Liči

Liči pochádza z Číny, kde ho pestujú už tritisíc rokov. Liči se vyskytuje v krajinách subtropického pásma. V zimných mesiacoch sa k nám dováža predovšetkým z Afriky, na jar z Číny, Pakistanu a Indie. Dovážať k nám sa začalo len nedávno, môžete ho poznať napríklad z konzerv. Po obratí zo stromu nedozrieva, musí sa teda prepravovať už zrelé letecky.

Lici

Liči rastie v strapcoch, predávajú sa zvyčajne jednotlivé plody, veľké asi tri centimetre s hnedočervenou tvrdou šupkou s tupými ostňami na povrchu. Dužina je biela a skrýva pomerne veľkú kôstku.

Ovocie sa vyznačuje príjemnou kvetinovou vôňou a sladkou chuťou. V liči sa nachádzajú všetky vitamíny okrem provitamínu A a vitamínu B12. Vďaka analgetickým a antipyretickým vlastnostiam a veľkému množstvu vitamínu C, sa liči doporučuje pri infekčných ochoreniach ako doplnok liečby. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje imunitný systém a pomáha v prevencii rôznych chorôb.

Sušené liči se veľmi dobre skladuje a v tomto stave sa strojnásobuje koncentrácia výživných látok. Stráca sa však 20 až 50 vitamínu C. Do jedného roka sa liči môže uchovávať mrazené, čo uľahčuje jeho prepravu na veľké vzdialenosti. Pri mrazení ale liči stráca 10 až 15 vitamínu C. Z liči sa vyrába aj sirup.

Nutričné hodnoty Liči

Jedna šálka čerstvého liči obsahuje 1.58g bielkovín, 125 kalórií a 2.5g vlákniny.

Obsah vitamínov v Liči

Obsah minerálov v Liči