Hruška - 10 účinkov na zdravie
Obsah článku

Hrušky majú šťavnatú, lahodnú chuť, ktorá pripomína sladučký med. Mnohí konzumenti hrušiek ani nevedia, že osahujú látky s liečivým i preventívnym účinkom na rozličné zdravotné poruchy a ťažkosti.
Hrušky pochádzajú z Ázie, ktorá je pravlasťou mnohých druhov ovocia a zeleniny. Hruška vyžaduje mierne a teplé podnebie, neznáša však veľké horúčavy. Najlepšie sa jej darí v klimaticky vyrovnaných oblastiach strednej Európy, a preto sa rýchlo stala typickým obľúbeným stromom našich záhrad. Neskoré jarné mrazíky počas kvetu znehodnocujú úrodu - plody sú tvrdé, drevité a kyslé. Hrušky nemôžeme skladovať po celý rok, preto sa k nám čoraz častejšie dovážajú z krajín južnej Európy, predovšetkým zo Španielska, Portugalska, Talianska a z južného Francúzska.
Obsah vitamínov a minerálov v hruške
Hruška obsahuje 84% vody, 15% sacharidov a obsahuje zanedbateľný proteín a tuk. V 100 g porcii (malá hruška) dodáva 15 gramov sacharidov, zanedbateľného tuku a bielkovín a 57 kalórií, pričom sú mimoriadne veľkým zdrojom vlákniny.
Z vitamínov obsahuje vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselina pantoténová, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, vitamín C, E, K, z minerálov obsahuje vápnik, železo, horčík, mangán, meď, fosfor, draslík, zinok.
Hrušky odstraňujú poruchy trávenia, zbavujú telo voľných radikálov, znižujú krvný tlak, regulujú hospodárenie s vodou v organizme, zrúchľujú uzdravenie, zabraňujú vrodeným vadám, pomáhajú udržiavať zdravú pleť i vlasy, atď.

Hruška - 10 účinkov na zdravie
Hruška na trávenie
Hrušky sú dobrým zdrojom vlákniny. Jediná porcia hrušiek predstavuje 18% dennej potreby príjmu vlákniny a je veľmi silným činidlom na zlepšenie tráviaceho traktu. Väčšina vlákniny v hruškách je nerozpustný polysacharid, čo znamená, že pôsobí ako plnivo v črevách. Ďalej stimuluje vylučovanie žalúdočných a tráviacich štiav. To tiež reguluje pohyb čriev a znižuje šance na zápchu, rovnako ako hnačku. Charakter hruškovej vlákniny pomáha viazať sa na rakovinotvorné látky a voľné radikály v hrubom čreve a chráni orgán pred škodlivými účinkami.
Hruška zbavuje telo voľných radikálov
Rovnako ako mnoho iných druhov ovocia, hrušky sú bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C, ktorý bojuje proti rôznym chorobám. Antioxidanty eliminujú voľné radikály, ktoré sa hromadia v tele po bunkovom metabolizme. Tieto voľné radikály zmutujú zdravú bunkovú DNA do rakovinových buniek a môžu spôsobiť množstvo ďalších zničujúcich stavov. Preto antioxidačné zložky vitamínu C a flavonoidových zlúčenín, ako sú betakarotén, luteín a zeaxantín, ktoré sa nachádzajú v hruškách, môžu pomôcť zbaviť telo voľných radikálov.
Hruška posilňuje imunitu
Hrušky obsahujú antioxidanty a vitamín C, ktoré sú prospešné pre stimuláciu produkcie bielych krviniek. Tiež je známe, že podporujú imunitný systém, ktorý pomáha eliminovať stavy, ako je bežné prechladnutie, chrípka a iné mierne ochorenia.
Hruška udržuje zdravé srdce
Hrušky obsahujú draslík a antioxidant glutatión, ktorý chráni pred rozvojom hypertenzie. To znamená, že znižuje krvný tlak, čo znižuje namáhanie celého kardiovaskulárneho systému a sťažuje tvorbu zrazenín. Ďalej zvyšuje prietok krvi do všetkých častí tela, ktoré okysličujú orgány a podporujú ich účinnú funkciu.
Nižší krvný tlak je teda spojený s nižšou pravdepodobnosťou kardiovaskulárnych ochorení, ako je ateroskleróza, infarkty a mŕtvice.
Nedávny výskum ukázal, že hrušková vláknina spolu so žlčníkovou kyselinou v čreve prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumácia hrušiek môže znížiť riziko mŕtvice až o 50 %. Hrušková šťava taktiež znižuje krvný tlak.
Hruška reguluje hospodárenie s vodou
Draslík funguje ako regulátor tekutín v tele, čo znamená, že udržuje telo hydratované a zabezpečuje rovnováhu základných tekutín v bunkách a orgánoch. Bez draslíka by sa mnohé z našich základných funkcií buď spomalili, alebo úplne zastavili.

