Mandarínky - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Mandarínky

  Dopriať si ich treba aj počas nádchy a chrípky, keďže majú pozitívny vplyv na našu imunitu. Obsahujú až sedemkrát viac prírodného synefrínu ako ostatné citrusy. Synefrín uvoľňuje upchatý nos a pomáha aj pri spaľovaní tukov. Predchádzajú zápche, brzdia zápaly a pozitívne sú aj pri snahe chudnúť. Mandarinky môžete pokojne jesť aj každý deň, pri trávení citrusov sa totiž netvorí škodlivý odpad, pretože organizmus potrebuje na ich spracovanie iba polhodinu.

  Obsah vitamínov a minerálov v mandarinkách

  Mandarínky sú výdatným zdrojom vitamínu C. Obsahujú draslík, horčík (Magnézium), fosfor, sodík a vápnik, vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a betakarotén. Sú silným antioxidantom, pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, zmierňujú reumatické bolesti a redukujú riziko viacerých chronických ochorení, infarktu, mŕtvice, či dokonca rakoviny.

  Mandarínky - 10 účinkov na zdravie

  Mandarínky na imunitu

  Mandarínky treba konzumovať počas nádchy a chrípky, keďže majú pozitívny vplyv na našu imunitu. Obsahujú až sedemkrát viac prírodného synefrínu ako ostatné citrusy. Synefrín uvoľňuje upchatý nos pri spomínaných chorobách.

  Mandarínky na zápal

  Bohatý zdroj antioxidantov zabraňuje zápalu. Mandarínky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý poskytuje perfektné antioxidanty potrebné pre telo. Tieto antioxidanty zabraňujú zápalu v tele.

  Je známe, že zabraňujú tvorbe voľných radikálov, ktoré umožňujú zbytočné oxidačné reakcie, ktoré nemusia byť užitočné pre telo.

  Mandarínky na tráviacu sústavu

  Mandarínky obsahujú pektín – rozpustnú vlákninu, ktorá pozitívne vplýva na tráviacu sústavu. Môžete ich pokojne jesť aj každý deň, pri trávení citrusov sa totiž netvorí škodlivý odpad, pretože organizmus potrebuje na ich spracovanie iba polhodinu.

  Mandarínka tiež pomáha pri zmierňovaní žalúdočných problémov, ako je nadúvanie, a pomáha uvoľňovať nadbytočný plyn zo systému. Pomáha udržiavať správny tok tráviacej šťavy a rovnováhu medzi nadbytkom kyseliny a žlče. Eterický olej tiež pomáha vyliečiť rany žalúdka a upokojuje zápaly.

  Mandarínky bojujú s kožnými ochoreniami

  Mandarínky obsahujú vitamín A a z tohto dôvodu môžu byť dobrou voľbou pri liečbe kožných problémov. Pokiaľ ide o liečenie rán a iných poškodení kože, vitamín A je preto dôležitý, pretože pomáha pleti obnoviť tkanivá. Ak chcete ovládať alebo odstrániť príznaky starnutia pokožky, ako sú jemné línie, vrásky, matná pokožka, vitamín A môže byť veľkou pomocou vďaka svojim vlastnostiam proti starnutiu.

  Mandarínky absorbujú železo z potravy

  Pomáhajú tiež ľahko absorbovať železo z potravy.

  Mandarínky obmedzujú absorpciu cholesterolu

  Mandarínka pozostáva z vlákien, ako je pektín a hemicelulóza, ktoré obmedzujú absorpciu cholesterolu v čreve, čo znižuje riziko obezity.

  Mandarínky1

  Mandarínky liečia sepsu

  Sepsa je obávaná infekcia, ktorú spôsobuje Staphylococcus aureus. Sepsa môže viesť k zčervenaniu rany, opuchu, tvorbe hnisu a akútnej bolesti. Ak sa o ranu nestaráte, sepsa sa môže rozšíriť do iných častí tela.

