Trnky - 6 účinkov na zdravie
Obsah článku

Trnka má síce malé, kyslé a trochu trpké plody, ale je neskutočne zdravá a prospešná pre naše zdravie. Nazbierajte si túto zdravú bombu a počas zimy budete zdraví.
Trnka je veľký listnatý ker s čiernou kôrou a hustými, tuhými, ostnatými vetvami. Ovocie má nazelenalú dužinu, ktorá je kyslá a trpká a je ťažko oddeliteľná od vnútornej kôstky. Bobule chutia lepšie a nie sú tak kyslé, ak sa zbierajú po niekoľkých mrazoch.
Trnka je pôvodom z Európy, západnej Ázie a severnej Afriky. Trnky dlho tvorili súčasť ľudskej potravy a boli nájdené v archeologických náleziskách 10 000 rokov starých.
Obsah vitamínov a minerálov v trnkách
Trnky v 100 g obsahujú 36 kalórií, 0,5 g tukov, 9 g sacharidov (z toho 4 g cukry), 3 g vlákniny a 0,9 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C a E, organické kyseliny, organické zlúčeniny, flavonoidy, triesloviny, z minerálnych látok obsahujú meď, draslík, železo, fosfor, horčík, mangán, vápnik, zinok, síra, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.
Trnky detoxikujú organizmus, podporujú trávenie, majú vykašliavacie účinky a znižujú zápal hrdla, chránia pred vznikom rakoviny, prečisťujú obličky, udržujú zdravé srdce.

Trnky - 6 účinkov na zdravie
Trnky detoxikujú organizmus
Trnka sa používa na účely detoxikácie a má depuratívne (očistné) vlastnosti. Táto bylina má tendenciu eliminovať akékoľvek toxické látky prítomné v krvi. Trnka obsahuje rutín, jednu z hlavných zlúčenín, ktorá pomáha pri detoxikácii.
Trnky podporujú trávenie
Konzumácia čerstvých plodov, čaj alebo marmeláda pripravená z plodov trniek, pomáha zlepšovať trávenie, zmierňuje zápchu, redukuje nadúvanie a lieči hnačku, hlavne u detí. Okrem toho, bylinný čaj pripravený namočením dvoch lyžičiek sušených kvetov v šálke vody stimuluje chuť k jedlu.

Trnky májú vykašliavacie účinky a tlmia zápal hrdla
Trnka obsahuje množstvo antibakteriálnych látok, ktoré odstraňujú baktérie a vírusy spôsobujúce bolesť hrdla, kašeľ, angínu i nachladnutie.
Čaj pripravený z plodov, ale aj čaj z kvetov trnky je užitočný na liečbu ochorení dýchacieho traktu. Kvôli vykašliavacím vlastnostiam bojuje trnka proti nachladnutiu a kašľu.
Odvar pripravený z kôry tohto kríka môže byť použitý na zníženie horúčky.
Pri bolestiach hrdla môžete kloktať čerstvú šťavu zo zrelých bobúľ.
Na hojenie zapálených mandlí môžete kloktať odvar z listov trnky (štyri listy varte v 1 deci vody 10 minút, potom pretlačte a kloktajte 2-3krát denne).
Trnky chránia pred vznikom rakoviny
Trnka zabraňuje rastu rakovinových buniek a znižuje ich množenie. Zlúčeniny v trnkách, ktoré podporujúce zdravie, potláčajú tvorbu zápalových zlúčenín, ktoré inak poškodzujú DNA a ďalej zhoršujú stav.
Trnky prečisťujú obličky
Kvety trnky sa používajú na odstránenie retencie (zadržiavania) tekutín, na liečbu obličkových kameňov a iných problémov s obličkami, kvôli ich diuretickým-močopudným vlastnostiam.
Trnky udržujú zdravé srdce
Trnka je účinná pri liečbe a prevencii ochorení srdca. Táto bylina obsahuje flavonoidy, vrátane kvercetínu a kempferolu, antokyaníny a kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca. Zlepšuje činnosť srdca a tým znižuje riziko srdcových ochorení, ako je kardiomyopatia, srdcový infarkt a srdcové zlyhanie.

Trnkové víno
Ako trnky nakupovať?
Trnky je možné kúpiť len u pestovateľov. Najlepšie je si ich nazbierať, však príroda nám ich poskytuje neskutočne veľa.
Ako trnky skladovať?
Trnky je najlepšie hneď spracovať a neskladovať.
Ako trnky spotrebovať?
Najbežnejšou formou spracovania trniek je príprava vína a likéru. Môžete ich spotrebovať ako šťavu, sirup, lekvár i kompót.
Sušiť môžete plody, listy i kvety, ktoré použijete na prípravu čaju.
čítaj tiež
healthbenefitstime.com