Obsah článku

  Jablko

  Vitamíny obsiahnuté v jablku spomaľujú proces starnutia nášho organizmu. Stačí skutočne jedno jablko denne a budeme sa cítiť aj vyzerať lepšie. Jabloň je u nás najrozšírenejším ovocným stromom a je právom považovaná za najstarší ovocný strom. A práve preto by sme mali čo najviac konzumovať naše sezónne ovocie - jablko. Denná odporúčaná dávka je aj niekoľko jabĺk, minimálne však jedno.

  Bohužiaľ obľuba jabĺk neustále upadá, pretože trh ponúka stále nové druhy ovocia, ktoré nás lákajú viac svojou exotičnosťou a nevšednosťou. Zoznam kladov jablka je ale natoľko obsiahla, že je veľká chyba, keď toto voňavé ovocie nezahrniete do vášho jedálnička.


  Jablka na strome

  Jablko - 10 účinkov na zdravie

  Jablko podporuje trávenie

  Máte problémy so zápchou? Vyrieši to jablko! Príčinou jeho schopnosti predchádzať zápche a liečiť ju, je zrejme zvláštna kombinácia vlákniny a ovocných kyselín. Ak si dáte jablko jemne podusené, pomôže vám zastaviť hnačku. Postará sa o to pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov. Jablká urýchľujú trávenie a prečisťujú organizmus, preto sú vynikajúcou prevenciou proti vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Tým, že podporujú trávenie a vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.

  Jablko proti infarktu aj stresu

  Deň je vám krátky a strácate nervy? Potom je správny čas na jablko, ktoré priaznivo vplýva na nervový systém a je vhodné aj proti nespavosti. Privoňať k jablkovému koláču alebo k hrnčeku pariaceho sa horúceho jablkového čaju je ako ocitnúť sa na chvíľu v detstve. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak a ochraňuje pred infarktom vznikajúcim z úzkosti. Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Pred infarktom vás neochráni len vôňa, ale aj denná konzumácia dvoch až troch jabĺk.

  Jablko pomáha znížiť hladinu cholesterolu

  Dve až tri jablká denne počas niekoľkých mesiacov znižujú hladinu cholesterolu, lebo pektín absorbuje žlčové soli v črevách, a práve tie tvoria jednu zo základných zložiek, z ktorých si telo vyrába cholesterol.

  Jablko bráni vzniku artériosklerózy

  Bohatým obsahom flavonoidov, najmä kvercetínu, zabraňujú ukladaniu cholesterolu v cievach a ich následnému zužovaniu. Flavonoidy tiež oslabujú priľnavosť krvných doštičiek, čím sa znižuje riziko trombózy alebo vzniku krvných zrazenín. Pravidelnou konzumáciou jabĺk môžeme predísť zužovaniu koronárnych artérií, a teda aj infarktu.

  Blahodarný vplyv má aj množstvo minerálnych látok, najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, síra a mangán. Pomerne vysoký obsah draslíka môže napríklad znížiť riziko cievnej mozgovej príhody.

  Výskumy v Japonsku, kde strava obsahuje veľké množstvo soli, dokázali, že tí, ktorí pravidelne jedia jablká, majú nižší krvný tlak ako zvyšok populácie. Jablká totiž neobsahujú takmer žiaden sodík, sú však bohaté na draslík.

  Jablko znižuje pravdepodobnosť žlčových kameňov

  Cholelitiáza (žlčové kamene) – výskum so zvieratami ukázal, že jablká majú choleritický účinok (zvyšujú produkciu žlče v pečeni), uľahčujú jej prácu a zároveň znižujú pravdepodobnosť vytvárania žlčových kameňov. Jablká sa preto odporúčajú pacientom s vysokým rizikom cholelitiázy (najmä ženám medzi 40. a 50. rokom veku, ktoré majú viac ako dve deti) alebo ľuďom po operácii. Zrieďujú žlč a zabraňujú vytváraniu kameňov, nemajú však žiaden vplyv na už existujúce.

  Jablka 190612 092649

  Jablko je vhodné aj pre diabetikov

  Ani diabetikom nie je tento druh ovocia zakázaný, hoci v jednom plode je asi také množstvo cukru ako v troch kockách repného cukru. Naše odrody jabĺk obsahujú hneď niekoľko významných cukrov - glukózu, fruktózu, sacharózu. Vysoký je najmä obsah fruktózy. Tento jednoduchý cukor sa vstrebáva pomalšie, čím pomáha udržať stálu hladinu cukru v krvi. "Cukrovkári" by mali preto často zahryznúť do jablka.

