Citróny - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Citróny

  Hlavnou účinnou látkou citróna je vitamín C (kyselina askorbová), ktorý má nespočetné množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie - chráni nás pred infekciami a posilňuje imunitný systém.

  Obsah vitamínov a minerálov v citrónoch

  Citrón obsahuje aj účinné flavonoidy, ktoré s vitamínom C vytvárajú liečivú kombináciu - aktívne regeneruje väzivové tkanivá, urýchľuje rast vlasov, nechtov, zlepšuje zrakovú schopnosť a spevňuje asi 100 000 kilometrov ciev v ľudskom organizme od veľkých tepien až po najjemnejšie tepničky.

  Citróny obmedzujú vznik cievnych "pavúčikov", kŕčových žíl a hemoroidov, urýchľujú hojenie rán, odstraňujú krvácavosť ďasien a zmierňujú paradentózu.

  V citrónovej šťave nájdeme karotenoidy, pektíny, vitamíny skupiny B, fosfor, sodík, draslík, vápnik, železo a ďalšie stopové a minerálne prvky.

  Citrónová šťava posilňuje imunitu a obranyschopnosť organizmu, pomáha odbúravať LDL cholesterol v pečeni a premieňa ho na žlčové kyseliny, spomaľuje rast nádorov, detoxikuje organizmus, ostraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov, viaže ťažké kovy, podporuje pamäť, postreh a sústredenosť, neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, a tým predchádza páleniu záhy, podporuje produkciu žlče, čistí a stimuluje pečeň.

  Výživová hodnota a fytochemikálie

  Citróny sú bohatým zdrojom vitamínu C a poskytujú 64% dennej hodnoty v 100 g porcii. Ostatné základné živiny však majú zanedbateľný obsah.

  Citróny obsahujú množstvo fytochemikálií, vrátane polyfenolov, terpénov a tanínov. Citrónová šťava obsahuje o niečo viac kyseliny citrónovej než limetková šťava (asi 47 g / l), takmer dvojnásobok kyseliny citrónovej než v grapefruitovej šťave a asi päťnásobok množstva kyseliny citrónovej než v pomarančovej šťave.


  Citrony

  Citróny - 10 účinkov na zdravie

  Citróny na imunitu

  Ak začnete deň s pohárom vlažnej vody s vytlačenou citrónovou šťavou, posilníte si imunitu a spomalíte starnutie. Okrem toho tento siný antioxidant posilňuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným chorobám a prechladnutiu.

  Citróny ako antiseptikum

  Citrónová šťava je vynikajúce antiseptikum (dezinfekčný prostriedok) pri rezných a iných ranách. Spočiatku mierne, nie však bolestivo, páli.

  Citróny proti rakovine

  Citrusové ovocie vrátane citrónov chráni pred rakovinou - ústnu dutinu, pažerák a hltan. Jeho protirakovinový účinok je závislý od množstva požitého ovocia. Podobne pozitívne účinky citrusov boli sledované aj pri prevencii rakoviny žalúdka a pľúc.

  Citróny na prekyslený žalúdok

  Trochu zvláštne sa môže zdať skutočnosť, že citrónová šťava v organizme pôsobí zásadito a citrón neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny soľnej v žalúdku. Tým pádom môže byť účinný pomocník pri pálení záhy. Pri prekyslení žalúdka užívame 3 x denne 1 čajovú lyžičku čerstvej citrónovej šťavy.

  Citróny1

  Citróny prečistia pečeň, žlčník i obličky

  Citrónová šťava podporuje produkciu žlče, čistí a stimuluje pečeň i obličky.

  Citróny na kĺby

  Kôra z citróna pomáha odvádzať z organizmu kyselinu močovú, preto je veľmi vhodným prostriedkom proti reumatizmu, artróze a dne.

  Citróny na ústnu dutinu

  Šťava z citróna odstraňuje zápach z úst - nie je iba lokálne antiseptikum, ale tiež zabraňuje kvaseniu a tým aj pachu.

  Šťava z citróna je výborná pri zápaloch ústnej dutiny, odstraňuje zubný kameň a krvácanie ďasien, je vhodná aj pri aftách.

  Citróny zlepšujú využitie železa, vápnika a okysličovanie buniek

  Železo nám dodáva vitalitu a zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu, vápnik spevňuje kosti a zuby a prirodedzeným spôsobom upokojuje nervy. Železo je okrem toho súčasťou molekuly hemoglobínu, ktorý zabezpečuje okysličovanie buniek.

  Citróny vyplavujú tuky a podporujú redukciu hmotnosti

  Účinné obsahové látky v citróne urýchľujú metabolizmus bielkovín a pomáhajú tak pri znižovaní telesnej hmotnosti.

  Citróny na vypadávanie vlasov

  Citrón má mnoho využití pre vlasy a hlavu. Masírovaním pokožky vo vlasoch citrónovou šťavou si môže urobiť každý doma a pre svoje antiseptické účinky môže byť ponechaný cez noc. Zmierňuje vypadávanie vlasov.

  Citrony - vplyv na zdravie

  Citróny - vplyv na zdravie

  Ako citróny nakupovať?

  Citróny by mali byť pevné, ale nie príliš mäkké, s výraznou žltou farbou. Pozor si treba dávať na odreniny a hnilobu.

  Ako citróny skladovať?

  Citróny skladujte pri izbovej teplote mimo priameho slnečného žiarenia. Takto vám vydržia čerstvé približne jeden týždeň.

  Ako citróny spracovať?

  Vďaka intenzívnej kyslej chuti sa citrónová šťava používa v malých množstvách:

  • na dochutenie šalátov
  • na dochutenie polievok
  • na dochutenie zeleninových jedál
  • pridáva sa do krémov, zákuskov čo zmrzliny

  Chemicky neošetrená citrónová kôra je vynikajúci aromatický prostriedok na pečenie.

  Pozor na nebezpečnú kôru!

  Aj keď sú citróny zdravé, dajte si pozor na nebezpečnú kôru. Po zbere ich totiž ošetrujú stimulátorom zrelosti a impregnujú voskom. Ako nevyhnutná ochrana pri dovoze z teplých krajín sa „ošetrujú“ chemickými látkami. Najčastejšie bifenylom (E 230) a tiabendazolom (E 233). Majú zastaviť škodcov, plesne a baktérie. Bifenyl sa dobre vstrebáva z tráviaceho ústrojenstva a preniká aj cez neporušenú kožu. Akútna otrava sa prejaví podráždením dýchacích ciest, pálením očí a vracaním. Ak by ste mu boli vystavení dlhodobo, hrozí vám poškodenie pečene a neurologické poruchy. Myslíte si, že stačí podľa vás citróny len umyť? Keďže bifenyl a tiabendazol sú rozpustné v tukoch, nedajú sa z kôry odstrániť teplou vodou, ako sa to zvykne odporúčať. Citróny treba ošúpať alebo kúpiť v bio kvalite.

  Dr. Norman a W. Walker - Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.dobrarada.sk

  https://www.blesk.cz

  http://abecedazdravi.cz