Obsah článku

    Karambola

    Karambola (čínska hviezdica) pochádza zo stromov južnej Ázie. Udomácnila sa aj v iných tropických oblastiach. Päťcípe plody majú veľkosť asi dvanásť centimetrov, nezrelé sú zelené a na prezretých sa zase robia hnedé fľaky. Najlepšie sú zrelé plody žltej farby, ktoré majú kyslasto-sladkastú chuť.

    Obsah vitamínov a minerálov v karambole

    Ako väčšina ovocia, aj karambola má svoje blahodárne účinky. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, vápnik, železo, horčík a fosfor a esenciálne aminokyseliny, nevyhnutné pre ľudské telo. Najmä tryptofan, ktorý podporuje zdravý a kvalitný spánok, metionín, ktorý bojuje proti tvorbe nádorov.

    Najviac karambola pôsobí na silu kostí a imunitný systém. V Indii sa používa proti horúčkam, žlčovým kameňom, pri problémoch s močením a po opici :-). Mierni nevoľnosť, znižuje pocity úzkosti a hladinu cholesterolu, tiež chráni pred oparmi. Listy sa môžu použiť ako obklady pri bolestiach hlavy.

    Nezrelé karamboly majú vysoký obsah kyseliny šťaveľovej, preto sa neodporúčajú ľuďom s reumou, s chorobami obličiek a srdca.

    Stromček karamboly sa dá pestovať aj v našich podmienkach, v bytoch, dokonca aj s úrodou dva-trikrát do roka.


    Karambola1

    Nutričné hodnoty karamboly

    Energia - 128 kJ (31 kcal)

    Sacharidy - 6,73 g
    Vláknina - 2,8 g
    Proteín - 1,04 g
    Vitamín C - 34,4 mg
    Vitamín E - 0,15 mg
    Železo - 0,08 mg
    Tuk - 0,33 g
    Cukry - 3,98 g
    Zinok - 0,12 mg
    Vápnik - 3 mg
    Vitamín B6 - 0,017 mg
    Cholín - 7,6 mg
    Draslík - 133 mg

    Karambola - 10 účinkov na zdravie

    Karambolou na chudnutie

    S iba 30-timi kalóriami a množstvom vlákniny, je toto ovocie skvelou voľbou pre každého, kto sa snaží schudnúť. Obsahuje 9,5 g sacharidov na porciu, vrátane 2,5 g vlákniny. To poskytuje 3% denných požiadaviek na uhľohydráty a 10% denných požiadaviek na vlákninu. Je tiež plná antioxidantov a flavonoidov.

    Karambola na srdce

    Karambola je dobrý zdroj vitamínu B9 (kyselina listová), ktorý pomáha znižovať riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody.

    Karambola na oči

    Karambola sa tiež používa na liečbu boľavých očí. Ak hľadáte obsah horčíka a vitamínu B6 v jednom, tak potom je karambola správnou voľbou.

    Karambola pre dojčiace matky

    Toto "čarovné" ovocie sa podáva dojčiacim matkám, pretože jeho konzumácia stimuluje produkciu mlieka.

    Karambola na vlasy

    Karambola je vynikajúci prírodný liek na vypadávanie vlasov, pretože je dobrým zdrojom antioxidantov a vitamínu C, čo môže pomôcť oddialiť proces prirodzeného starnutia. Obsahuje tiež B-komplex vitamín, ktorý je nevyhnutný pre rast vlasov a pomáha udržiavať vlasy silné a zdravé.

    Karambola3

    Karambola na pokožku

    Jedzte karambolu alebo ju používajte priamo na kožu náchylnú na akné alebo na mastnú pokožku ako masku na tvár. Obsahuje tiež zinok, ktorý má vplyv na tvorbu akné. Karambola je odporúčaná pre ľudí všetkých vekových kategórií, pretože má antimikrobiálne účinky.

    Karambola na krvný tlak

    Hladká ovocná šťava alebo čaj pripravený z listov ukázal, že znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi.

    Karambolou na bolesť hlavy

    Korene karamboly sa odporúčajú na bolesť hlavy a poskytujú úľavu od bolesti svalov, zatiaľ čo práškové semená sú považované za užitočné na upokojenie záchvatov astmy. Listy karamboly sa môžu použiť ako obklady pri bolestiach hlavy.

    Karambola na trávenie

    Zrelé ovocie alebo ovocná šťava má antidiareálne účinky a stimulujúcu chuť do jedla. Karambola mierni tiež prejavy nevoľnosti.

    Karambolou na spánok

    Tryptofán, ktorý karambola obsahuje podporuje zdravý a kvalitný spánok.

    Ako karambolu nakupovať?

    Ak je karambola zlatá a tmavá na okrajoch, znamená to, že bol dosiahnutý optimálny bod dozrievania. Vyčnievajúce okraje začnú tmavnúť niekoľko dní po nákupe ovocia. Ale toto je "zlé" znamenie len pre oči, nie ústa. A riešenie je naozaj jednoduché: stačí ich vyrezať ostrým nožom.

    Ako karambolu skladovať?

    Toto ovocie je najlepšie ponechať na mieste ďaleko od priameho slnečného žiarenia. Ak je karambola v čase nákupu zelená, odporúča sa ju nechať pri izbovej teplote (20 °C). Keď dosiahnete optimálny bod dozrievania, odporúčame ho uchovávať v chladničke pri minimálnej teplote 5 °C. Za týchto podmienok vydrží aj 3 týždne.

    Ako karambolu spracovať?

    Vďaka šťavnatej dužine je karambola ideálna proti smädu, ale môže sa konzumovať aj v ovocných šalátoch, používať na ozdobu tort a dezertov, možno ich aj zavárať. Zjesť sa dajú celé so šupkou, aj s drobnými semiačkami.

    Karambola - vplyv na zdravie
    Karambola - vplyv na zdravie

    zdroj: stylecraze.com, exoticfruitbox.com, pluska.sk