  Jablko pri nachladnutí, kašli, chrípke

  Pomoc pri nachladnutí, kašli, chrípke, rýchlejšie liečenie rán či popálenín, to sú neoceniteľné služby vitamínu C, na ktorý sú jablká tiež veľmi bohaté. Jeho obsah však závisí od druhu, zrelosti a kvality skladovania. Jedno stredne veľké jablko má toľko vitamínu C ako napríklad zväzok reďkoviek. Najviac ho obsahujú kyslé jablká.

  Jablká bránia vzniku rakoviny

  Jablká majú silné protirakovinové schopnosti, ktoré chránia telo pred rakovinovými bunkami. Majú niekoľko prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín, ako antioxidačné a protizápalové, ktoré sú zodpovedné za ich potenciálne preventívne účinky proti rakovine. Okrem toho jedno jablko obsahuje až 5 g vlákniny, čo je ideálne v boji proti kolorektálnemu karcinómu.

  Jablká chránia pred vznikom astmy

  Fytochemikálie a polyfenoly sú chemikálie, ktoré dávajú jablku jeho liečivé vlastnosti, pomáhajúce jednotlivcovi zotaviť sa z astmy, dýchacích problémov a zlepšiť všeobecné fungovanie pľúc. Pitie jablčnej šťavy znižuje riziko, že budete trpieť astmatickými záchvatmi a sipotickými problémami.

  Jablká udržujú zdravú pokožku

  Jablko hydratuje, rovnako ako čistí pokožku. Pravidelný príjem jabĺk odstraňuje jemné vrásky a udržuje pokožku vlhkú. Jablko môžete aplikovať aj na tvár vo forme masky - strúhané jablko vtrite do pokožky tváre a nechajte 10-20 minút (alebo kým jablko úplne nevyschne) pôsobiť. Následne zmyte vlažnou vodou.

  Zaujímavosti o jablku

  • Aromatické látky z jabĺk, ak ich v organizme nezničíte inými látkami v potrave, prestupujú naším telom a uvoľňujú sa napríklad skrz vlasy a pokožku von. Ak pravidelne konzumujeme jablká, môže sa stať že budeme voňať po jabĺčkách.
  • Archeológovia zistili, že ľudia si pochutnávali na jablkách už 3500 rokov pred Kristom.
  • Jablčný strom rastie 4 až 5 rokov kým začne produkovať jablká. Potom môže strom dávať ovocie až 100 rokov.
  • Najobľúbenejší múčnik na svete je z jabĺk, jablkový závin.
  • Najznámejšie poviedky na svete s jablkami sú o Adamovi a o Eve.

  Skladovanie jabĺk

  Jablka skladovanie

  Predpokladom pre uchovanie ovocia je čistota skladovacích priestorov. Každoročne pred zberom pivnicu vyčistite a prezrite regály. Jablká uskladňujte prehľadne, najlepšie v jednej vrstve, v latkových debnách alebo priamo v regáloch. Nemiešajte medzi sebou jednotlivé odrody, každá má totiž trochu inú dobu skladovateľnosti. Každý týždeň skontrolujte stav uskladnených jabĺk, napadnuté a hnilé odstráňte a zrelé vezmite na spotrebu. Dôkladná a pravidelná kontrola jabĺk sa vám vyplatí, uchováte ich tak, až do jari.

  Ako jablká nakupovať

  Vyhľadávajte jablká pevné na dotyk, bez hnedých škvŕn. Menšie druhy nebývajú prezreté tak často ako veľké. Naše jablká majú najlepšiu chuť, vôňu aj štruktúru na jeseň, v čase, keď dozrievajú. Mimo sezóny si kupujeme buď jablká dovážané, alebo skladované v chlade a v prostredí s chemicky zníženou hladinou kyslíka. Tým sa zabraňuje prirodzenému dozrievaniu a jablká vydržia niekoľko mesiacov bez toho, aby zmäkli. Ak kupujete jablká z neznámeho zdroja alebo chemicky ošetrené, je odporúčané ich minimálne dôkladne umyť, v lepšom prípade potom olúpať.

