Obsah článku

Krásne divorastúce plodstvá nažiek svojimi pichľavými či šteklivými semienkami pripomínajú, že patria do čeľade ružovitých. Šípové kríky s obľubou vyhľadávajú stanovištia s bohatým rastlinným porastom, kde sa rastliny navzájom chránia. Azda preto je v nich toľko vitamínu C a lykopénu.
Šípová ruža pochádza z Prednej Ázie, raspektíve z krajín južnej Európy. Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky a nazývali ich "plodmi bohov". Šípky rastú pri živých plotoch, na okrajoch záhrad a lesa, medzi inými kríkmi a v podraste vyšších stromov. Dozrievajú a zberajú sa na jeseň, keď majú žiarivočervené sfarbenie.
Obsah vitamínov a minerálov v šípkach
Šípky majú v 100 gramoch 162 kalórií, 0,75 g tukov, 40,14 g sacharidov (z toho cukry 17,88 g), 3,35 g bielkovín a 23,37 g vlákniny. Šípky ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, C, E, K, rutín (vitamín P), z minerálnych látok sú to fosfor, horčík, draslík, pektín, mangán, vápnik, sodík, železo.
Šípky posilňujú imunitu, bojujú proti rakovine, stimulujú libido a potenciu, účinkujú proti paradentóze, pôsobia ako analgetikum, detoxikujú telo, znižujú cholesterol, bojujú proti chudokrvnosti, pomáhajú udržiavať pokožku mladú, atď.
POZOR!
Zrniečka semienok nekonzumujeme! Pred prípravou lekvárov a štiav ich dôkladne odstránime, lebo triesloviny, ktoré obsahujú, vyvolávajú tráviace ťažkosti. Na sušenie (na čaj) sú však vhodné šípky celé.
Šípky - Nutričné hodnoty
(100g)348kj
3.35
40.14g
17.88g
0.75g
23.37g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Šípky - 10 účinkov na zdravie
Šípkami proti rakovine
Šípky obsahujú bioaktívne zlúčeniny, ako sú fenoly, kyselina askorbová (vitamín C), betakarotén, triesloviny a pektíny, ktoré pomáhajú obmedziť oxidačný stres, ktorý inak vedie k rakovine. Ovocie účinne potláča zápal a bujnenie rakovinových buniek. Šípky znižujú migráciu buniek rakoviny prsníka, pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva a konečníka. Extrakt šípok predchádza epitelovej chorobe, ktorá môže byť spôsobená rádioterapiou u pacientov s rakovinou v hlave a krku. Zistilo sa tiež, že ovocie zastavilo a dokonca zvrátilo rast niektorých rakovín. Šípky obsahujú aj lykopén (zlúčenina, ktorá im dodáva červenú farbu) - je obľúbený pre svoju protirakovinovú aktivitu. Stimuluje komunikáciu medzi bunkami, ktorých poškodenie vedie k rastu rakovinových nádorov.
Šípky na podporu imunity
Okrem rakytníka rešetliakovitého neobsahujú nijaké iné plody viac vitamínu C ako šípky. Mimoriadne významná je však bioaktívna kombinácia vitamínu C s ostatnými liečivými látkami ako napr. s lykopénom, ktorý je rozpustný v tukoch, preto ho organizmus môže dobre využiť. Vznikajúci vitamín A chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov a sliznice pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Šípkový čaj oddávna patrí k domácim podporným liekom proti prechladnutiu.
Šípky stimulujú libido a potenciu
Šípky podporujú produkciu žliaz v regulačných obvodoch hormónov - od hypofýzy cez štítnu žľazu až po nadobličky. Pomáhajú nám zvýšiť libido a potenciu a celkom prirodzeným spôsobom osviežujú náš sexuálny život.
Šípky ako liek proti paradentóze
Vďaka kombinácii vápnika, rutínu a vitamínu C sú šípky najlepším prírodným liekom proti paradentóze, krvácavosti a ďalších ochoreniam ďasien. Dostatok vitamínu C v organizme pomáha predchádzať mnohým problémom so zubami a ďasnami a umožňuje zachovať si pevný chrup až do vysokého veku.
Šípky pôsobia ako analgetikum
Karotenoidy a flavonoidy nachádzajúce sa v šípkovom čaji majú analgetické vlastnosti, vďaka čomu je tento čaj veľkým liekom proti bolesti. Či už ide o chronickú bolesť artritídy alebo akútnu bolesť poranení alebo podvrtnutí, protizápalové a analgetické vlastnosti môžu pôsobiť veľmi rýchlo.

