Karambola

Karambola (čínska hviezdica) pochádza zo stromov južnej Ázie. Udomácnila sa aj v iných tropických oblastiach.

Päťcípe plody majú veľkosť asi dvanásť centimetrov, nezrelé sú zelené a na prezretých sa zase robia hnedé fľaky. Najlepšie sú zrelé plody žltej farby, ktoré majú kyslasto-sladkastú chuť.

Karambola

Karambola

Vďaka šťavnatej dužine je karambola ideálna proti smädu, ale môže sa konzumovať aj v ovocných šalátoch, používať na ozdobu tort a dezertov, možno ich aj zavárať. Zjesť sa dajú celé so šupkou, aj drobnými semiačkami.

Ako väčšina ovocia, aj karambola má svoje blahodárne účinky. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, vápnik, železo, horčík a fosfor a esenciálne aminokyseliny, nevyhnutné pre ľudské telo. Najmä tryptofan, ktorý podporuje zdravý a kvalitný spánok, metionín, ktorý bojuje proti tvorbe nádorov.

Najviac karambola pôsobí na silu kostí a imunitný systém. V Indii sa používa proti horúčkam, žlčovým kameňom, pri problémoch s močením a opici :-). Mierni nevoľnosť, znižuje pocity úzkosti a hladinu cholesterolu, tiež chráni pred oparmi. Listy sa môžu použiťako obklady pri bolestiach hlavy. Nezrelé karamboly majú vysoký obsah kyseliny šťaveľovej, preto sa neodporúčajú ľuďom s reumou, s chorobami obličiek a srdca.

Stromček karamboly sa dá pestovať aj v našich podmienkach, v bytoch, dokonca aj s úrodou dva- až trikrát do roka.