Broskyňa - 10 účinkov na zdravie
Obsah článku

Súťaž krásy všetkých druhov ovocia by celkom isto vyhrala broskyňa. Je krásna na pohľad, mäkučká a zamatová na dotyk - len do nej zahryznúť. Pod hebkou šupkou sa skrýva množstvo vitamínov a účinných biologických látok.
Starí Rimania si priniesli broskyne z ďalekej Perzie a neskôr ich preniesli aj do našich zemepisných šírok. Prvé odrody broskýň pochádzajú už z antiky a dodnes sa líšia iba tým, či sa dajú ľahko alebo ťažšie odkôstkovať. Broskyne s hladkou šupkou sa nazývajú nektárinky.
Obsah vitamínov a minerálov v broskyniach
Broskyne v 100 g obsahujú 39 kalórií, 10 g sacharidov (z toho cukry 8 g), 0,3 g tukov, 1,5 g vlákniny, 0,9 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B3-niacín, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú draslík, fosfor, horčík, vápnik, selén a železo.
Broskyne bojujú proti rakovine, bránia vzniku cukrovky, majú protistresové účinky, pomáhajú udržiavať zdravé trávenie, posilňujú imunitu, zlapšujú zdravie kostí a zubov, bojujú proti starnutiu, atď.

Broskyňa - 10 účinkov na zdravie
Broskyňami proti rakovine
Broskyne sú bohaté na betakarotén i na fenolické a karotenoidné zlúčeniny, ktoré majú protinádorové a protirakovinové vlastnosti, ktorými pomáhajú v boji proti rôznym typom rakoviny, ako je rakovina prsníka, rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva. Kyselina chlorogénová a kyselina neochlorogénová prítomná v broskyniach má zasa na rozdiel od chemoterapie priaznivé účinky na spomalenie rastu buniek rakoviny prsníka bez ovplyvnenia normálnych buniek.
Broskyňa bráni vzniku cukrovky
Broskyne pomáhajú predchádzať riziku vzniku diabetu 1. typu, pretože vykazujú výrazný pokles hladiny cukru v krvi vďaka vysokému obsahu vlákniny. Majú tiež nízky glykemický index 26, takže je vhodný pre diabetikov.
Broskyne majú protistresové účinky
Broskyne majú výrazné protistresové účinky, spevňujú bunky, dodávajú im silu a energiu. Vysoký obsah miacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu, úzkosti, podráždenosť a nervozitu.
Broskyne zlepšujú zdravie srdca
Fenolové zlúčeniny prítomné v šupke a dužine broskyne pomáhajú udržiavať nižšie hladiny LDL (zlého) cholesterolu a stimulujú HDL (dobrý) cholesterol. To pomáha znižovať riziko vzniku chorôb súvisiacich so srdcom a udržiavať optimálne kardiovaskulárne zdravie.
Broskyne pre zdravie očí
Broskyne sú bohaté na betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Betakarotén hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého zraku a prevencii rôznych očných ochorení, ako je xeroftalmia (vysychanie slizníc rohovky i spojovky) a slepota. Karotenoidy, luteín a zeaxantín, prítomné v broskyniach, majú pozitívne účinky spojené so zníženým výskytom sivého zákalu. Luteín a zeaxantín sa nachádzajú v makulárnom pigmente oka a pomáhajú chrániť sietnicu pred vekom podmienenou makulárnou degeneráciou.

Broskyne zlepšujú zdravie zubov a kostí
Broskyne obsahujú fosfor, ktorý spolu s vápnikom pomáha pri posilňovaní kostí a zubov a pri udržiavaní a opravovaní telesných tkanív. Pomáha tiež pri prevencii rôznych ochorení kostí, ako je odvápňovanie, čo môže viesť k osteoporóze, najmä u žien po menopauze. Spotreba potravín bohatých na fosfor, ako sú broskyne, podporuje opätovnú mineralizáciu kostí a udržuje ich tuhosť. Spolu s vápnikom hrá obsah vitamínu C v broskyniach tiež dôležitú úlohu pri posilňovaní kostí čeľustí a ďasien, čo pomáha udržať zdravé zuby.
Broskyne udržujú zdravé trávenie
Broskyne sú vhodné na udržanie zdravého zažívacieho traktu vďaka ich alkalickému obsahu a vláknine. Vláknina v broskyniach absorbuje vodu a pomáha pri prevencii porúch žalúdka, ako je zápcha, hemoroidy, žalúdočné vredy, gastritída a nepravidelné pohyby čriev. Pomáha tiež pri čistení a odstraňovaní toxického odpadu z čriev a bráni tomu, aby vznikali rôzne choroby v bruchu, vrátane rakoviny žalúdka.
Broskyne posilňujú imunitu
Broskyne sú bohaté na kyselinu askorbovú (vitamín C) a zinok, ktoré pomáhajú pri normálnom fungovaní organizmu a pomáhajú udržiavať zdravý imunitný systém. Antioxidačné vlastnosti pomáhajú v boji proti infekciám a znižujú presilu a závažnosť ochorení, ako je nádcha, chrípka, pneumónia (zápal pľúc) a bronchitída (zápal priedušiek). Nedostatok antioxidačných zložiek môže viesť k oxidačným vzplanutiam a zhoršenej bunkovej aktivite.
Broskyňami proti starnutiu
Broskyne sú zdrojom zinku, ktorý má vlastnosti proti starnutiu. Konzumácia potravín bohatých na zinok, ako sú broskyne, podporuje produkciu protilátok a znižuje bunkové poškodenie spôsobené voľnými radikálmi. To tiež narúša proces starnutia mužských reprodukčných orgánov tým, že zvyšuje hladiny reprodukčného hormónu testosterónu v tele.
Broskyňa na pokožku
Broskyne pomáhajú udržiavať zdravú kožu vďaka prítomnosti vitamínu C, ktorý poskytuje ochranu pred škodlivými voľnými radikálmi a infekciami. Broskyne majú ochranný účinok na pokožku pred ultrafialovým žiarením. Antioxidanty zeaxantín a luteín majú významné protizápalové účinky na poškodenie kože spôsobené UV-B žiarením a chránia ho pred rakovinou buniek. Flavonoidy prítomné v broskyniach majú ochranné účinky a pomáhajú pri prevencii pred zápalom kože vyvolaným UV žiarením.

Broskyne - vplyv na zdravie
Broskyne - Nutričné hodnoty
(100g)174kj
0.76
12.09g
8.11g
0.15g
2.18g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako broskyne nakupovať?
Broskyne by mali mať žltý alebo zlatý odtieň pod červenkastým sfarbením. Jemne ich stláčajte - mali by byť pevné, ale mäkké. Vôňa broskyne by mala byť výrazná, sladká, nezrelé broskyne majú nevýraznú vôňu.
Ako broskyne skladovať?
Broskyne neznášajú dlhé skladovanie, preto by ste ich mali rýchlo spotrebovať. Ak sú broskyne zrelé a nechcete ich hneď zúžitkovať, môžete ich skladovať v chladničke, kde sa proces zrania spomalí.
Ako broskyne spracovať?
Broskyne dávame do ovocných šalátov, musli, mliečnej ryžovej kaše, môžeme ich zavárať i pripraviť z nich lahodné dezerty.
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
https://www.medicalnewstoday.c...
https://www.organicfacts.net/h...