Obsah článku

  Lucuma

  Pravdepodobne ste nikdy nepočuli o lucume, ale ľudia v Latinskej Amerike poznajú toto vynikajúce a výživné ovocie veľmi dobre.

  Ovocie Lucuma rastie lokálne v celej Južnej Amerike - najmä v Ekvádore a Peru v andských údoliach. Plody lucuma rastú na strome, ktorý môže dosiahnuť výšku vyššiu ako 20 m. Lucuma nie je ani zďaleka nový druh ovocia: domorodí obyvatelia Peru, Moshe, vyrezávali obrazy lucumy do pohrebných váz, ktoré sa datujú už od roku 100 po Kristovi.

  Peruánci nazývajú lucuma ovocím „zlato Inkov“ vďaka svojej žiarivo žltooranžovej farbe a starodávnej histórii. Má jedinečnú chuť javorového sirupu a sladkého zemiaka, má suchú dužinu a je veľmi výživná. Napriek sladkej chuti má lucuma prirodzene nízky glykemický index, vďaka čomu je perfektným doplnkom takmer každej stravy.

  Lucumao1

  Lucuma - spôsob použitia

  Lokálne andské populácie dnes používajú lucumu pre svoju sladkú chuť. Konzumujú ju buď v mliečnych kokteiloch, zmrzline, džúse, alebo sa konzumuje tak, ako je - čerstvá. U nás lucuma nie je vo svojej čerstvej podobe dostupná. Plody lucumy totižto dozrievajú veľmi rýchlo a sú mimoriadne krehké. Obe tieto vlastnosti sťažujú lucume zvládnuť plavbu do východných krajín.

  Jemne sa suší a pripravuje sa z nej prášok, ktorý sa k nám dováža, aby sme si mohli aj my vychutnať silu tohto ovocia. Prášok sa dá využiť ako alternatíva k cukru na pečenie koláčov i na prípravu raňajkových pokrmov - ovsená kaša, musli, smoothie, jogurt, ale pridáva sa aj do zmrzliny.

  Nutričné hodnoty lucumy

  Jedna 100 g dávka lucumy vám poskytne 99 kalórií, 0,33 g tukov, 25 g sacharidov (z toho 15 g cukry), 1,4 g bielkovín, 2,5 g vlákniny, antioxidanty, vrátane polyfenolov a karotenoidov. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamín B1-tiamín, B3-niacín, vitamín C, z minerálnych látok obsahuje draslík, železo a vápnik.

  Lucuma pomáha znížiť hladinu cukru v krvi, pomáha dodávať energiu, pomáha liečiť rany, udržuje zdravé srdce, pomáha bojovať proti zápalu, prospieva rastu svalov.

  Lucuma - 6 účinkov na zdravie

  Lucuma pomáha znížiť hladinu cukru v krvi

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2017 cukrovka postihovala 64 miliónov ľudí v Európe a 422 miliónov ľudí na celom svete. Toto číslo je alarmujúce a preto je tu lucuma, ktorá je porovnateľná s mnohými liekmi na diabetes, pokiaľ ide o jej schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi. Jedna štúdia tvrdí, že je to preto, lebo lucuma bráni telu premieňať sacharidy na cukor.

  Lucuma pomáha dodávať energiu

  Doslova každá bunka v tele potrebuje niacín - tiež známy ako vitamín B3, aby správne fungovala. Nízka hladina niacínu vám spôsobí depresiu, únavu a nesústredenosť. Nízka hladina vitamínu B3 môže tiež viesť k bolestiam hlavy, hnačkám a dokonca aj kožným problémom. Pridanie lucumy do stravy je chutný spôsob, ako udržať svoju energiu, sústredenie a duševné zdravie na správnej ceste.

  Lucumao2

  Lucuma pomáha liečiť rany

  Ak nájdete lucumový olej, majte ho vždy po ruke ako prírodný prostriedok prvej pomoci, aby ste urýchlili hojenie drobných poranení, odrenín a popálenín. Štúdie ukazujú, že olej vyrobený z lucumových orechov má silné mastné kyseliny, ktoré znižujú zápal a urýchľujú hojenie rán pri lokálnej aplikácii.

  Lucuma udržuje zdravé srdce

  Antioxidanty - polyfenoly a karotenoidy, ktoré lucuma obsahuje, z nej robia vynikajúci spôsob, ako znížiť riziko srdcových chorôb a zlepšiť kardiovaskulárne zdravie ako súčasť zdravého životného štýlu.

  Lucuma pomáha bojovať proti zápalu

  Lucuma jedinečným spôsobom znižuje zápal. Obsahuje už spomínané silné antioxidanty, ktoré bojujú proti zápalom. Vláknina v lucume hrá tiež dôležitú úlohu pri znižovaní zápalu. Rozpustná vláknina prospieva dôležitým baktériám v črevách. Keď sa črevné baktérie živia vlákninou, produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré nielen bránia vzniku zápalom, ale tiež udržujú váš tráviaci systém zdravý.

  Lucuma prospieva rastu svalov

  Keď uvažujete o potravinách, ktoré zlepšujú svalovú hmotu a napomáhajú regenerácii po cvičení, ovocie zvyčajne neprichádza do úvahy (s výnimkou banánov, kvôli obsahu draslíka).

  Lucuma je však neuveriteľným ovocím pre fitness nadšencov. Lucuma prospieva rastu a funkcii svalov vďaka vysokej hladine draslíka a obsahu bielkovín. Majte na pamäti, že každá porcia lucuma poskytuje v závislosti od produktu kdekoľvek od 2,5 do 7 gramov bielkovín.

  zdroj: fatsecret.com, freshcapmushrooms.com, dovera.sk