Granadilla - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Granadilla

  Granadilla, alebo mučenka sladká, vyzerá trochu čudne, rastie na popínavej vinici, ktorá sa môže ovinúť okolo takmer akéhokoľvek povrchu a priliehať naň a hľadať slnečné svetlo. Toto ovocie sa konzumuje po celom svete a pestuje sa už stovky rokov.

  Existuje viac ako 500 odrôd mučenky s veľmi rôznym vzhľadom. Pokiaľ ide o farbu, sú obvykle žlté alebo tmavofialové a vyzerajú trochu ako grapefruit. Vnútro má pevnú, šťavnatú dužinu a množstvo semien.

  Mučenka sa pestuje v takmer akomkoľvek teplom podnebí na svete za predpokladu, že teplota je počas celého roka bez mrazov. Patrí sem napríklad južný Pacifik, Stredná Amerika, Blízky východ, Stredozemie a rôzne subtropické miesta.

  Granadilla1

  Obsah vitamínov a minerálov v granadille

  Granadilla v 100 g obsahuje 97 kalórií, 73 g vody, 0,7 g tukov, 23,5 g sacharikov (z toho 11 g cukry), 2 g bielkovín a 10 g vlákniny. Z vitamínov obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyslinu listovú, vitamín C, E a K. Z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, horčík, sodík, meď, vápnik, železo a zinok.

  Granadilla je bohatá na vitamín A, podporuje trávenie, pomáha znižovať krvný tlak, zvyšuje metabolizmus, udržuje zdravé kosti a pomáha znížiť nespavosť.

  Granadilla - 6 účinkov na zdravie

  Granadilla je bohatá na vitamín A

  Vitamín A je spojený s výhodami pre zdravie očí, vrátane prevencie makulárnej degenerácie, katarakty a nočnej slepoty. Vysoký obsah antioxidantov v mučenke navyše pomáha znižovať vrásky a podporuje správne fungovanie membrán v tele vrátane pokožky, aby ju udržal hydratovanú a žiariacu!

  Granadilla podporuje trávenie

  Mučenka je veľmi bohatým zdrojom vlákniny. Jedna šálka tohto ovocia poskytuje ľudskému telu približne 98% dennej potreby. Vláknina je nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy, pretože je to látka, ktorá uľahčuje zdravé trávenie potravy a reguluje pohyb čriev.

  Granadilla4

  Granadilla pomáha znižovať krvný tlak

  Ak budete jesť jednu porciu mučenky denne, môžete uspokojiť jednu štvrtinu svojich potrieb draslíka. Draslík je životne dôležitým minerálom v ľudskom tele z niekoľkých dôvodov, z ktorých jedným je jeho úloha ako vazodilatátora. Uvoľňuje napätie krvných ciev a zvyšuje prietok krvi. Znižuje to namáhanie srdca a zvyšuje celkové kardiovaskulárne zdravie.

  Granadilla zvyšuje metabolizmus

  V kombinácii s vazodilatačnými vlastnosťami draslíka má vysoký obsah železa a medi v mučenke skutočne vplyv. Železo a meď sú základnými súčasťami produkcie červených krviniek. Akonáhle sa počet erytrocytov zvýši a cievy sa rozšíria, potom môže zdravá okysličená krv voľne prúdiť do potrebných častí tela, stimuluje metabolickú aktivitu vo všetkých orgánových systémoch a zvyšuje produktivitu a účinnosť.

  Granadilla3

  Granadilla udržuje zdravé kosti

  Granadilla je bohatým zdrojom minerálov vrátane železa, medi, horčíka a fosforu, takže je to veľmi dôležité ovocie pre zvýšenie minerálnej hustoty a pevnosti kostí. Mnohé z týchto minerálov zohrávajú neoddeliteľnú úlohu pri vytváraní dodatočnej kostnej hmoty, posilňovaní existujúcej kostnej hmoty a urýchľovaní opravy. Funguje ako prostriedok na prevenciu alebo zmiernenie príznakov osteoporózy a súvisiacej bolesti a zápalu, ku ktorej dochádza, keď sa kvalita kostí zhoršuje s vekom alebo prílišnou aktivitou.

  Granadilla pomáha znížiť nespavosť

  Jednou z často prehliadaných látok v mučenke je liečivý alkaloid Harman, ktorý pôsobí ako sedatívum. Táto látka je spojená - väčšinou v zloženej medicíne, so znížením nepokoja, nespavosti a nervovej úzkosti, ktoré vám môžu zabrániť v dobrom nočnom spánku. Takže namiesto pohára teplého mlieka nabudúce skúste zjesť plátok mučenky a uvidíte ten zázrak.

  Granadilla2

  Ako granadillu nakupovať?

  Granadillu si kupujte s "pokrčenou" šupkou, vtedy je zrelá. Vyvarujte sa mučenke s nízkou hmotnosťou a takej, ktorá má tvrdé plody.

  Ako granadillu skladovať?

  Nezrelú granadillu skladujte pri izbovej teplote a zrelú môžete skladovať, tak pri izbovej teplote ako aj v chladničke v plastovom vrecku, kde vám vydrží do týždňa.

  Ako granadillu spotrebovať?

  Ak chcete jesť toto tropické ovocie, musíte rozrezať alebo roztrhnúť kôru, aby ste odkryli farebnú, šťavnatú dužinu a semená. Semená sú jedlé, takže ich môžete jesť spolu s dužinou. Biely film oddeľujúci kožu od tela je tiež jedlý, ale väčšina ľudí ho neje, pretože je veľmi horká.

  Granadillu môžete konzumovať surovú alebo si ju môžete pridať do nápojov, dezertov, šalátov a jogurtov. Môže sa tiež použiť na výrobu chutných šalátových dresingov.

  organicfacts.net