Obsah článku

Ríbezľa, vedecky známa ako Ribes rubrum, je malý, opadavý nízko rastúci ker z rodu Grossulariaceae (rod ríbezlí a egrešov, hoci v mnohých klasifikáciách predtým zaradený do Saxifragaceae), pôvodom zo severnej Európy a severnej Ázie, ktorý sa vo veľkej miere pestuje pre svoje plody komerčne a v domácich záhradách.
Červené ríbezle majú bobule s hladkou šupkou, sú guľovité, príjemne kyslé, holé, s priemerom asi 8–12 mm, s 3–10 bobuľami na každom strapci.
Obsah vitamínov a minerálov v červených ríbezliach
100 g červených ríbezlí obsahuje 0,25 g tukov, 12,78 g sacharidov (z toho 4,9 g cukrov), 1,07 g bielkovín a 5,44 g vlákniny. Okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín C a zanedbateľné množstvo vitamínu E a vitamínu A. Z minerálnych látok obsahujú mangán, kremík, železo, meď, draslík, vápnik, horčík, zinok.
Červené ríbezle pomáhajú udržiavať zdravú pokožku, krv, posilňujú imunitný systém, bojujú so zápchou, udržujú zdravé srdce a pomáhajú pri chudnutí.
Ríbezle červené - Nutričné hodnoty
(100g)143kj
1.07
12.78g
4.9g
0.25g
5.44g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Červené ríbezle - 6 účinkov na zdravie
Červené ríbezle sú skvelým zdrojom antioxidantov, ako je vitamín C a mangán. Antioxidanty chránia telo pred účinkami oxidačného stresu, čo môže pomôcť posilniť imunitný systém a odvrátiť choroby.
Ríbezle udržujú krásnu pleť
Červené ríbezle sú plné živín, ktoré sú prospešné pre pokožku. Obsahujú vitamíny skupiny B a vitamín C. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi v kožných bunkách a dokonca ho aj zvráti. Tieto vitamíny tiež pomáhajú pri regenerácii kožných buniek a podporujú hojenie pred škodlivým poškodením UV žiarením. Vďaka tomu sú červené ríbezle skvelým jedlom, ktoré môžete pridať do svojho jedálnička starostlivosti o pleť.
Ríbezle udržujú zdravú krv
Červené ríbezle sú dobrým zdrojom železa, ktoré je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek. Červené krvinky tvoria asi 40-45% celkového zloženia krvi. Červené krvinky sú mimoriadne dôležité, pretože vykonávajú prácu pri transporte krvi a iných živín do rôznych buniek a orgánov v tele. Nedostatok železa môže mať mnoho následkov, ktorým sa možno vyhnúť konzumáciou potravín bohatých na železo, vrátane ovocia, ako sú červené ríbezle.
Ríbezle udržujú silný imunitný systém
Ako už bolo spomenuté, červené ríbezle sú zdrojom vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a vyživuje ho, aby sa zabránilo tomu, aby telo podľahlo vírusovým a bakteriálnym útokom. Zabraňuje nielen bežnému nachladnutiu, ale dáva telu schopnosť bojovať proti vzniku niektorých druhov rakoviny. Vitamín C hrá antioxidačnú úlohu v dýchacom trakte, je teda zdrojom úľavy pre astmatikov. Vitamín C obsiahnutý v červených ríbezliach obsahuje aj antihistamínové vlastnosti, ktoré zabraňujú a znižujú účinok alergií.
Ríbezle pomáhajú bojovať so zápchou
Tieto malé červené bobule majú pomerne veľkú dávku obsahu vlákniny. Vláknina je nevyhnutnou súčasťou vyváženej stravy, ktorá podporuje pravidelné vyprázdňovanie tým, že nasáva vodu v dolnom tráviacom trakte a fyzicky čistí a vytláča odpad. Pomáha zväčšiť hrubé črevo a aktivuje pohyby čriev. Vláknina pomáha predchádzať zápche, ktorá je v dnešnej spoločnosti bujná vďaka nezdravému jedlu, ktoré je rafinované a prakticky bez vlákniny.
