Kustovnica čínska - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kustovnica čínska

  Kustovnica je v posledných rokoch propagovaná ako "superpotravina" pre svoje silné antioxidančné a omladzujúce účinky. Stačí vám len hrsť (cca 30 g) denne a predĺžite si život.

  V tradičnej čínskej medicíne majú plody kustovnice čínskej nezastupiteľné miesto a používajú sa po stáročia. Je využívaná najmä ako doplnok stravy alebo sa pripravuje v podobe čaju. Ako liečivé sa využívajú okrem plodov aj ostatné časti rastliny – lístie, kôra a korene. V Číne sa kustovnica čínska považuje za liečivú potravinu, ktorá podporuje dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Využívanie jej liečivých plodov sa datuje v Číne od obdobia konca dynastie Ming (1368 – 1644). Účinky napomáhajúce k predĺženiu života podporuje mýtus, že Číňan Li Qing Yuen sa dožil 252 rokov (1678 – 1930) vďaka pravidelnej konzumácii plodov kustovnice čínskej.

  Obsah vitamínov a minerálov v kustovnici

  Kustovnica v 100 g obsahuje 359 kalórií, 5 g tukov, 54 g sacharidov (z toho 51 g cukry), 22 g vlákniny a 11 g bielkovín, 18 druhov aminokyselín vrátane všetkých ôsmich esenciálnych (arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, taurín, treonín, tryptofán, valín), 21 stopových prvkov (napr. zinok, železo, meď, vápnik, fosfor, sodík, mangán, germánium a selén), je aj veľmi bohatým zdrojom karotenoidov, čo signalizuje aj jej výrazné červené zafarbenie. Obsahuje dokonca viac betakaroténu ako mrkva. Obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, C a E a beta sitosterol (rastlinný sterol čiže fytosterol).

  Kustovnica podporuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé oči, udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, detoxikuje pečeň a čistí obličky, zvyšuje energiu a zlepšuje náladu, udržiava zdravú pokožku a vlasy.


  Kustovnica1

  Kustovnica - 8 účinkov na zdravie

  Kustovnica podporuje imunitu

  Kustovnica obsahuje antioxidanty, ktoré sú známe pre svoje imunitné posilňujúce vlastnosti a schopnosť bojovať proti škodlivým voľným radikálom a zápalom.

  Kustovnica obsahuje veľké množstvo vitamínov A a C, podobne ako iné bobule, vrátane čučoriedok a malín. Vitamíny A a C sú nevyhnutné pre budovanie imunity a prevenciu chorôb, od bežného prechladnutia až po rakovinu.

  Kustovnica bráni vzniku rakoviny

  Vysoké hladiny antioxidantov, vrátane vitamínu C, zeaxantínu a karotenoidov v kustovnici, sú zodpovedné za boj proti rakovinovým bunkám. Antioxidanty spomaľujú rast nádorov, znižujú zápal a pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z tela.

  Kustovnica udržuje zdravé oči

  Kustovnica má schopnosť chrániť oči pred chorobami súvisiacimi s vekom, ako je makulárna degenerácia, hlavná príčina slepoty u starších dospelých. Kustovnica je prirodzená liečba makulárnej degenerácie a je prospešná pre zrak kvôli jej vysokým úrovniam antioxidantov (najmä zeaxantínu), ktoré pomáhajú zastaviť poškodenie pôsobením UV žiarenia, voľných radikálov a iných foriem oxidačného stresu.

  Kustovnica prospieva zdraviu očí aj tým, že chráni sietnicu pred ganglionovými bunkami (nezhubné bunky), čo znamená, že antioxidanty v kustovnici pôsobia ako prirodzená liečba glaukómu (zeleného zákalu).

  Kustovnica udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi

  Kustovnica vykazuje významné hypoglykemické účinky a aktivitu zvyšujúcu citlivosť na inzulín zvýšením citlivosti na glukózu. Ako súčasť zdravej výživy, prírodný liek na cukrovku a spôsob, ako zvýšiť citlivosť na inzulín, kustovnica je jednou z najlepších možností pre tých, ktorí majú problémy s vyrovnávaním hladiny glukózy v krvi.

  Kustovnica2

  Kustovnica detoxikuje pečeň a čistí obličky

  Kustovnica je považovaná za jednu z najlepších zložiek na podporu zdravia pečene a obličiek, pretože prospieva meridiánom pečene a obličiek na obnovenie vitality, sily a zdravia.

  Kustovnica zvyšuje energiu a zlepšuje náladu

  Kustovnica je bohatá na vitamíny B a C a obsahujú aj mangán a vlákninu - všetky tieto živiny zvyšujú hladiny energie a sú známe tým, že zvyšujú pozitivitu. Bobule sa tiež používajú v tradičnej čínskej medicíne na boj proti depresii a iným poruchám úzkosti a nálady.

  Kustovnica udržuje zdravú pokožku

  Kustovnica obsahuje betakarotén, ktorý pomáha podporovať zdravú pokožku a dokonca pôsobí ako prirodzená liečba rakoviny kože. Šťava z kustovnice dodáva antioxidačnú aktivitu, ktorá poskytuje významnú ochranu pred kožnými poruchami a peroxidáciou lipidov poškodením UV žiarením. Výsledky ukazujú, že pitie šťavy z kustovnice zvyšuje ochranu pred poškodením voľnými radikálmi zo slnka. Kustovnica poskytuje dodatočnú fotoprotekciu pre ľudí, ktorí sú náchylní na rakovinu kože a iné kožné poruchy.

  Kustovnica dobre funguje aj pri liečbe hyperpigmentácie. Je bohatá na vitamín C, betakarotén a aminokyseliny - to všetko zlepšuje pleť a rozžiari pokožku.

  Kustovnica udržuje zdravé vlasy

  Kustovnica je bohatá na vitamín A, živinu známu pre zvýšenie krvného obehu. Zlepšuje tiež krvný obeh do pokožky hlavy, čím podporuje rast vlasov a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Vitamín C zas pomáha pri vstrebávaní železa, ktoré je tiež nevyhnutné pre rast vlasov.

  Kustovnica3

  Jogurt s kustovnicou

  Ako kustovnicu nakupovať?

  Pri kúpe si skontrolujte štítok obalu, aby ste sa uistili, že nie sú pridané žiadne cukry alebo konzervačné látky, ako je oxid siričitý, ktorý sa niekedy pridáva do sušeného ovocia, aby sa zachovala ich farba. Kustovnica musí byť suchá, ale stále si ponecháva mäkkosť po zahryznutí.

  Ako kustovnicu skladovať?

  Skladujte sušené bobule na chladnom, tmavom mieste. Takto vám vydržia aspoň jeden rok, aj keď značky, ktoré balia bobule s pridanými konzervačnými látkami, môžu propagovať dlhšiu životnosť. Nesmú sa skladovať vo vlkhu, pretože sa začnú zhlukovať a na seba lepiť.

  Ako kustovnicu spotrebovať?

  Kustovnica má všestranné využitie, môžete ju konzumovať samotnú, alebo pridať do jogurtu, cereálii, smoothies, uvariť si z nej čaj, pridať do raw guliek, koláčov, kaše.

  https://draxe.com/goji-berry-b...

  https://www.stylecraze.com/art...