Obsah článku

  Jabuticaba

  Toto tropické ovocie sa môže pochváliť sladkou chuťou a je jedinečné v tom, že rastie na kmeni stromu, z ktorého sa extrahuje.

  Na začiatku jabuticaba začína ako krásny biely kvet, ktorý sa nakoniec vyvinie v chutné fialové ovocie. Má veľkosť a farbu slivky, bielu dužinu a niekoľko semien. Vyzerá ako zhluky ovocia prilepené na strom. Nám sa to môže zdať nezvyčajné, ale v Brazílii je to bežné. Strom plodí ovocie dvakrát až trikrát do roka, ak je však tento strom trvalo udržiavaný, môže produkovať ovocie po celý rok.

  Jabuticaba1

  Jabuticabu je najlepšie rýchlo spotrebovať, pretože ovocie začína kvasiť tri až štyri dni po zbere. A pretože ovocie po zbere rýchlo kvasí, je ťažké ho nájsť mimo trhov v Južnej Amerike. Ak nie ste rodákom z oblasti, kde sa zberá jabuticaba, môžete aspoň pri návšteve vyhľadať a vychutnať si toto vzácne ovocie.

  Akonáhle ho dostanete do ruky, olúpaná tmavá šupka odhalí chutnú jedlú ružovú dužinu. Jabuticaba sa bežne používa na výrobu džemov, džúsov a dokonca sa používa ako aróma v koláčoch a iných potravinách. Jabuticaba sa kvôli svojej vysoko fermentovateľnej povahe bežne používa na výrobu silných vín.

  Jabuticaba - nutričné hodnoty

  Jabuticaba v 100 g obsahuje 52 kalórií, 0,2 g tukov, 14 g sacharidov, 0,3 g bielkovín, antokyány, vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín a vitamín C, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo a horčík.

  Jabuticaba obsahuje tiež aminokyseliny, ako lyzín a tryptofán, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie.

  Jabuticaba - 6 účinkov na zdravie

  Jabuticaba chráni pred vznikom rakoviny

  Niektoré predbežné štúdie zistili, že jabuticaba pomáha chrániť pred rozvojom rakoviny. Jabuticaba obsahuje také protirakovinové zlúčeniny, ako sú antokyány, ktoré inhibujú vývoj a šírenie rakovinových buniek.

  Jabuticaba, bohatá na antioxidanty, pomáha predchádzať rozvoju rakoviny, pretože zachytáva voľné radikály v tele a bráni tak poškodeniu buniek a odvracia ich škody. Na potvrdenie týchto výsledkov je však potrebné vykonať prísnejší vedecký výskum.

  Jabuticaba pomáha pri liečbe hnačky

  V Južnej Amerike sa jabuticaba bežne používa na liečenie záchvatov hnačky. Po vysušení, rozdrvení a zmiešaní s vodou spomaľuje šupka jabuticaby pohyby čriev.

  Akonáhle budete môcť udržať jedlo vo svojom tráviacom trakte, konzumácia ovocia vám pomôže obnoviť živiny a vitamíny stratené počas choroby. Pomáha to urýchliť regeneračný čas a zabrániť dehydratácii.

  Jabuticaba2

  Jabuticaba má protizápalové účinky

  Bohatá antioxidačná aktivita jabuticaby má silné protizápalové účinky. Užívaním stravy bohatej na protizápalové potraviny pomáhate predchádzať rozvoju chorôb, ako sú cukrovka a srdcové choroby.

  Protizápalové potraviny sú skvelé, keď trpíte takými zápalovými stavmi, ako je artritída, ktorá je bolestivá a môže znížiť celkovú kvalitu vášho života.

  Jabuticaba pomáha detoxikovať organizmus

  Jabuticaba je vynikajúca pre pečeň. Pomáha odstrániť stres z tohto zaneprázdneného orgánu tým, že mu pomáha odfiltrovať toxíny a vyživuje telo vitamínmi a minerálmi. Pravidelné konzumovanie tohto ovocia pomáha udržiavať vaše telo bez toxínov spôsobujúcich choroby.

  Jabuticaba pomáha liečiť bolesť hrdla

  V Južnej Amerike sa jabuticaba bežne používa ako liek na bolesť hrdla. Keď sa šťava z ovocia vytlačí a zmieša sa s teplou vodou, jabuticaba má upokojujúci účinok na boľavé hrdlo.

  Bohatý obsah vitamínu C, ako aj ďalšie vitamíny a minerály pomáhajú bojovať proti infekciám a urýchľujú proces hojenia.

  Jabuticaba udržuje zdravú pokožku

  Bohatý obsah antioxidantov v jabuticabe pomáha spomaliť proces starnutia. Antioxidanty pomáhajú neutralizovať antioxidanty, ktoré pustošia pokožku starnutím a jemnými líniami. Pravidelné konzumovanie tohto sladkého ovocia môže pomôcť zabezpečiť integritu pokožky o niečo dlhšie.

  zdroj: indianapublicmedia.org, healthyfocus.org