Mango - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Mango

  Mango je tropické ovocie, ktoré pochádza z južnej Indie. Je sladké, šťavnaté a má vzrušujúcu lahodnú chuť. Môže mať veľkosť broskyne i melónu a barbu od zelenej, cez žltú, oranžovú až po červenú. Podobne rozmanité sú aj chute.

  Obsah vitamínov a minerálov v mangu

  Mango je bohaté na vitamín C a betakarotén. Jeden zrelý mangový plod obsahuje polovicu doporučenej dennej dávky vitamínu C a viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Významný je aj obsah vitamínu E, antioxidantu, ktorý chráni membrány buniek. Okrem toho mango obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, horčík, zinok a mangán. Všetky tieto látky zohrávajú pri procesoch v našom tele dôležitú úlohu. Mimoriadne bohaté je mango na draslík, ktorý pôsobí na vylučovanie vody a tukov. Dužina manga obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý podporuje nervy a spánok, a kyselinu pantoténovú (vitamín B5), zlepšujúcu kvalitu kože, vlasov a nechtov. Mango je bohaté aj na minerály a stopové prvky: meď (umožňuje hnedé sfarbenie pokožky, dodáva bunkám energiu a podieľa sa na produkcii hormónov), horčík (má priaznivý vplyv na srdce a svaly), mangán (podporuje tvorbu kožných a vlasových pigmentov, podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žľazy), zinok (podporuje činnosť žliaz, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus, spevňuje väzivové tkanivo, zlepšuje zrakovú schopnosť a spevňuje vlasy).

  Pozor pri konzumácii manga si treba dávať na vysoký obsah cukru. Môže prispieť najmä k tvorbe zubného kazu. Preto po jeho konzumácii sa odporúča vypláchnuť si ústa vodou.

  Nezapíjajte mango vodou!

  Viacero našich čitateľov sa pýtalo, či sa po mangu môže piť voda. Odpoveď je NIE! Mango zapité akýmikoľvek tekutinami môže spôsobiť kŕče a nepríjemné bolesti v žalúdku. Najlepšie je po zjedení manga nepiť aspoň dve hodiny.

  Mango - 10 účinkov na zdravie

  Mango podporuje obranyschopnosť organizmu

  Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Vysoký podiel vitamínu C v mangu pomáha udržiavať zdravý imunitný systém.

  Pleťová maska z manga

  Mango obsahuje viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ktorý je potrebný na údržbu a regeneráciu pleti. Jeho nedostatok sa prejavuje šupinatou a suchou pokožkou. Okrem iného obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim predčasné starnutie pleti.

  Z mangovej dužiny si môžeme pripraviť aj pleťovú masku, ktorá je veľmi obľúbená v Ázii. Mangovú dužinu zmiešajte s dvoma lyžičkami olivového oleja, naneste na tvár a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Vaša pleť bude hydratovaná a zdravo vyzerajúca.

  Mango ako prevencia proti stresu

  Mango obsahuje veľa vitamínov skupiny B, najmä vitamín B6. Pri nedostatku tohto vitamínu dochádza k poruchám krvného obehu a k poklesu koncentrácie. Najväčšiu spotrebu vitamínu B6 máme v stresových situáciách. Jedno čerstvé mango alebo mangový dezert nás aj znútra pripraví na zvládanie záťažových situácií a upokojí naše nervy.

  Mango zachytáva voľné radikály

  Mango je bohatým zdrojom beta-karoténu, ktorý je antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú ochorenie srdca. Pôsobí tiež ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

  Mango pomáha pri poruchách zraku a šerosleposti

  Mango zlepšuje zrakovú schopnosť. Jedna šálka nakrájaného manga dodáva 25 percent potrebnej dennej hodnoty vitamínu A, čo podporuje dobrý zrak a zabraňuje šeroslepote a suchému oku.

  Mango1

  Mango na spánok

  Nemôžete zaspať? Mango vám pomôže: trochu mangovej dužiny zmiešajte s banánom a jogurtom. Ak večer zjete trochu tejto zmesi, ľahšie zaspíte. Dužina manga totiž obsahuje veľa niacínu - vitamín PP, ktorý umožňuje dobrý spánok.

  Mango zlepšuje priebeh trávenia

  200 gramov čerstvej dužiny manga stačí na stimuláciu látkovej premeny v celom organizme. Pokiaľ vás trápi zápcha, máte o ďalší dôvod viac, prečo si pochutnať na mangu. Vysoký obsah vlákniny vám v boji s tými nepríjemným problémom totiž určite pomôže.

  Mango bojuje proti rakovine

  Mango je bohatým zdrojom antioxidantov, ako je izokvercetín, kvercetín, fisetin a astragalin. Konzumácia manga alebo jeho džúsu na dennej báze pomôže zabrániť niekoľkým druhom rakoviny, ako je rakovina prsníka, leukémia, rakovina prostaty a hrubého čreva.

  Mangom na vlasy

  Kyselina pantoténová a mangán, ktoré mango obsahuje podporuje tvorbu vlasových pigmentov. Vitamín A pomáha v boji proti lupinám a dodá vašim vlasom lesk. Nie nadarmo býva mango odborníkmi ospevované pre svoje hydratačné účinky. Vitamín E zas podporuje rast vlasov.

  Mango môžete použiť aj na výrobu domácej masky na vlasy. Zmiešajte roztlačenú dužinu z manga s jednou polievkovou lyžičkou bieleho jogurtu a dvoma vaječnými žĺtkami. Zmes naneste na vlasy a nechajte 30 minút pôsobiť. Uvidíte, ako vás jemné a ľahko zvládnuteľné vlasy po dôkladnom zmytí masky milo prekvapia.

  Mango podporuje tvorbu hormónov

  Mango je dobrým afrodiziakom! Ovocie je bohaté na vitamín E, o ktorom sa vie, že podporuje sexuálnu túžbu, podporuje libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Zinok je ďalším dôležitým minerálom, na ktorý je mango bohaté, pre plodnosť mužov a žien.

  Mango - zdravie a vitamíny

  Mango - vplyv na zdravie a vitamíny

  Ako mango nakupovať?

  Mango musíme ohmatať, nemalo by bať pritvrdé ani primäkké. Pri posudzovaní arómy a chuti farba nehrá rolu. Keď mango ovoniate mali by ste cítiť ovocnú arómu.

  Ak ste kúpili nezrelé mango nechajte ho pri izbovej teplote, za pár dní sa zmení na mäkké a sladké. Ak chcete zrýchliť proces, môžete umiestniť mango do vrecka a stále ho nechajte pri izbovej teplote.

  Ako mango skladovať?

  Keď mango dozrie a nespotrebujete ho, vložte ho do chladničky. Celé mango vám vydrží až 5 dní. Môžete skladovať aj lúpané a na kocky nakrájané mangové kúsky vo vzduchotesnej nádobe v chladničke niekoľko dní a až 6 mesiacov v mrazničke.

  Ako mango spracovať?

  Šupku z manga nejeme. Plod prekrojíme, kôstku vyberieme a šťavnatú dužinu vydlabeme lyžičkou. Mango však môžeme aj ošúpať a dužinu pokrájať na kúsky. Ak mango dáme vychladiť, zjemníme mazľavú chuť spôsobenú mastnými kyselinami.

  Mango môžeme pridať do mäsitých pokrmov, robia sa z neho aj zaváraniny alebo čatní. Môžete si z neho pripraviť tiež kompóty, lekváre a ovocné pyré.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, s. 50

  https://www.info.sk/sprava/695...

  https://www.stylecraze.com/art...

  https://www.notenoughcinnamon....