  Sepsa je prevažne u malých detí, pretože ich nízka imunita vedie k baktériám. Mandarínkoví silicový olej je silný antiseptický a baktericídny prostriedok, ktorý eliminuje baktérie Staphylococcus aureus.

  Mandarínky majú sedatívny účinok

  Mandarínkový silicový olej má sedatívne vlastnosti. Pomáha prekonávať zápal a znižuje hyperaktivitu vo vašom obehovom, tráviacom, nervovom a vylučujúcom systéme. Esenciálny olej pomáha znižovať zápal a pomáha zmierniť horúčku, úzkosť, stres a dokonca depresiu. Sedatívne vlastnosti robia účinný prostriedok proti nespavosti.

  Mandarínky na hladkú a mladistvú pleť

  Vitamín C prítomný v mandarínke je tiež úžasná antioxidantová živina, ktorá pomáha znižovať proces starnutia. Okrem toho antioxidant chráni pokožku pred voľnými radikálmi. Preto zabraňuje vzniku určitých druhov rakoviny. Ak si chcete udržiavať hladkú a mladistvú pleť, potom vitamín C môže pomôcť, pretože stimuluje produkciu kolagénu vo vašej pokožke a kolagén je bielkovina zodpovedná za to, aby vaša pleť bola vláčna.

  Mandarínky na vlasy

  Jeden z najdôležitejších vitamínov pre zdravie je vitamín A. Jeho antioxidačné vlastnosti prispievajú k zlepšeniu a zvlhčeniu kožného mazu v pokožke hlavy. Antioxidanty tiež bojujú proti znečisteniu, ktoré zhoršujú vaše vlasy.

  Vitamín B12 znižuje vypadávanie vlasov, podporuje rast vlasov a spomaľuje proces šednutia.
  Zdroj zdravých a lesklých vlasov - vitamín C pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý je rozhodujúci pre rast vlasov. Môžete použiť šťavu z mandarínky s vlasovým olejom, aby ste získali zdravé a lesklé vlasy.

  Ako kupovať mandarínky?

  Mandarínky v našich podmienkach dostať v obchodoch neskoro na jeseň, v zime a skoro na jar. Mandarínky musia mať sýtu oranžovú farbu, sú pevné až polomäkké a ťažké na svoju veľkosť. Povrh by mal byť drsný.

  Vyhnite sa mandarínkam, ktoré majú matné alebo hnedé zafarbenie alebo mäkké škvrny.

  Pozor tiež na zmrznuté mandarínky, ktoré sú mokré na povrchu. Znamená to, že sa z nich odparuje zmrznutá voda.

  Pred konzumáciou mandarínky vždy umyte, pretože môžu obsahovať fungicídy, ktoré sa pri čistení dostávajú na ruky a následne na plod, ktorý konzumujete.

  Či sú mandarínky ošetrené fungicídmi zistíte podľa toho, že koža je príliš lesklá - navoskovaná.

  Ako skladovať mandarínky?

  Aby vám mandarínky vydržali čo najdlhšie, skladujte ich v tmavej miestnosti pri teplote do 8 stupňov a samozrejme oddelene od ďalších druhov ovocia.

  Mandarínky3

  Ako mandarínky využiť?

  Najlepšie využitie mandarínok je samozrejme ich priama konzumácia. Môžete ich použiť do šalátov, hlavných jedál ale aj do dezertov i smoothie.

  Čerstvú mandarínkovú šťavu si môžete pripraviť odšťavením, pokiaľ máte problém s prehĺtaním dužiny.

  Kôra sa používa čerstvá alebo sušená ako korenie alebo na pečenie a nápoje a jej kúsky sa používajú aj do čokolád.

  čítaj tiež

  Mandarínková silica

  Mandarínková silica

  Mandarínková silica má typickú mandarinkovú vôňu a má antiseptické, protiplesňové a protikŕčové účinky. Získava sa lisovaním čerstvého plodu za studena.

  stylecraze.com, diva.aktuality.sk