Obsah článku

  Kumquat

  Kumquat (Citrus japonica) sú plody malého stromu a do istej miery sa podobajú pomarančom, tak zvnútra, ako aj zvonku, aj keď majú menšiu veľkosť ako väčšina citrusových odrôd. Tieto kríky alebo malé stromy pochádzajú z Ázijsko-tichomorskej oblasti, kde sa pestujú už tisíce rokov. Do Európy a Ameriky sa dostali až po 19. storočí a odvtedy sa značne rozšírili.

  Kumquaty, na rozdiel od iných plodov, majú kyslú dužinu a konzumovateľnú sladkú šupku. Existujú rôzne druhy kumquatov, ale najbežnejšou je okrúhla odroda, ktorá vyzerá ako malý pomaranč.

  Rôzne éterické oleje, organické zlúčeniny a živiny sú to, čo viedlo k takému rôznorodému použitiu týchto malých citrusových plodov v tradičných liekoch po celom svete.

  Obsah vitamínov a minerálov v kumquat

  Kumquat v 100 g obsahuje 71 kalórií, 81 g vody, 0,9 g tukov, 19 g sacharidov (z toho 9,4 g cukry), 1,9 g bielkovín a 6,5 g vlákniny. Z vitamínov obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, fosfor, sodík, železo a zinok.

  Kumquaty obsahujú širokú škálu éterických olejov, vrátane limonénu, alfa-pinénu, monoterpénov a mnohých ďalších.

  Kumquat podporuje trávenie a imunitu, je bohatý na antioxidanty, udržuje zdravé oči, udržuje zdravú pokožku, pomáha redukovať hmotnosť.

  Kumquat1

  Kumquat - 6 účinkov na zdravie

  Kumquat podporuje trávenie

  Jednou z najväčších výhod kumquatu je pôsobivý obsah vlákniny. Vláknina pomáha zväčšiť objem stolice, aby udržiavala pravidelné vylučovanie z tela a predchádzala problémom, ako je zápcha. Vláknina môže byť prospešná aj pre iné aspekty trávenia, niektoré výskumy ukazujú, že by mohla chrániť pred zápalovým ochorením čriev a zabrániť črevným vredom. Niektoré štúdie tiež zistili, že strava s vysokým obsahom vlákniny je spojená so zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu.

  Vďaka neuveriteľných 6,5 gramov vlákniny na porciu sa kumquaty umiestňujú na špičke rebríčka ako jedna z najlepších dostupných potravín s vysokým obsahom vlákniny. Zahrňte porciu alebo dve do vašej každodennej stravy spolu s inými potravinami bohatými na vlákninu a váš tráviaci systém bude prebiehať hladko.

  Kumquat podporuje imunitu

  Rovnako ako iné citrusové plody, aj kumquaty obsahujú vitamín C, dôležitú živinu, ktorá prináša veľké výhody, pokiaľ ide o posilnenie imunity. Jedna štúdia ukázala, že dostatok vitamínu C pomáha zlepšiť výsledky pri stavoch, ako sú hnačka, malária a zápal pľúc. Navyše, vitamín C dokázal zlepšiť príznaky a skrátiť trvanie infekcií dýchacích ciest, ako je napríklad prechladnutie.

  Kumquat3

  Kumquat udržuje zdravé oči

  Kumquaty sú bohatým zdrojom vitamínu A a betakaroténu, ktoré úzko súvisia so zdravím zraku. Betakarotén účinkuje ako antioxidant pri znižovaní oxidačného stresu v makulárnych bunkách, čím obmedzuje degeneráciu makuly a obmedzuje rozvoj katarakty.

  Kumquat je bohatý na antioxidanty

  Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály v tele, bránia oxidačnému poškodeniu buniek a znižujú riziko chronických chorôb. Antioxidanty tiež hrajú ústrednú úlohu v zdraví, pričom niektoré výskumy ukazujú, že voľné radikály by sa mohli podieľať na vývoji stavov, ako je reumatoidná artritída, srdcové choroby a autoimunitné ochorenia.

  Kumquaty sú tiež bohaté na antioxidanty, ktoré bránia hromadeniu voľných radikálov, aby sa znížilo riziko chronických chorôb. Dietetické antioxidanty môžu tiež zlepšiť imunitné funkcie a chrániť pred infekciami spôsobenými baktériami, vírusmi a parazitmi, čo pomáha maximalizovať vaše zdravie. Okrem toho sú kumquaty jediným citrusovým ovocím, ktoré je možné konzumovať spolu s kôrou a ktorá obsahuje ešte koncentrovanejšie množstvo antioxidantov ako dužina.

  Kumquat2

  Kumquat udržuje zdravú pokožku

  Kombinácia antioxidantov a vitamínov v kumquatoch ich robí ideálnymi na ochranu pokožky pred rakovinovými účinkami slnka a negatívnymi účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, vekové škvrny a drsnú, nezdravú pokožku. Kumquaty, rovnako ako mnoho citrusových plodov, majú veľký vplyv na vzhľad a štruktúru vašej pokožky kvôli vysokej hladine vitamínu C.

  Kumquat pomáha redukovať hmotnosť

  Kumquaty majú nízky obsah kalórií, ale majú vysoký obsah vlákniny, čo z nich robí vynikajúci doplnok k diéte na chudnutie. V skutočnosti môže jedna porcia kumquatov splniť až 26% vašich denných požiadaviek na vlákninu a poskytuje iba 71 kalórií. Vláknina sa pomaly pohybuje v tele nestrávená, čo pomáha spomaliť vyprázdňovanie žalúdka a udržať pocit plnosti po dlhšiu dobu, aby ste znížili príjem potravy a pomohla vám rýchlo schudnúť.

  Pridanie kumquatu do vašej stravy je jednoduchý spôsob, ako potlačiť chuť do jedla a zvýšiť chudnutie. Skúste vymeniť občerstvenie s vysokým obsahom kalórií za konzumáciu kumquatov alebo si nimi posypte šalát a tak narastie obsah vlákniny, ktorá vám pomôže schudnúť.

  Ako kumquat nakupovať?

  Pri kúpe kumquatu si dávajte pozor, aby šupka nebola porušená alebo nahnitá a musí mať jasne oranžovú farbu, keďže sa ovocie konzumuje aj so šupkou. Kumquat si môžete kúpiť v supermarkete.

  Ako kumquat skladovať?

  Kumquat uchovávajte pri izbovej teplote, kde vydrží tri dni alebo v chladničke, kde vám vydržia až dva týždne.

  Ako kumquat spracovať?

  Keďže sa ovocie konzumuje aj so šupkou, dôkladne si ho umyte. Môžete ho tak konzumovať priamo čerstvé, alebo:

  • používa sa na výrobu želé, omáčky, ovocných koncentrátov, džemov a želé
  • jeho plátky sa používajú v šalátoch
  • používa sa pri výrobe marmelád, kandovaných a konzervovaných verziách kvôli svojej tenkej šupke
  • používa sa pri výrobe zmrzliny, koláčov a džúsu
  • používa sa na výrobu dekoratívnych jedál
  • vďaka kyslým vlastnostiam sa pridáva do mäsových jedál
  • vďaka svojej sladkej chuti sa používa na výrobu cukríkov, zákuskov, koktailov
  • pripravuje sa z neho likér, výťažky a výrobky používané ako tradičné lieky
  • kumquaty môžete aj sušiť


  zdroj: organicfacts.net, gyanunlimited.com, draxe.com