Obsah článku

  Liči

  Liči pochádza z Číny, kde ho pestujú už tritisíc rokov. Liči se vyskytuje v krajinách subtropického pásma. V zimných mesiacoch sa k nám dováža predovšetkým z Afriky, na jar z Číny, Pakistanu a Indie. Dovážať k nám sa začalo len nedávno, môžete ho poznať napríklad z konzerv. Po obratí zo stromu nedozrieva, musí sa teda prepravovať už zrelé letecky.

  Liči rastie v strapcoch, predávajú sa zvyčajne jednotlivé plody, veľké asi tri centimetre s hnedočervenou tvrdou šupkou s tupými ostňami na povrchu. Dužina je biela a skrýva pomerne veľkú kôstku.

  Ovocie sa vyznačuje príjemnou kvetinovou vôňou a sladkou chuťou. V liči sa nachádzajú všetky vitamíny okrem provitamínu A a vitamínu B12. Vďaka analgetickým a antipyretickým vlastnostiam a veľkému množstvu vitamínu C, sa liči doporučuje pri infekčných ochoreniach ako doplnok liečby. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje imunitný systém a pomáha v prevencii rôznych chorôb.

  Nutričné hodnoty liči

  Jedna šálka čerstvého liči obsahuje 1.58g bielkovín, 125 kalórií a 2.5g vlákniny.

  Obsah vitamínov v liči

  Vitamín Obsah
  Kyselina listová 27 mg
  Niacín 1.146 mg
  Vitamín B1 0.021 mg
  Vitamín B2 (Riboflavín) 0.123 mg
  Vitamín B6 (Pyridoxín) 0.19 mg
  Vitamín C (Kyselina L-askorbová) 135.8 mg
  Vitamín E (tokoferol) 0.13 mg
  Vitamín K 0.08 mg

  Obsah minerálov v liči

  Minerál Hodnota
  Draslík 325 mg
  Fosfor 59 mg
  Horčík 19 mg
  Mangán 0.104 mg
  Meď 0.281 mg
  Selén 1.1 mg
  Sodík 2 mg
  Vápnik 10 mg
  Zinok 0.13 mg
  Železo 0.59 mg
  Lici 3

  Liči - 10 účinkov na zdravie

  Liči na imunitu

  Prítomnosť vitamínu C v liči je veľmi dôležitá pri posilňovaní našej imunity. Tento vo vode rozpustný vitamín je plný antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred invázivnymi zárodkami baktérií a inými súvisiacimi problémami. Fenolická zlúčenina, ktorá sa nachádza v liči, má antichrípkovú aktivitu. Prítomnosť oligonolu zastavuje vírus násobením a tým zabraňuje chrípke, kašľu a prechladnutiu.

  Liči na trávenie

  Významné množstvo vlákniny v liči zlepšuje trávenie. Uľahčuje pohyby čriev, plynulý pohyb cez tráviaci trakt. Vláknina tiež stimuluje peristaltický pohyb hladkých svalov tenkého čreva a zvyšuje rýchlosť prechodu potravy. Taktiež stimuluje žalúdočné a tráviace šťavy, takže absorpcia živín je účinná. To môže znížiť zápchu a iné gastrointestinálne poruchy.

  Liči je účinné proti rakovine

  Polyfenolické zlúčeniny a proantokyanidíny, ktoré sa nachádzajú v liči, sú ešte účinnejšie ako vitamín C pri neutralizácii voľných radikálov a pri ochrane organizmu pred rôznymi chorobami. Antioxidanty a flavonoidy majú protirakovinové účinky, ktoré sú účinné najmä proti rakovine prsníka.

  Liči má antivírusové vlastnosti

  Proantokyanidíny v liči preukázali antivírusové vlastnosti. Prítomnosť oligonolu a Litchitaninu A2, zlúčeniny nájdenej v liči, pomáhajú predchádzať šíreniu alebo vypuknutiu vírusov, vrátane vírusu herpes simplex a vírusu coxsackie.

  Liči na krvný tlak

  Liči nesú vyvážené hladiny draslíka a sodíka a to je nevyhnutné pre udržanie správneho krvného tlaku. Okrem toho vazodilatačné vlastnosti draslíka prítomného v liči mu umožňujú upokojiť a uvoľniť krvné cievy v tele, čo vedie ku kontrolovanej hypertenzii. Liči ukázalo, že znižuje hladinu cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi.

  Lici 1

  Liči posilňuje krvné cievy

  Liči je bohaté na polyfenoly, ako je bioflavonoid nazývaný rutín. Táto reakcia posilňuje krvné cievy a riadi abnormálne modriny spôsobené prasknutím krvných ciev. Táto vlastnosť tiež uľahčuje liečbu stavov, ako sú kŕčové žily a hemoroidy.

  Liči zlepšuje cirkuláciu krvi

  Zistilo sa, že liči pomáha pri správnom krvnom obehu v celom našom tele, a tým zabezpečuje plynulé fungovanie orgánov a orgánových systémov. Meď je ďalší nevyhnutný minerál nachádzajúci sa vo veľkom množstve v liči, ktorý môže zvýšiť krvný obeh a zvýšiť okysličovanie orgánov a buniek.

  Liči na pokožku a vlasy

  Liči sa používa aj na zlepšenie stavu kože a vlasov. Zabraňuje známkam starnutia a pomáha odstraňovať škvrny na pokožke. Tiež chráni pokožku pred UV žiarením a znižuje tým popáleniny od slnka. Liči tiež podporuje rast vlasov a poskytuje im výrazný lesk.

  Liči na pevné kosti

  Z hľadiska minerálov liči organizmu dodá aj vyvážené množstvo horčíka, fosforu a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre pevné kosti a ich pravidelný prísun tiež pôsobí ako istá prevencia proti vzniku osteoporózy.

  Liči na nervový systém

  V liči nájdeme aj veľa antioxidantov, ktoré zlepšujú fungovanie nervového systému. Tomu pomáha aj vyšší obsah vitamínu B.

  Lici 2

  Ako liči nakupovať?

  Pri kúpe si dávajte pozor na neporušenú šupku.

  Ako liči skladovať?

  Liči je ovocie, ktoré potrebuje chladné miesto pri vhodnej teplote okolo 2-4ºC a vlhkosti približne 90%. Doba zrenia môže byť predĺžená až na dva týždne, ak sa ovocie zachová v plastovom vrecku. Po dvoch týždňoch začne liči fermentovať a zvyšovať svoju kyslosť. Ale optimálny spôsob, ako zachovať toto ovocie, je zmraziť ho. Zmrazené liči vydrží až jeden rok. Pri mrazení ale liči stráca 10 až 15% vitamínu C.

  Sušené liči se veľmi dobre skladuje a v tomto stave sa strojnásobuje koncentrácia výživných látok. Stráca sa však 20 až 50% vitamínu C.

  Ako liči spracovať?

  Liči sa podáva čerstvé ako dezert, podusené na masle a pomarančovom likéri ako náplň do palaciniek, aj ako príloha k mäsitým a rybím pokrmom - surové i varené. Dreň sa používa do šalátov a koktailov. Z liči sa vyrába aj sirup.

  zdroj: zdravi.peknetelo.eu, lybrate.com, prostezdravi.cz