Obsah článku

Monstera deliciosa je šťavnaté tropické ovocie, ktoré rastie na veľmi listnatom filodendrone v horúcich a vlhkých oblastiach.
Ovocie je dlhé a zelenej farby a má na vonkajšej koži malé zárezy. Pochádza z Mexika a Guatemaly. Ovocie sa musí jesť zrelé až vtedy, keď padne samo od seba na zem a na tvrdom jadre sa odhalí biela vnútorná dužina, inak je ovocie toxické.
V prvý deň, keď sa ovocie zberá, chutí ako guava, druhý deň chutí ako mangostan, tretí deň chutí ako liči, štvrtý ako mučenka, na piaty deň je ovocie sladké. Šiesty až ôsmy deň má prevahu hroznová ovocná chuť. Najlepšia chuť je na deviaty deň, keď ovocie dokonale dozreje, chutí sladko a dobre vonia.
Ovocie Monstera deliciosa sa v Európe bohužiaľ nedá kúpiť. Najlepšia možnosť ako sa k ovociu dostať je ísť do krajiny, kde rastie a predáva sa na miestnych trhoch.

Monstera deliciosa - nutričné hodnoty
Monstera deliciosa v 100 g obsahuje 10 g kalórií, 1 g tukov, 32 g sacharidov, 23 g bielkovín a 0,4 g vlákniny, vitamín B1-tiamín a vitamín C, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík a fosfor.
Monstera deliciosa - účinky na zdravie
Monstera deliciosa má zdravotné účinky, ktoré sú bežné u mnohých druhov ovocia: má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vitamínu C a draslíka. Okrem týchto zrejmých výhod žiadne vedecké štúdie neskúmajú jedinečné liečivé vlastnosti tejto rastliny.
Je známe, že konzumácia príliš veľkého množstva ovocia spôsobuje kŕče žalúdka, hnačku a plynatosť.
Tradičné použitie vo svete
Niekoľko spoločností v Mexiku a Peru tradične používa korene ako materiál na tkanie povrazov a košov. Mexičania na lekárske účely používajú šťavu koreňov na zmiernenie artritickej bolesti a v Martinique korene používa na upokojenie hadích uštipnutí. V Číne časti rastliny Monstera odstraňujú kašeľ, pomliaždeniny, infekcie a horúčku a Brazílčania zahrejú listy, rozdrvia ich a prikladajú na rany, aby sa rýchlejšie zahojili.
zdroj: fruitsinfo.com, houseraccoon.com, theindianvegan.blogspot.com