Granátové jablko

Granátové jablko nájdeme predovšetkým v Stredomorí. Všimnúť si ho môžeme na dovolenke v Chorvátsku, či Taliansku.

Vnútro plodu granátového jablka v tvrdej kožovitej šupe obsahuje okolo šesťsto semien jasnej červenej farby. Chuťou i farbou pripomínajú ríbezle. Tieto semená môžu fungovať ako preháňadlo, kým šupka a vnútorné prepážky naopak, hnačku zastavujú.

Granatove Jablko

Granátové Jablko

Semienka granátového jablka obsahujú veľa vody a sodíka, okrem toho draslík, horčík, vápnik, vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B. Sú mimoriadne bohaté na polyfenoly, silné antioxidanty. Tie bránia usadzovaniu škodlivých voľných radikálov v tele. Zároveň vyrovanávajú kyslé prostredie v žalúdku pre lepšie trávenie, pomáhajú udržiavať cievy v zdravej kondícii a celkovo regulujú krvný tlak. Pred rokmi sa uskutočnila štúdia, pri ktorej výťažok zo semiačok granátových jabĺk úspešne testovali na myšiach ako prostriedok na liečbu rakoviny prostaty.

Vysoký obsah draslíka je výhodný pri artériovej hypertenzii. Taníny svojím sťahujúcim a protizápalovým účinkom pôsobia hojivo na podráždený tráviaci systém. Okrem protirakovinového a antiaterosklerotického pôsobenia sú prospešné aj pri kŕčových žilách alebo hemoroidoch.

Semená granátového jablka si môžete vydlabať lyžičkou a vychladené jesť z misky. Využívajú sa aj na dochutenie a skrášlenie ovocných šalátov, alebo varených pokrmov. Sirup z tohto ovocia – grenadína, sa používa do rôznych alkoholických koktailov.

Vedeli ste, že..

sa šupka z granátových jabĺk používa na farbenie kože a kobercov? Získava sa z nej červeno-hnedé a citrónovo-žlté rastlinné farbivo, ktoré sa následne aplikuje na orientálne koberce. Dávajte si preto pozor na škvrny po šťave z granátového jablka na oblečení alebo koberci – ťažko sa odstraňujú. Ak ste sa už náhodou zašpinili, zaručene pomôže citrónová šťava.

autor: Soňa Štubňová