Papája

Pôvodnou domovinou papáje je vlhké tropické pásmo Strednej Ameriky a južné Mexiko, kde dorastá do výšky 2 - 10 metrov. Dnes sa pestuje v trópoch po celom svete. Nazýva sa aj stromový melón. Zrelosť plodu spoznáte podľa žltooranžovej šupky s hnedými fliačikmi. Dužina môže byť žltozelená, oranžová alebo lososovoružová. Chuť sa ponáša na čosi medzi broskyňou a ananásovým melónom.

Papaja

Papája

Španieli nazývajú toto ovocie aj fruta bomba – vitamínová bomba. Papája je bohatým zdrojom vitamínu C. Už polovica sladkej a šťavnatej dužiny poskytne človeku dennú dávku vitamínu C. Okrem toho je bohatá na betakarotén, ktorý chráni organizmus pred voľnými radikálmi, podporuje vitalitu, obnovu buniek, priaznivo pôsobí (podobne ako mrkva) na zrak. V papáji nájdete aj stopy vápnika a železa. Papája obsahuje enzým papaín, ktorý pomáha pri trávení bielkovín. Vďaka nemu sa zlepšuje zásobovanie organizmu živinami a nezaťažuje sa množstvom odpadových látok. Okrem toho má papaín vlastnosti zmierňujúce bolesť, protizápalové účinky, využíva sa pri chronických hnačkách, vredových ochoreniach žalúdka a zlom trávení.

Injekcie z papáje aplikované priamo do chrbtice pomáhajú uvoľniť zablokované platničky. Papáju pred konzumáciou rozrežte, zbavte ju tmavých semiačok a vydlabte dužinu. Môžete ju jesť samotnú, alebo pridať do šalátov a ovocných pohárov. Dá sa použiť aj pri varení, napríklad rozmixovať do omáčok. Papája je pre svoje účinky súčasťou kozmetických prípravkov (masiek, čistiacich peelingov, šampónov, penových kúpeľov).

Autor: Soňa Štubňová