Maliny - 10 účinkov na zdravie

Maliny

Maliny sú v našich záhradkách a kuchyniach takmer také rozšírené ako jablká, hrušky alebo slivky. Maliny majú typickú jemnú a lahodne kyslastú chuť.

Malina je plod ostružiny malinovej. Je zložená z drobných guľôčok červenej farby a pochádza z južnej Európy. Maliny sa rozšírili aj do našich zemepisných šírok, kde rastú divo v krovinách, na okrajoch svetlých lesov, popri cestách aj kultivovane v záhradkách.

Obsiahnuté farbivo v malinách patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Čím sýtejšej a tmavšej farby sú maliny, tým je koncentrácia tohto farbiva vyššia.

Nutričné hodnoty

Jedna šálka čerstvých malín obsahuje 1.48g bielkovín, 64 kalórií a 8g vlákniny.

Minerály: draslík – 186mg, fosfor – 36mg, vápnik - 31 mg, horčík – 27mg, mangán – 0.824mg, meď – 0.111mg, sodík – 1mg, selén – 0.2mg, zinok – 0.52mg, železo – 0.85mg

Vitamíny: kyselina listová – 26mg, kyselina pantoténová – 0.405mg, niacín – 0.736mg, vitamín A – 41 mg, vitamín B1 (tiamín) – 0.039mg, vitamín B2 (riboflavín) – 0.047mg, vitamín B6 – 0.068mg, vitamín C – 32.2mg, vitamín E – 1.07mg, vitamín K – 9.6mg.

Plody, šťava a ďalšie výrobky z nich sú najmä pre obsah antioxidantov cenné pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach (zápal priedušiek, reuma), zlepšujú zdravotný stav fajčiarov a alkoholikov, odporúčajú sa aj pri Alzheimerovej chorobe, zmierňujú silné menštruačné krvácanie a problémy s obličkami a močovým mechúrom, atď.

Maliny1

Maliny - 10 účinkov na zdravie

Malinami proti rakovine

Podľa amerického inštitútu pre výskum rakoviny sú maliny bohaté na kyselinu ellagickú, ktorá vykazuje schopnosť predchádzať rôznym druhom rakoviny. Patria sem rakoviny kože, pľúc, močového mechúra, prsníka a pažeráka. Je to preto, lebo sa zistilo, že ellagová kyselina používa naraz rôzne metódy boja proti rakovine. Kyselina ellagická pôsobí ako antioxidant, deaktivuje špecifické karcinogény a spomaľuje reprodukciu niektorých rakovinových buniek.

Maliny na zdravé srdce

Maliny rozširujú tepny, ktoré pomáhajú prietoku krvi hladko a zabraňujú akumulácii plaku. Anthocyaníny v malinách inhibujú tvorbu krvných zrazenín v prípade mŕtvice. Bobule obsahujú aj kyselinu salicylovú, ktorá má podobné kardioprotektívne vlastnosti ako aspirín. Vitamín C je ďalšou zlúčeninou v malinách, o ktorej je známe, že bráni srdcovému ochoreniu - pretože zabraňuje vzniku plakov.

Maliny zvyšujú plodnosť a zlepšujú sexuálne zdravie

Vysoká hladina antioxidantov v malinách môže chrániť spermie pred oxidačným poškodením. Vitamín C a horčík v ovocí zvyšujú plodnosť muža a produkciu testosterónu. Predpokladá sa tiež, že antioxidanty chránia koncepciu embryonálneho poňatia, čím sa znižuje riziko potratu. Maliny tiež obsahujú proantokyanidíny, ktoré uvoľňujú krvné cievy a umožňujú, aby krv pretekala do citlivých oblastí, aby sa zvýšilo vzrušenie. Zinok v ovocí pomáha stimulovať libido.

Maliny na zdravé oči

Vitamín A v malinách je prírodný prostriedok na problémy s očami a poruchy zraku. Vitamín A je súčasťou zrakového pigmentu, rodopsínu. Vysoká koncentrácia rutínu spevňuje cievy v očiach a zlepšuje zásobovanie živinami.

Maliny na chudnutie

Množstvo kalórií v malinách je nízke a sú bez tuku, takže by mohli byť zdravým doplnkom k vašej strave na zníženie telesnej hmotnosti. Bobule majú tiež nízky glykemický index (GI). Potraviny s nízkym GI majú malý vplyv na hladinu cukru v krvi - preto je pravdepodobné, že hladiny cukru v krvi nebudú rásť.

Maliny obsahujú aj zlúčeninu nazývanú resveratrol - to prevádza zlý tuk v tele na dobrý tuk, ktorý pomáha spáliť kalórie.

Maliny2

Maliny na trávenie

Listy maliny sa používajú na správne trávenie už veľmi dlho. Listy ovocia sa pridávali do čajov, ktoré sa používali na liečbu trávenia a iných súvisiacich ochorení.Maliny sú tiež jednou z potravín bohatých na vlákninu. A ako vieme, vyššie množstvo vlákniny v strave znamená lepšie trávenie.

Maliny podporujú zdravie tkanív a krvných ciev

Vieme, že maliny sú bohaté na vitamín C, čo je potrebné na rast a opravu tkanív. Vitamín C je tiež potrebný na vytvorenie dôležitého proteínu (kolagénu) potrebného na výrobu krvných ciev. Tento proteín sa používa na syntetizovanie spojivového tkaniva - nevyhnutné pre tvorbu kože, kostí a chrupaviek. Okrem pomoci pri výrobe krvných ciev pomáha tiež posilniť ich steny. Maliny obsahujú aj železo. Minerál zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Tieto červené krvinky prenášajú kyslík do svalov, ktoré pomáhajú pri výžive energie.

Maliny ako pomoc v tehotenstve

Maliny, a najmä listy rastliny, majú veľké výhody pre ženy počas tehotenstva. Jedna štúdia uvádza, že u žien, ktoré konzumujú malinový list, je oveľa menej pravdepodobné, že im pri pôrode prasknú membrány. Majú tiež vyššiu šancu vyhnúť sa cisárskym rezom alebo kliešťovému pôrodu.

Maliny na pokožku i vlasy

Maliny obsahujú mnoho biotínu, vitamínu, ktorý poskytuje organizmu síru, ktorá je veľmi dôležitá pre lesk a hustotu vlasov i pre jemnú pleť.

Maliny pomáhajú bojovať proti ekzému

Maliny sa zvyčajne pridávajú do bylinných antibakteriálnych prípravkov na liečbu kožných ochorení. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže olej z malinových semien prispieť k liečbe kožných stavov, ako je ekzém, vyrážky a iné kožné poranenia.

Maliny4

Ako maliny nakupovať?

Výber správnych malín je veľmi jednoduchý. Musíte hľadať mäkké, bacuľaté a sýtosfarbené plody. Vyhýbajte sa tým, ktoré majú modriny alebo tím, ktoré sú mokré.

Ako maliny skladovať?

Skladovanie je taktiež jednoduché. Bobule je najlepšie spotrebovať do 2-3 dní od nákupu. Ak ste si kúpili bobule v plastovom obale môžete ich nechať chladničke. Umývame ich iba pred jedlom.

Ako maliny spracovať?

Maliny sú najlahodnejšie čerstvé, krátko po zbere. Môžeme z nich pripraviť sirup, lekvár, malinovú zmrzlinu, sorbet. Pridávajú sa do jogurtu, koláčov, tôrt, sladkých jedál z ryže.

Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

https://sk.wikipedia.org/wiki/Malina_(plod)

https://www.stylecraze.com/art...