Trnky - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Trnky

  Trnka má síce malé, kyslé a trochu trpké plody, ale je neskutočne zdravá a prospešná pre naše zdravie. Nazbierajte si túto zdravú bombu a počas zimy budete zdraví.

  Trnka je veľký listnatý ker s čiernou kôrou a hustými, tuhými, ostnatými vetvami. Ovocie má nazelenalú dužinu, ktorá je kyslá a trpká a je ťažko oddeliteľná od vnútornej kôstky. Bobule chutia lepšie a nie sú tak kyslé, ak sa zbierajú po niekoľkých mrazoch.

  Trnka je pôvodom z Európy, západnej Ázie a severnej Afriky. Trnky dlho tvorili súčasť ľudskej potravy a boli nájdené v archeologických náleziskách 10 000 rokov starých.

  Obsah vitamínov a minerálov v trnkách

  Trnky v 100 g obsahujú 36 kalórií, 0,5 g tukov, 9 g sacharidov (z toho 4 g cukry), 3 g vlákniny a 0,9 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C a E, organické kyseliny, organické zlúčeniny, flavonoidy, triesloviny, z minerálnych látok obsahujú meď, draslík, železo, fosfor, horčík, mangán, vápnik, zinok, síra, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

  Trnky detoxikujú organizmus, podporujú trávenie, majú vykašliavacie účinky a znižujú zápal hrdla, chránia pred vznikom rakoviny, prečisťujú obličky, udržujú zdravé srdce.


  Trnky1

  Trnky - 6 účinkov na zdravie

  Trnky detoxikujú organizmus

  Trnka sa používa na účely detoxikácie a má depuratívne (očistné) vlastnosti. Táto bylina má tendenciu eliminovať akékoľvek toxické látky prítomné v krvi. Trnka obsahuje rutín, jednu z hlavných zlúčenín, ktorá pomáha pri detoxikácii.

  Trnky podporujú trávenie

  Konzumácia čerstvých plodov, čaj alebo marmeláda pripravená z plodov trniek, pomáha zlepšovať trávenie, zmierňuje zápchu, redukuje nadúvanie a lieči hnačku, hlavne u detí. Okrem toho, bylinný čaj pripravený namočením dvoch lyžičiek sušených kvetov v šálke vody stimuluje chuť k jedlu.

  Angína2

  Trnky májú vykašliavacie účinky a tlmia zápal hrdla

  Trnka obsahuje množstvo antibakteriálnych látok, ktoré odstraňujú baktérie a vírusy spôsobujúce bolesť hrdla, kašeľ, angínu i nachladnutie.

  Čaj pripravený z plodov, ale aj čaj z kvetov trnky je užitočný na liečbu ochorení dýchacieho traktu. Kvôli vykašliavacím vlastnostiam bojuje trnka proti nachladnutiu a kašľu.

  Odvar pripravený z kôry tohto kríka môže byť použitý na zníženie horúčky.

  Pri bolestiach hrdla môžete kloktať čerstvú šťavu zo zrelých bobúľ.

  Na hojenie zapálených mandlí môžete kloktať odvar z listov trnky (štyri listy varte v 1 deci vody 10 minút, potom pretlačte a kloktajte 2-3krát denne).

  Trnky chránia pred vznikom rakoviny

  Trnka zabraňuje rastu rakovinových buniek a znižuje ich množenie. Zlúčeniny v trnkách, ktoré podporujúce zdravie, potláčajú tvorbu zápalových zlúčenín, ktoré inak poškodzujú DNA a ďalej zhoršujú stav.

  Trnky prečisťujú obličky

  Kvety trnky sa používajú na odstránenie retencie (zadržiavania) tekutín, na liečbu obličkových kameňov a iných problémov s obličkami, kvôli ich diuretickým-močopudným vlastnostiam.

  Trnky udržujú zdravé srdce

  Trnka je účinná pri liečbe a prevencii ochorení srdca. Táto bylina obsahuje flavonoidy, vrátane kvercetínu a kempferolu, antokyaníny a kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca. Zlepšuje činnosť srdca a tým znižuje riziko srdcových ochorení, ako je kardiomyopatia, srdcový infarkt a srdcové zlyhanie.

  Trnky3

  Trnkové víno

  Ako trnky nakupovať?

  Trnky je možné kúpiť len u pestovateľov. Najlepšie je si ich nazbierať, však príroda nám ich poskytuje neskutočne veľa.

  Ako trnky skladovať?

  Trnky je najlepšie hneď spracovať a neskladovať.

  Ako trnky spotrebovať?

  Najbežnejšou formou spracovania trniek je príprava vína a likéru. Môžete ich spotrebovať ako šťavu, sirup, lekvár i kompót.

  Sušiť môžete plody, listy i kvety, ktoré použijete na prípravu čaju.

  čítaj tiež

  Top 5 jesenných ovocí pre zdravie

  Top 5 jesenných ovocí pre zdravie

  Leto je nenávratne preč a žiaľ, rovnako aj úroda mnohých obľúbených letných druhov ovocia. Jeseň nám tiež prináša spravodlivý podiel chutného a zdraviu prospešného ovocia.

  healthbenefitstime.com