detoxikovať. Mangostan má kardioprotektívny účinok alfamangostínu a derivátu xantónu. Skutočnosť, že mangostan má vysoký obsah xantónov, ktoré sú mimoriadne silnými antioxidantmi, môže pomôcť pri znižovaní rizika infarktu.

  Ako mangostan nakupovať?

  Mangostan si vyberte s pevnou, tmavofialovou vonkajšou šupkou, čo znamená, že je zrelé. Optimálne mangostany majú na vonkajšej koži zdravo vyzerajúce zelené "čiapočky" a sú lesklé. Vyvarujte sa mangostanom, ktoré majú praskliny s vytekajúcou šťavou alebo stvrdnuté guľôčky žltej živice.

  Ak otvoríte mangostan a má žlté vnútro, bude mať veľmi horkú chuť. V ideálnom prípade by mal mať vo vnútri nepriehľadné biele a pevné časti, ktoré nie sú žltkasté alebo priesvitné.

  Ako mangostan skladovať?

  Zrelý mangostan má veľmi krátku trvanlivosť. Zvyčajne vám vydrží niekoľko dní. Chladenie môže pomôcť udržať ovocie dlhšie čerstvé, ale spôsobuje poškodenie, preto je najlepšie ich uchovávať pri izbovej teplote a rýchlo ich zjesť. Ak ho potrebujete uchovávať v chladničke, odporúča sa zabaliť ovocie do novín a umiestniť do hornej časti chladničky.

  Ako mangostan spracovať?

  Mangostan môžete konzumovať čerstvý alebo si ho môžete odšťaviť či pridať do smoothie alebo ovocného šalátu.

  zdroj: draxe.com