  Výživové látky v jablku

  • Jablko obsahuje viac ako 30 minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, železo alebo horčík, ktoré sú potrebné pre stavbu kostí.
  • Jablko ďalej obsahuje vitamín A (Retinol), vitamín B1 (Tiamín), vitamín B2 (Riboflavín), vitamín B6 (Pyridoxín), vitamín B9 (Kyselina Listová) dôležitú pre tehotné ženy, vitamín B12, vitamín C (Kyselina L-askorbová), vitamín E (tokoferol) a ďalšie.
  • Pomerne vysoký obsah draslíka robí z jabĺk veľmi vhodný liek na srdce. Draslík ďalej pomáha udržiavať správnu hladinu vody v tele, pôsobí na správnu funkčnosť obličiek a svalov.
  • Dietetický a zdravotný význam jabĺk je u nás stále nedocenený aj napriek tomu, že viac ako 20 minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, ľahko stráviteľných jednoduchých cukrov, pektínu, hrubej vlákniny apod robí z jabĺk bohatý zdroj zdravia a energie. Jablká sú teda veľmi vhodné aj pre diabetikov.
  • Surové jablká obsahujú veľa dôležitých tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú tráveniu, šetria pankreas obsahom látok podobných inzulínu.
  • Ďalšou dôležitou látkou obsiahnutou v jablkách sú flavonoidy - pigmentové látky, ktoré výrazne znižujú riziko srdcových chorôb.
  • Sladkou zložkou jablka je fruktóza - jednoduchý cukor, ktorý sa ale rozkladá spolu s jablkovou vlákninou v tele pomalšie, a udržuje hladinu cukru v krvi stabilnú. Fruktóza, ovocný cukor, v pečive často plne nahradí bežný cukor.
  • Jablká obsahujú veľmi málo tuku (0,4 g na 100g) a sú bez cholesterolu.
  • Jedno jablko obsahuje až 5g vlákniny.
  • Pektín obsiahnutý v jablkách nie je v žiadnom inom plode obsiahnutý v takom množstve.
  • Jablká sú zdrojom pozitívne pôsobiacich antioxidantov.
  • Vláknina zlepšuje činnosť čriev a čiastočne pomáha znižovať cholesterol. Vláknina je obsiahnutá hlavne v šupke. Pri konzumácii jabĺk ich, ak je to možné, zbytočne nešúpte, ochudobnili by ste sa o cenné látky.

  Po jablkách nepriberiete, aj keď sa zdajú veľmi sladké. Majú totiž nízky obsah cukru a málo kalórií. Nie nadarmo je to ovocie, ktoré môžu do svojho jedálnička zahrnúť aj diabetici. Každé jablko obsahuje až 85% vody.

  Jablko - Nutričné hodnoty

  (100g)
  Energia
  175kj
  Bielkoviny
  0.37
  Sacharidy
  12.95g
  Cukry
  10.98g
  Tuky
  0.4g
  Vláknina
  3.14g