Ríbezle udržujú zdravé srdce
Draslík prítomný v červených ríbezliach je minerál prospešný pre srdce, ktorý hrá dôležitú úlohu v kardiovaskulárnom zdraví. Pomáha tiež predchádzať hypertenzii a znižuje krvný tlak. Draslík je tiež skvelý pre iné telesné orgány vrátane obličiek a je známe, že znižuje riziko mŕtvice.
Ríbezle pomáhajú pri chudnutí
Organické červené ríbezle majú nízky obsah kalórií, len 63 na šálku. Majú tiež nízky obsah tuku a vysoký obsah vlákniny, čo z nich robí ideálne jedlo na chudnutie. Vláknina vás rýchlejšie zasýti, takže zjete menej.
Iné tradičné lekárske použitie červených ríbezlí
- Plody sú antiskorbutické, aperientné, depuratívne, tráviace, diuretické, laxatívne, chladiace a sialagogické.
- Odvar z nich sa používa zvonka na zmiernenie reumatických príznakov.
- Používajú sa aj v obkladoch na uvoľnenie vyvrtnutia alebo zníženie bolesti pri vykĺbení.
- Červené ríbezle sa považujú za látky, ktoré znižujú horúčku, vyvolávajú pot, vyvolávajú menštruáciu, sú mierne laxatívne, adstringentné, zvyšujú chuť do jedla, majú diuretické a tráviace vlastnosti.
- Čaj zo sušených listov červených ríbezlí údajne zmierňuje príznaky dny a reumatizmu, je užitočný na obklady na zle sa hojace rany a ako roztok na kloktanie pri infekciách úst.
- Ovocie sa kozmeticky používa v pleťových maskách na spevnenie unavenej a bez života.
- Víno vyrobené z bielych „červených“ ríbezlí sa používalo na nevypočítateľné náklonnosti.
- Červené ríbezle sa tiež ukázali ako účinné pri zmierňovaní určitých kožných ochorení vrátane ekzémov a akné.
- Červené ríbezle pomáhajú čistiť krv a zlepšujú textúru pokožky.
- Červené ríbezle môžu hojiť rany, a tým predchádzať septickým infekciám. Môže sa použiť na liečenie miernych popálenín.
- Pri pravidelnej konzumácii robia červené ríbezle zázraky u diabetikov, srdcových pacientov, onkologických pacientov a ľudí trpiacich starnutím.
- Mnohí vedci sa domnievajú, že červené ríbezle majú vlastnosti znižujúce horúčku.

Ako ríbezle nakupovať?
Ríbezle musia byť pevné, sýtočervenej farby, zbierajú sa od júna do septembra a v predaji sú zväčša balené v košíkoch alebo malých debničkách a ich zber je náročný, preto sa to odzrkadľuje na vyššej cene.
Ako ríbezle skladovať?
Ríbezle by sme nemali dlho skladovať, ale čo najrýchlejšie spracovať alebo zjesť. V chladničke nám vydržia 2-3 dni. Môžeme ich aj zamraziť - umyjeme ich, zbavíme stopiek a dáme do nádoby. V mrazničke by sme ich mali skladovať maximálne 6 mesiacov. Konzervované ovocie je možné skladovať na tmavom mieste až 1 rok. Komerčne konzervované ovocie sa môže skladovať až do 3 rokov.
Ako ríbezle spracovať?
Ríbezle môžeme konzumovať čerstvé, môžeme z nich pripraviť sirup, víno, koláče, lekváre, kompóty, liečivé šťavy i oleje. Môžeme ich zamiešať i do ovocného šalátu, jogurtu, musli.
zdroj: healthbenefitstimes.com
zdroj obrázky: bbcgoodfood.com