Salak - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Salak

  Salak je vlastne názov druhu palmy, ktorý pochádza z oblastí Indonézie a častí južného Pacifiku. Tieto stromy sa pestujú pre svoje plody, ktoré sa nachádzajú v zhlukoch blízko spodnej časti stromu, a majú jedinečný červený, šupinatý vonkajší povrch, vďaka ktorému dostali prezývku hadie ovocie. Tieto plody majú veľkosť figy a po olúpaní sa môžu podobať veľkému strúčiku cesnaku. 

  Jeho drsnú vonkajšiu textúru je možné odlupovať zovretím jedného konca a vo vnútri sú tri laloky, z ktorých dva alebo tri obsahujú veľké semená. Chuť je mierne kyslá a textúra je podobná jablkám. Na trhu existujú tri hlavné kultivary salaku, pričom gula pasir je najdrahší a najvyhľadávanejší. Salak sa môže použiť aj na výrobu alkoholických nápojov podobnej kvality ako víno z hrozna.

  Každé ovocie obsahuje nepožívateľné semeno, ale dužina, ktorá ho obklopuje, sa konzumuje kvôli svojej sladkej a často trpkej chuti. Vďaka tejto neobvyklej chuti je salak obľúbenou zložkou mnohých kultúrnych jedál v južnom Pacifiku a susedných oblastiach. Existuje viac ako 30 kultivarov tohto ovocia, ale väčšina z nich má podobný výživový profil, aj keď mierne odlišnú chuť a úroveň trpkosti.

  Salak - nutričné hodnoty

  Salak je dobrým zdrojom živín, vitamínov a minerálov.

  Salak v 100 g obsahuje 82 kalórií, 0,4 g tukov, 12 g sacharidov, 0,8 g bielkovín a 0,3 g vlákniny. Obsahuje tiež vitamíny B2-riboflavín a vitamín C, draslíkželezo, vápnikfosfor.

  Salak1

  Salak ovocie obsahuje veľa beta-karoténu, ktorý je silným antioxidantom a dobre účinkuje pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb, mozgových príhod a dokonca aj rakoviny. Okrem toho obsahuje 5-krát viac beta-karoténu, ako sa vyskytuje v melóne, mangu, a 3-krát viac ako v guave.

  Salak - 6 účinkov na zdravie

  Salak udržuje zdravé oči

  Salak sa považuje za veľmi prospešné ovocie pre udržanie zdravých očí. Podľa výskumu zdravotníckych odborníkov sa ovocie skladá z beta-karoténu, ktorý je vynikajúci pre oči. Každí, kto neustále pije mrkvovú šťavu, aby udržal svoje oči zdravé, máte teraz ďalšiu možnosť, ktorou je výmena mrkvovej šťavy za salakovú šťavu. Takže ovocie salak v bežnej strave je jednou z najlepších metód na získanie požadovaného množstva beta-karoténu.

  Salak udržuje stabilnú hladinu cukru

  Šupka salak ovocia po spracovní na čaj pomáha pri regenerácii buniek v pankrease, čo pomáha pri kontrole cukrovky. Okrem toho obsahuje tiež pterostilbén, ktorý je činidlom znižujúcim hladinu glukózy v krvi. Preto časté užívanie plodov salak vo vašej strave je celkom prospešné pre zníženie hladiny glukózy v krvi.

  Salak podporuje celkové zdravie

  Ako už bolo uvedené, salak je jedným z živín bohatých na výživné látky, ktoré pomáhajú zlepšovať celkový zdravotný stav tela. Jeho bohatý výživný profil pozostávajúci z vitamínov a minerálov pomáha udržiavať správne telesné funkcie. Antioxidanty pomáhajú v boji proti poškodeniu buniek a tkanív a bránia telu pred škodlivým karcinogénnym poškodením. Pravidelná konzumácia salaku vo vašej strave pomáha tiež znižovať riziko tvorby hemoroidov.

  Salak posilňuje pamäť

  Vďaka minerálom a aktívnym zložkám tohto ovocia, ako je draslík, beta-karotén a pektín, je toto ovocie schopné zvýšiť prietok krvi do mozgu, čo pomáha zvýšiť poznanie a zlepšiť pamäťovú silu. Jednou z prezývok salaku je „pamäťové ovocie“. Pomáha tiež eliminovať oxidačný stres a znižuje riziko neurodegeneratívnych chorôb.

  Salak udržuje zdravé srdce

  Draslík, ktorý sa nachádza v salaku, mu pomáha znižovať krvný tlak, pretože draslík je vazodilatátor. To znamená, že pomáha znížiť napätie v krvných cievach a artériách, čo znižuje celkový tlak na kardiovaskulárny systém.

  Salak pomáha pri chudnutí

  Vďaka vysokému obsahu vlákniny a antioxidantov je salak vyhľadávanou stravou na chudnutie. Keďže salak obsahuje vápnik a uhľohydráty, dodáva telu potrebnú energiu a výdrž počas diéty. Čaj z neho pripravený je úžasným astringentom, ktorý prospieva pri znižovaní hmotnosti.

  Salak2

  Salak - použitie

  Konzumácia tohto ovocia môže byť vzhľadom na jeho vzhľad a štruktúru veľmi náročná, ale príprava a konzumácia šalátu je jednoduchšia, ako by ste mohli očakávať.

  Krok 1 - na čerstvý salak pritlačte prst cez hrubý vonkajší povrch, ako by ste lúpali pomaranč, a začnite odlupovať tenkú šupku.

  Krok 2 - akonáhle je šupka úplne odstránená, musíte odstrániť nepožívateľné semená z každého laloku salak.

  Krok 3 - ovocie môžete jesť v surovom stave alebo ho používať na rôzne recepty, vrátane ovocných koláčov, ako dezert alebo zmiešané s inými exotickými tropickými plodmi.

  healthbenefitstimes.com, organicfacts.net