Liči - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Liči

  Liči pochádza z Číny, kde ho pestujú už tritisíc rokov. Liči se vyskytuje v krajinách subtropického pásma. V zimných mesiacoch sa k nám dováža predovšetkým z Afriky, na jar z Číny, Pakistanu a Indie. Dovážať k nám sa začalo len nedávno, môžete ho poznať napríklad z konzerv. Po obratí zo stromu nedozrieva, musí sa teda prepravovať už zrelé letecky.

  Liči rastie v strapcoch, predávajú sa zvyčajne jednotlivé plody, veľké asi tri centimetre s hnedočervenou tvrdou šupkou s tupými ostňami na povrchu. Dužina je biela a skrýva pomerne veľkú kôstku.

  Ovocie sa vyznačuje príjemnou kvetinovou vôňou a sladkou chuťou. V liči sa nachádzajú všetky vitamíny okrem provitamínu A a vitamínu B12. Vďaka analgetickým a antipyretickým vlastnostiam a veľkému množstvu vitamínu C, sa liči doporučuje pri infekčných ochoreniach ako doplnok liečby. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje imunitný systém a pomáha v prevencii rôznych chorôb.

  Nutričné hodnoty liči

  Jedna šálka čerstvého liči obsahuje 1.58g bielkovín, 125 kalórií a 2.5g vlákniny.

  Obsah vitamínov v liči

  Vitamín Obsah
  Kyselina listová 27mg
  Niacín 1.146mg
  Vitamín B1 0.021mg
  Vitamín B2 (Riboflavín) 0.123mg
  Vitamín B6 (Pyridoxín) 0.19mg
  Vitamín C (Kyselina L-askorbová) 135.8mg
  Vitamín E (tokoferol) 0.13mg
  Vitamín K 0.08mg

  Obsah minerálov v Liči

  Minerál Hodnota
  Draslík 325mg
  Fosfor 59mg
  Horčík 19mg
  Mangán 0.104mg
  Meď 0.281mg
  Selén 1.1mg
  Sodík 2mg
  Vápnik 10mg
  Zinok 0.13mg
  Železo 0.59mg
  Liči3

  Liči - 10 účinkov na zdravie

  Liči na imunitu

  Prítomnosť vitamínu C v liči je veľmi dôležitá pri posilňovaní našej imunity. Tento vo vode rozpustný vitamín je plný antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred invazívnymi zárodkami baktérií a inými súvisiacimi problémami. Fenolická zlúčenina, ktorá sa nachádza v liči, má antichrípkovú aktivitu. Prítomnosť oligonolu zastavuje vírus násobením a tým zabraňuje chrípke, kašľu a prechladnutiu.

  Liči na trávenie

  Významné množstvo vlákniny v liči zlepšuje trávenie. Uľahčuje pohyby čriev, plynulý pohyb cez tráviaci trakt. Vláknina tiež stimuluje peristaltický pohyb hladkých svalov tenkého čreva a zvyšuje rýchlosť prechodu potravy. Taktiež stimuluje žalúdočné a tráviace šťavy, takže absorpcia živín je účinná. To môže znížiť zápchu a iné gastrointestinálne poruchy.

  Liči je účinné proti rakovine

  Polyfenolické zlúčeniny a proantokyanidíny, ktoré sa nachádzajú v liči, sú ešte účinnejšie ako vitamín C pri neutralizácii voľných radikálov a pri ochrane organizmu pred rôznymi chorobami. Antioxidanty a flavonoidy majú protirakovinové účinky, ktoré sú účinné najmä proti rakovine prsníka.

  Liči má antivírusové vlastnosti

  Proantokyanidíny v liči preukázali antivírusové vlastnosti. Prítomnosť oligonolu a Litchitaninu A2, zlúčeniny nájdenej v liči, pomáhajú predchádzať šíreniu alebo vypuknutiu vírusov, vrátane vírusu herpes simplex a vírusu coxsackie.

  Liči na krvný tlak

  Liči nesú vyvážené hladiny draslíka a sodíka a to je nevyhnutné pre udržanie správneho krvného tlaku. Okrem toho vazodilatačné vlastnosti draslíka prítomného v liči mu umožňujú upokojiť a uvoľniť krvné cievy v tele, čo vedie ku kontrolovanej hypertenzii. Liči ukázalo, že znižuje hladinu cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi.

  Liči1

  Liči posilňuje krvné cievy

  Liči je bohaté na polyfenoly, ako je bioflavonoid nazývaný rutín. Táto reakcia posilňuje krvné cievy a riadi abnormálne modriny spôsobené prasknutím krvných ciev. Táto vlastnosť tiež uľahčuje liečbu stavov, ako sú kŕčové žily a hemoroidy.

  Liči zlepšuje cirkuláciu krvi

  Zistilo sa, že liči pomáha pri správnom krvnom obehu v celom našom tele, a tým zabezpečuje plynulé fungovanie orgánov a orgánových systémov. Meď je ďalší nevyhnutný minerál nachádzajúci sa vo veľkom množstve v liči, ktorý môže zvýšiť krvný obeh a zvýšiť okysličovanie orgánov a buniek.

  Liči na pokožku a vlasy

  Liči sa používa aj na zlepšenie stavu kože a vlasov. Zabraňuje známkam starnutia a pomáha odstraňovať škvrny na pokožke. Tiež chráni pokožku pred UV žiarením a znižuje tým popáleniny od slnka. Liči tiež podporuje rast vlasov a poskytuje im výrazný lesk.

  Liči na pevné kosti

  Z hľadiska minerálov liči organizmu dodá aj vyvážené množstvo horčíka, fosforu a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre pevné kosti a ich pravidelný prísun tiež pôsobí ako istá prevencia proti vzniku osteoporózy.

  Liči na nervový systém

  V liči nájdeme aj veľa antioxidantov, ktoré zlepšujú fungovanie nervového systému. Tomu pomáha aj vyšší obsah vitamínu B.

  Liči2

  Ako liči nakupovať?

  Pri kúpe si dávajte pozor na neporušenú šupku.

  Ako liči skladovať?

  Liči je ovocie, ktoré potrebuje chladné miesto pri vhodnej teplote okolo 2-4ºC a vlhkosti približne 90%. Doba zrenia môže byť predĺžená až na dva týždne, ak sa ovocie zachová v plastovom vrecku. Po dvoch týždňoch začne liči fermentovať a zvyšovať svoju kyslosť. Ale optimálny spôsob, ako zachovať toto ovocie, je zmraziť ho. Zmrazené liči vydrží až jeden rok. Pri mrazení ale liči stráca 10 až 15% vitamínu C.

  Sušené liči se veľmi dobre skladuje a v tomto stave sa strojnásobuje koncentrácia výživných látok. Stráca sa však 20 až 50% vitamínu C.

  Ako liči spracovať?

  Liči sa podáva čerstvé ako dezert, podusené v masle a pomarančovom likéri ako náplň do palaciniek, aj ako príloha k mäsitým a rybím pokrmom - surové i varené. Dreň sa používa do šalátov a koktailov. Z liči sa vyrába aj sirup.

  https://zdravi.peknetelo.eu/ex...

  https://www.lybrate.com/top...

  http://www.prostezdravi.cz/cinske-ovoce-lici...