  Priemerný obsah vitamínov

  | %ODD* mužov
  mužov žien tehotných žien kojacích žien detí 15-18r detí 9-14 rokov detí 4-8 rokov detí 1-3 rokov detí 7-12 mesiacov detí 0-6 mesiacov
  Vitamín A
  1.1% 25.7IU
  Vitamín B1
  3.3% 0.04mg
  Vitamín B2
  3% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.2% 0.23mg
  Vitamín B5
  2% 0.1mg
  Vitamín B6
  6.6% 0.1mg
  Vitamín B7
  3.3% 1μg
  Vitamín B9
  4.8% 15.98μg
  Vitamín C
  8.4% 9.28mg
  Vitamín E
  3.4% 0.51mg
  Vitamín A
  1.2% 25.7IU
  Vitamín B1
  3.6% 0.04mg
  Vitamín B2
  3% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.6% 0.23mg
  Vitamín B5
  2% 0.1mg
  Vitamín B6
  7.6% 0.1mg
  Vitamín B7
  3.3% 1μg
  Vitamín B9
  4.8% 15.98μg
  Vitamín C
  9.7% 9.28mg
  Vitamín E
  3.4% 0.51mg
  Vitamín A
  1.1% 25.7IU
  Vitamín B1
  2.8% 0.04mg
  Vitamín B2
  2.6% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.6% 0.23mg
  Vitamín B5
  1.6% 0.1mg
  Vitamín B6
  6.6% 0.1mg
  Vitamín B7
  3.3% 1μg
  Vitamín B9
  2.6% 15.98μg
  Vitamín C
  8.8% 9.28mg
  Vitamín E
  3.4% 0.51mg
  Vitamín A
  0.8% 25.7IU
  Vitamín B1
  2.8% 0.04mg
  Vitamín B2
  2.3% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.4% 0.23mg
  Vitamín B5
  1.4% 0.1mg
  Vitamín B6
  7.1% 0.1mg
  Vitamín B7
  2.8% 1μg
  Vitamín B9
  3.1% 15.98μg
  Vitamín C
  5.9% 9.28mg
  Vitamín E
  2.6% 0.51mg
  Vitamín A
  1.1% 25.7IU
  Vitamín B1
  3.3% 0.04mg
  Vitamín B2
  2.8% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.2% 0.23mg
  Vitamín B5
  2% 0.1mg
  Vitamín B6
  7.1% 0.1mg
  Vitamín B7
  4% 1μg
  Vitamín B9
  4.8% 15.98μg
  Vitamín C
  13.2% 9.28mg
  Vitamín E
  3.4% 0.51mg
  Vitamín A
  1.2% 25.7IU
  Vitamín B1
  4.4% 0.04mg
  Vitamín B2
  4% 0.04mg
  Vitamín B3
  1.5% 0.23mg
  Vitamín B5
  2.5% 0.1mg
  Vitamín B6
  8.3% 0.1mg
  Vitamín B7
  5% 1μg
  Vitamín B9
  5.9% 15.98μg
  Vitamín C
  13.2% 9.28mg
  Vitamín E
  4.6% 0.51mg
  Vitamín A
  1.9% 25.7IU
  Vitamín B1
  6.6% 0.04mg
  Vitamín B2
  6.6% 0.04mg
  Vitamín B3
  2% 0.23mg
  Vitamín B5
  3.3% 0.1mg
  Vitamín B6
  16.6% 0.1mg
  Vitamín B7
  8.3% 1μg
  Vitamín B9
  11.4% 15.98μg
  Vitamín C
  30.9% 9.28mg
  Vitamín E
  7.2% 0.51mg
  Vitamín A
  1.9% 25.7IU
  Vitamín B1
  8% 0.04mg
  Vitamín B2
  8% 0.04mg
  Vitamín B3
  2.5% 0.23mg
  Vitamín B5
  5% 0.1mg
  Vitamín B6
  20% 0.1mg
  Vitamín B7
  12.5% 1μg
  Vitamín B9
  13.3% 15.98μg
  Vitamín C
  46.4% 9.28mg
  Vitamín E
  8.5% 0.51mg
  Vitamín A
  2.2% 25.7IU
  Vitamín B1
  13.3% 0.04mg
  Vitamín B2
  8.8% 0.04mg
  Vitamín B3
  4.6% 0.23mg
  Vitamín B5
  5.5% 0.1mg
  Vitamín B6
  33.3% 0.1mg
  Vitamín B7
  16.6% 1μg
  Vitamín B9
  19.9% 15.98μg
  Vitamín C
  46.4% 9.28mg
  Vitamín E
  10.2% 0.51mg
  Vitamín A
  2.2% 25.7IU
  Vitamín B1
  20% 0.04mg
  Vitamín B2
  10% 0.04mg
  Vitamín B3
  4.6% 0.23mg
  Vitamín B5
  5.8% 0.1mg
  Vitamín B6
  33.3% 0.1mg
  Vitamín B7
  20% 1μg
  Vitamín B9
  26.6% 15.98μg
  Vitamín C
  46.4% 9.28mg
  Vitamín E
  12.7% 0.51mg

