Mango

Mango je tropické ovocie, ktoré pochádza pravdepodobne z južnej a juhovýchodnej Ázie. Je potrebné ho nechať dozrieť pri izbovej teplote dokým bude mäkké. Mimo priamej konzumácie čerstvých, zrelých plodov sa využíva napríklad ako príloha k mäsám a omáčkam.

Mango a výživa

Mango je bohaté na vitamín C a betakarotén. Jeden zrelý mangový plod obsahuje polovicu doporučenej dennej dávky vitamínu C a viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Významný je aj obsah vitamínu E, antioxidantu, ktorý chráni membrány buniek. Okrem toho mango obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, horčík, zinok a mangán. Všetky tieto látky zohrávajú pri procesoch v našom tele dôležitú úlohu. Mimoriadne bohaté je mango na draslík, ktorý pôsobí na vylučovanie vody a tukov. Dužina manga obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý podporuje nervy a spánok, a kyselinu pantoténovú (vitamín B5), zlepšujúcu kvalitu kože, vlasov a nechtov.

Mango

Pozor pri konzumácii manga si treba dávať na vysoký obsah cukru. Môže prispieť najmä k tvorbe zubného kazu. Preto po jeho konzumácii sa odporúča vypláchnuť si ústa vodou.

Mango môžeme pridať do mäsitých pokrmov, robia sa z neho aj zaváraniny alebo čatní.

Nezapíjajte mango vodou!

Viacero našich čitateľov sa pýtalo, či sa po mangu môže piť voda. Odpoveď je NIE! Mango zapité akýmikoľvek tekutinami môže spôsobiť kŕče a nepríjemné bolesti v žalúdku. Najlepšie je po zjedení manga nepiť aspoň dve hodiny.

Pleťová maska z Manga

Mango obsahuje viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ktorý je potrebný na údržbu a regeneráciu pleti. Jeho nedostatok sa prejavuje šupinatou a suchou pokožkou. Okrem iného obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim predčasné starnutie pleti.

Z mangovej dužiny si môžeme pripraviť aj pleťovú masku, ktorá je veľmi obľúbená v Ázii. Mangovú dužinu zmiešajte s dvoma lyžičkami olivového oleja, naneste na tvár a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Vaša pleť bude hydratovaná a zdravo vyzerajúca

Mango - zdravie a vitamíny

Mango - vplyv na zdravie a vitamíny