Pepino melón - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pepino melón

  Pepino melón je ročný, polohustý malý ker, ktorý dosahuje výšku asi 1 až 2 metre. Dobre prekvitá v dobre odvodnenej ílovitej pôde a podnebí bez mrazu. Jeho tmavozelené podlhovasté listy pripomínajú rastliny podobné paprikám, ale sú väčšie. Patrí do rovnakej rodiny ako zemiaky, paradajky, baklažány, papriky a chilli papričky. Rastlina pochádza z mierneho andského regiónu Kolumbie, Peru a Čile.

  Svetlomodré kvety sa rozvinú na ovocie za 30 až 50 dní. Plody sú rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Všeobecne je pepino melón svetlo žltý, má hladký povrch s fialovými bodkami či pásikmi, vajcovitý až podlhovastý tvar, s rozmermi okolo veľkosti malého pomaranča a váži 300-500 g. Vo vnútri má hladkú, šťavnatú, krémovú textúru a sladku chuť trochu ako medový melón, semená má jedlé.

  Napriek svojmu názvu nie je melón Pepino vlastne melónom. V skutočnosti je to juhoamerické ovocie, ktoré úzko súvisí s baklažánom a paradajkami.

  Pepino1

  Z histórie

  Melón Pepino pochádza z juhoamerických Ánd, kde bol v predkolumbovských dobách ústredným prvkom inckej stravy. Z inckých nálezísk bolo vyťažených veľa plavidiel, amuletov a iných ozdobných lodí v tvare pepina. V čase, keď prišli Španiel, bola táto rastlina už rozšírená po celej Inskej ríši, medzi ktoré patrilo Peru, Ekvádor, severné Čile a časti Bolívie (Prohens). Pepino na nich urobilo veľký dojem a šírili ovocie po celej Južnej a Strednej Amerike. Pepino bolo do Európy široko zavedené v 18. storočí a rozšírilo sa zo Španielska do ďalších krajín. Koncom 19. storočia sa pestovalo aj v Kalifornii a na Floride. Odvtedy sa stalo dôležitou komerčnou plodinou na Novom Zélande, v Čile a Kalifornii a je obzvlášť obľúbeným ovocím v Japonsku.

  Obsah vitamínov a minerálov v pepino melóne

  Pepino melón v 100 g obsahuje 22 kalórií, 0,1 g tukov, 5 g sacharidov, 0,6 g bielkovín a 1 g vlákniny, vitamíny A, najmä betakarotén, zeaxantín, luteín, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavínB3-niacín, B9-kyselina listová a vitamín C, z minerálnych látok obsahuje draslíkfosfor, železo, vápnik, mangán.

  Pepino melón posilňuje imunitu, pomáha odolávať stresu, pomáha bojovať proti rakovine i cukrovke, pomáha znižovať cholesterol a regulovať krvný tlak.

  Pepino melón - 6 účinkov na zdravie

  Pepino melón posilňuje imunitu

  Pepino melón obsahuje polyfenoly, ktoré mu dodávajú antioxidačné vlastnosti. Antioxidačné vlastnosti sú prítomné v nezrelých aj zrelých plodoch. Zrelé odrody však majú vyšší obsah flavonoidov a fenolu. Tento koktejl mikroprvkov pomáha zvýšiť vašu výdrž a chrániť vás pred chrípkou alebo prechladnutím a tak poskytuje veľkú podporu pre imunitný systém.

  Pepino melón pomáha odolávať stresu

  Melón Pepino vám môže pomôcť odolávať stresu. Obsahuje komplex vitamínu B, ktorý je vynikajúcim antistresovým nástrojom. Zaručuje rýchle zotavenie a odpočinok. Čerstvé pepino vás chráni pred úzkosťou a pomáha zotaviť sa zo stresu.

  Pepino2

  Pepino melón pomáha bojovať proti rakovine

  Melón pepino je zdroj antioxidantov, vitamínu C, vitamínu A a beta-karoténu. Tieto antioxidanty sú nevyhnutné na boj proti šíreniu rakovinových buniek, pretože chránia molekuly DNA pred oxidáciou.

  Pepino melón pomáha bojovať proti cukrovke

  Jednou z najdôležitejších výhod pepino melónu je jeho pomoc s cukrovkou a jej prevencia. Pepino má protizápalové a antioxidačné účinky a tie pomáhajú znižovať účinky progresie cukrovky. A keďže ovocie (aj jeho semená) má nízky obsah cukru, je pre diabetikov úplne bezpečné. Okrem toho môže vášmu telu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi, čím v prvom rade zabráni cukrovke.

  Pepino3

  Pepino melón pomáha znižovať cholesterol

  Melón pepino sa skladá z vysoko rozpustnej vlákniny, ktorá udržuje hladinu cholesterolu pod kontrolou. Rozpustná vláknina nemá priamy vplyv na cholesterol, ale viaže zlý cholesterol a vylučuje ho z tela. Rozpustná vláknina môže znížiť absorpciu cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínu (LDL) do vášho krvného obehu a nechať lipoproteín s vysokou hustotou (HDL) urobiť zázrak vo vašom tele.

  Pepino melón pomáha regulovať krvný tlak

  Pepino melón neobsahuje sodík, ale značné množstvo draslíka, a preto sa môže účinne používať na reguláciu vysokého krvného tlaku. Draslík pomáha vyrovnávať negatívne účinky soli a naopak, pomáha znižovať krvný tlak. Melón pepino je známy aj svojimi diuretickými vlastnosťami, takže čím menej tekutín je v obličkách, tým nižší je váš krvný tlak.

  Ako pepino melón nakupovať?

  Pri kúpe melóna platí zásada: stonka - vôňa - vonkajší obal. Stonka musí byť suchá a žltkastá, vtedy je melón sladký a zrelý. Pri vôni musíte cítiť sladkastú arómu z melóna vychádzajúcu a pokiaľ je melón z vonka zelený, tak potom je stále v štádiu zrenia.

  Ako pepino melón skladovať?

  Zrelé ovocie sa odporúča skladovať pri izbovej teplote a vydrží vám 3 až 4 mesiace.

  Ako pepino melón spracovať?

  Zrelé ovocie je možné podávať ako dezert. Ich chuť je podobná chuti melónov a manga.

  Nezrelý pepino melón sa tiež môže konzumovať a používa sa podobne ako uhorka v šalátoch či pečený ako tekvica.

  Ponúkame vám niekoľko návrhov na zdravé pepino:

  • zmiešajte ho s avokádom a pripravte si chutný šalát
  • slúži ako zmrzlinový sirup
  • skombinujte ho s iným exotickým ovocím v sorbete
  • pridajte ovocie do kompótov a želé
  • vypite čerstvo vylisovanú šťavu priamo z ovocia

  nutrition-and-you.com, healthbenefitstimes.com, harcourthealth.com