Hrušky pôsobia protizápalovo
Hrušky majú protizápalové vlastnosti a tým pomáhajú znižovať zápaly v tele. Chronický zápal môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako sú nádorové ochorenia, reumatiodná artritída, senná nádcha a veľa ďalších, preto sa neoplatí podceňovať jeho príznaky, aj keď sú zdanlivo mierne.
Hruška zrýchľuje uzdravenie
Vitamín C je nevyhnutnou súčasťou syntézy nových tkanív v rôznych orgánoch a bunkových štruktúrach tela. Dostatok vitamínu C udržuje hladký metabolizmus tela a zabezpečuje správnu funkciu vsetkých procesov v tele.
Hruška bráni vzniku vrodených vád
Ďalšou hodnotnou nutričnou zložkou hrušiek je kyselina listová. Kyselina listová pozitívne koreluje so znížením defektov nervových trubíc u novorodencov. Takže konzumácia ovocia bohatého na kyselinu listovú počas tehotenstva, ako napríklad hrušky, môže chrániť zdravie vášho dieťaťa.
Hruška zlepšuje zdravie kostí
Obsah minerálov v hruškách zahŕňa horčík, mangán, fosfor, vápnik a meď. Tieto prostriedky pomáhajú znižovať stratu minerálov v kostiach a oslabujúce stavy, ako je osteoporóza a celková slabosť tela v dôsledku nedostatku podpory z kostí.
Hruška na pleť a vlasy
Jedným z najuniverzálnejších vitamínov v ľudskom tele je vitamín A. Hrušky majú vysoký obsah betakaroténu a karotenoidov, ako je luteín a zeaxantín. Pôsobením ako antioxidanty a tiež účasťou na mnohých enzymatických reakciách a funkciách orgánov môžu hrušky znížiť účinky starnutia na pokožku, ako sú vrásky a vekové škvrny. Tieto silné plody tiež znižujú šance na vypadávanie vlasov.
Hrušky - Nutričné hodnoty
(100g)178kj
0.44
13.42g
10.39g
0.33g
3.34g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g

Ako hrušky nakupovať?
Vzhľadom k tomu, hrušky dozrievajú zvnútra von, najlepší spôsob, ako posúdiť zrelosť je "skontrolovať krk" - použijeme jemný tlak palca na krk alebo koniec stopky hrušky. Ak to vedie k miernemu tlaku, potom je hruška zrelá, sladká a šťavnatá. Ak je pevná, ponechajte hrušku pri izbovej teplote a denne kontrolujte krk, či už nie je zrelá.
Ako hrušky skladovať?
Zrelé hrušky je optimálne skladovať v chlade, nezakryté v jednej vrstve, kde majú trvanlivosť 2 až 3 dni. Nezrelé hrušky môžeme skladovať pri izbovej teplote až do dozrenia.
Ako hrušky spotrebovať?
Hrušky sa konzumujú čerstvé, konzervované, zavárané, spracované na šťavu a sušia sa. Môžeme ich použiť do koláčov, ovocných šalátov. Šťava môže byť tiež použitá v želé a lekvároch, zvyčajne v kombinácii s inými plodmi, vrátane bobúľ. Fermentovaná hrušková šťava sa nazýva hruškový mušt a vyrába sa spôsobom, ktorý je podobný ako jablčný mušt. Milovníci dobrej pálenky vedia, že z hrušiek sa pripravujú aj jemné destiláty a likéry.

Hrušky - vplyv na zdravie
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
https://www.organicfacts.net/h...
https://en.wikipedia.org/wiki/...