  *%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g

  Priemerný obsah minerálov

  | %ODD* mužov
  mužov žien tehotných žien kojacích žien detí 15-18r detí 9-14 rokov detí 4-8 rokov detí 1-3 rokov detí 7-12 mesiacov detí 0-6 mesiacov
  Kremík
  6.6% 2mg
  Vápnik
  0.8%8.27mg
  Horčík
  1.5%6.34mg
  Draslík
  2.9%139.65mg
  Jód
  1.2%1.88mg
  Mangán
  3%0.07mg
  Meď
  4.5%0.09mg
  Selén
  1.6%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  1.4%0.14mg
  Železo
  6.4%0.58mg
  Kremík
  8% 2mg
  Vápnik
  0.8%8.27mg
  Horčík
  2%6.34mg
  Draslík
  2.9%139.65mg
  Jód
  1.2%1.88mg
  Mangán
  3.8%0.07mg
  Meď
  4.5%0.09mg
  Selén
  1.6%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  2%0.14mg
  Železo
  2.9%0.58mg
  Kremík
  8% 2mg
  Vápnik
  0.6%8.27mg
  Horčík
  1.8%6.34mg
  Draslík
  2.9%139.65mg
  Jód
  0.8%1.88mg
  Mangán
  3.5%0.07mg
  Meď
  4.5%0.09mg
  Selén
  1.5%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  2%0.14mg
  Železo
  1.9%0.58mg
  Kremík
  8% 2mg
  Vápnik
  0.6%8.27mg
  Horčík
  2%6.34mg
  Draslík
  2.7%139.65mg
  Jód
  0.6%1.88mg
  Mangán
  2.6%0.07mg
  Meď
  4.5%0.09mg
  Selén
  1.2%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  1.1%0.14mg
  Železo
  3.6%0.58mg
  Kremík
  8% 2mg
  Vápnik
  0.6%8.27mg
  Horčík
  1.5%6.34mg
  Draslík
  2.9%139.65mg
  Jód
  1.2%1.88mg
  Mangán
  3.1%0.07mg
  Meď
  5.2%0.09mg
  Selén
  1.6%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  1.5%0.14mg
  Železo
  4.4%0.58mg
  Kremík
  10% 2mg
  Vápnik
  0.6%8.27mg
  Horčík
  2.6%6.34mg
  Draslík
  3.1%139.65mg
  Jód
  1.5%1.88mg
  Mangán
  3.6%0.07mg
  Meď
  6%0.09mg
  Selén
  2.2%0.9mg
  Sodík
  0.3%5.79mg
  Zinok
  1.5%0.14mg
  Železo
  5.8%0.58mg
  Kremík
  11.1% 2mg
  Vápnik
  0.8%8.27mg
  Horčík
  4.8%6.34mg
  Draslík
  3.6%139.65mg
  Jód
  2%1.88mg
  Mangán
  4.6%0.07mg
  Meď
  6.9%0.09mg
  Selén
  3%0.9mg
  Sodík
  0.4%5.79mg
  Zinok
  2.3%0.14mg
  Železo
  14.4%0.58mg
  Kremík
  13.3% 2mg
  Vápnik
  1.1%8.27mg
  Horčík
  7.9%6.34mg
  Draslík
  4.6%139.65mg
  Jód
  2%1.88mg
  Mangán
  5.8%0.07mg
  Meď
  15%0.09mg
  Selén
  4.5%0.9mg
  Sodík
  0.5%5.79mg
  Zinok
  3.5%0.14mg
  Železo
  14.4%0.58mg
  Kremík
  20% 2mg
  Vápnik
  3.1%8.27mg
  Horčík
  8.4%6.34mg
  Draslík
  19.9%139.65mg
  Jód
  1.4%1.88mg
  Mangán
  11.6%0.07mg
  Meď
  18%0.09mg
  Selén
  4.5%0.9mg
  Sodík
  1.5%5.79mg
  Zinok
  3.5%0.14mg
  Železo
  9.6%0.58mg
  Kremík
  20% 2mg
  Vápnik
  4.1%8.27mg
  Horčík
  21.1%6.34mg
  Draslík
  34.9%139.65mg
  Jód
  1.7%1.88mg
  Mangán
  700%0.07mg
  Meď
  22.4%0.09mg
  Selén
  6%0.9mg
  Sodík
  4.8%5.79mg
  Zinok
  3.5%0.14mg
  Železo
  9.6%0.58mg

  *%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

  Jablká - vplyv na zdravie
  Jablká - vplyv na zdravie

  zdroj: rodina-peniaze.sk, anka48.wordpress.com​, byliny.sk​,

  schudnut-ako.webnode.sk​, stylecraze.com​