Tamarillo - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Tamarillo

  Tamarillo (Solanum betaceum) je malý strom v rodine rastlín Solanaceae dorastajúci do výšky 3,5 až 5 m. Tamarillo rastie v zhlukoch podobne ako paradajka, má však podlhovastejší alebo vajcovitý tvar. Niektorí prirovnávajú jeho tvar k malému baklažánu. Na rozdiel od paradajok alebo baklažánu má však šupka horkú chuť, ktorá je nepríjemná. Jeho dužina je sfarbená žlto až oranžovo červeno. 

  Prvá medzinárodne predávaná plodina tamarilla v Austrálii sa pestovala približne v roku 1996, hoci nadšenci permacultúry a exotického ovocia pestovali ovocie po celej krajine od polovice 70. rokov 20. storočia.

  Na Novom Zélande sa vyprodukuje asi 2 000 ton na 200 hektároch pôdy a vyváža sa do Spojených štátov, Japonska a Európy. Na vývoz sa používajú existujúce marketingové kanály vyvinuté pre dovoz kivi.

  Tamarilo1

  Obsah vitamínov a minerálov v tamarillo

  Tamarillo v 100 g obsahuje 30 kalórií, 1 g tukov, 8 g sacharidov, 1 g bielkovín a 1 g vlákniny. Z vitamínov obsahuje 1 637 medzinárodných jednotiek vitamínu A (viac ako 100% ODD), vitamín B1-tiamín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje železo, draslík, vápnik, meď, horčík, mangán, fosfor, selén a zinok.

  Tamarillo udržuje zdravé srdce, pomáha regulovať krvný tlak, udržuje zdravé oči, pomáha zvýšiť metabolizmus, pomáha bojovať s rakovinou, bráni vzniku anémie.

  Tamarillo - 6 účinkov na zdravie

  Tamarillo udržuje zdravé srdce

  Tamarillo obsahuje dobrý podiel rozpustnej vlákniny, bielkovín, škrobu, antokyanov a karotenoidov. Antokyany a najmä karotenoidy sú obzvlášť prospešné pre zdravie srdca.

  Karotenoidy pomáhajú znížiť riziko koronárnych ochorení srdca znížením krvného tlaku, znížením prozápalových cytokínov a markerov zápalu (ako je C-reaktívny proteín) a zlepšením citlivosti na inzulín vo svaloch, pečeni a tukových tkanivách.

  Tamarillo pomáha regulovať krvný tlak

  Obsah draslíka v tamarillo pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku v tele. Karotenoidy v ovocí tiež pomáhajú znižovať riziko srdcových chorôb, ktoré sú spojené s vysokou hladinou krvného tlaku. Začlenenie ovocia do vašej každodennej stravy kontrolovaným spôsobom vám môže pomôcť zbaviť sa systolického krvného tlaku.

  Tamarilo2

  Tamarillo pomáha zvýšiť metabolizmus

  Potraviny, ktoré sú obohatené o vitamíny a minerály, sú mimoriadne prospešné pre zlepšenie funkcie tela. Dobre fungujúce zdravé telo je výsledkom dobrej metabolickej aktivity v tele. Vitamín B6 pomáha premieňať kalórie na užitočnú energiu, čím obmedzuje aj nadmerný prírastok na hmotnosti. Prispieva tiežk zlepšeniu metabolizmu hemoglobínu prítomného vo vašom tele, čím uľahčuje transport krvi.

  Tamarillo udržuje zdravé oči

  Ovocie, ktoré je hnacou silou karotenoidov a vitamínu A, pomáha pri zlepšovaní zdravia vašich očí. Tamarillo je prospešný pre zdravie očí, pretože živiny pomáhajú chrániť vaše oko pred vnútornými aj vonkajšími poškodeniami. Pravidelná a kontrolovaná konzumácia ovocia pomáha oddialiť rozvoj problémov spojených so zrakom, ako je makulárna degenerácia a katarakta. 

  Tamarilo3

  Tamarillo pomáha bojovať s rakovinou

  Antioxidačná vlastnosť ovocia pomáha v boji proti bunkám voľných radikálov, ktoré spôsobujú rakovinu. Antokyany v tamarille sú vysoko účinné antioxidanty, ktoré ochránia vaše telo pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Vplyv antioxidantov na boj proti rakovinovým bunkám bol dokázaný rôznymi vedeckými štúdiami. Preto bolo zdôraznené, že množstvo antioxidantov, ako sú flavonoidy, polyfenoly, zlúčeniny chlóru a podobne, v ovocí môže zabrániť vzniku rakoviny, najmä prsníka a hrubého čreva. K tejto funkcii prispievajú aj protizápalové vlastnosti.

  Tamarillo brani vzniku anémie

  Bohatý obsah železa v tamarillo je prospešný pri liečbe anémie. Minerál prispieva k tejto funkcii reguláciou a podporou tvorby červených krviniek, ktoré ovplyvňujú tvorbu krvi vo vašom tele. Keďže konzumácia tamarilla prispieva k nevyhnutnej tvorbe červených krviniek, pomáha telu prekonať anemický stav. Tamarillo tiež pomáha pri odstraňovaní súvisiacich príznakov, ako sú únava, slabosť a závraty.

  Ako tamarillo nakupovať?

  Vyberajte si ovocie, ktoré je ťažké vzhľadom na jeho veľkosť, bohato sfarbené a jemne hebké na dotyk. Nezrelé ovocie bude mať zelenkavý nádych. Keď je zrelé, mali by ste cítiť vôňu ako zmes paradajok a marhúľ.

  Ako tamarillo skladovať?

  Nezrelé tamarillo nechajte dozrieť pri izbovej teplote, zrelé tamarillo skladujte v chladničke, kde vám vydrží až týždeň.

  Ako tamarillo spotrebovať?

  Najlepším spôsobom konzumácie tamarillo je jesť ho surové. Prerežte ho na polovicu, pokvapkajte trochou medu a lyžičkou naberajte dužinu, podobne ako by ste jedli kivi. Šupku nekonzumujte, pretože je horká.

  Tamarillo môžete servírovať s kozím syrom alebo pridať do šalátu i smoothie.

  draxe.com, boldsky.com, books.google.sk