Šípky detoxikujú telo
Šípkový čaj má preháňajúce aj močopudné vlastnosti, ktoré môžu účinne pomôcť telu eliminovať toxíny a nežiaduce tuky a soli. Ak mávate často zápchu, slabý metabolizmus alebo oslabený imunitný systém, môže byť dobrý na vypláchnutie toxínov a zníženie zaťaženia obličiek a pečene. Tento čaj vám môže pomôcť tým, že stimuluje rýchlejšie trávenie a zvyšuje frekvenciu močenia.
Šípky znižujú cholesterol
Pravidelný príjem extraktu šípok je spojený so zníženou hladinou cholesterolu. Ovocie je obzvlášť účinné u obéznych pacientov. Pacienti, v jednej štúdií, ktorí konzumovali nápoj vyrobený z prášku šípok denne po dobu šiestich týždňov, zaznamenali výrazný pokles hladín celkového cholesterolu v krvi až o 5%. Tento pokles môže dokonca znížiť riziko srdcových ochorení o 17%.
Šípky pre ľudí s cukrovkou
Šípky prísne regulujú hladinu cukru v krvi v tele, čo je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich cukrovkou. Tým, že udržujú rovnováhu inzulínu a glukózy v tele, môžu zabrániť náhlemu poklesu alebo zvýšeniu cukru v krvi, ktoré môže byť smrtiace.
Šípkami proti chudokrvnosti
Šípky majú významné množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou tvorby červených krviniek. Preto zodpovedajúce množstvo šípok v strave môže zabrániť chudokrvnosti a udrží základné orgány dobre okysličené, čím sa zvyšuje metabolická aktivita a optimalizuje funkčnosť rôznych orgánových systémov.
Šípky na pokožku
Olej z plodov šípok preniká hlboko do kožných vrstiev a zlepšuje zdravie pokožky. Vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu a znižuje vrásky a jemné linky. Ovocie obsahuje aj vitamín A, ktorý zlepšuje vlhkosť pokožky. Šípkový olej tiež bojuje proti UV žiareniu spôsobenému slnkom. Antioxidanty v ovocím zlepšujú textúru a tón pleti a pomáhajú liečiť pigmentáciu. Esenciálne mastné kyseliny v oleji bránia tiež jazvám a podporujú regeneráciu kože. Dôležité je vedieť, že olej sa nesmie aplikovať priamo na akné.

Ako šípky nakupovať?
Čerstvo nazbierané šípky kúpime iba na jeseň. Sušené sa dovážajú z krajín východnej Európy a sú na trhu po celý rok. Najlepšie je si ich nazbierať priamo vo vašej prírode a usušiť si ich doma.
Ako šípky skladovať?
Usušené šípky skladujeme v uzatvárateľnej nádobe na tmavom mieste. Vydržia aj niekoľko rokov.
Ako šípky spracovať?
Šípkové zrniečka môžeme usušiť a použiť na čaj, z čerstvej šípkovej drene robíme lekváre, šťavy i dezerty.
čítaj tiež

Top 5 jesenných ovocí pre zdravie
Leto je nenávratne preč a žiaľ, rovnako aj úroda mnohých obľúbených letných druhov ovocia. Jeseň nám tiež prináša spravodlivý podiel chutného a zdraviu prospešného ovocia.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, stylecraze.com, organicfacts.net