Černice - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Černice

  Tento ker z čeľade ružovitých (odborne ostružina černicová) poskytuje plody v podobe tmavočervených až čiernych bobulí, stonky i celé kríčky sú husto porastené tŕňmi. Nezrelé plody sú najprv biele alebo ružovkasté, no dozrievaním sa v nich nahromadí veľké množstvo rastlinného farbiva s mimoriadne vysokým obsahom flavonoidov a iných liečivých látok.

  Domovom černíc je Ázia a Severná Amerika, no už pred stáročiami sa udomácnili aj v lesoch strednej Európy. U nás sú hojne rozšírené od nížin až do horského pásma. Černiciam sa dobre darí na chránených miestach na okrajoch lesov či chodníkov, pri plotoch, medzi inými kríčkami a v hájoch. Kultivované odrody sa pestujú v záhradkách. Vďaka narastajúcej obľube černíc na niektorých miestach zakladajú aj plantáže.

  Obsah vitamínov a minerálov v černiciach

  Černice majú v 100 g 180 kJ (43 kcal), 88,15 g vody, 9,61 g sacharidov (z toho 4,88 g cukry), 5,3 g vlákniny, 0,44 g tukov a 1,39 g proteínov. Z vitamínov obsahujú vitamín A, tiamín-B1, riboflavín-B2, niacín-B3pyridoxín-B6, kyselinu listovú-B9, vitamín C, E, K, z minerálov obsahujú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok.

  Černice posilňujú imunitný systém, pomáhajú proti kašľu i záchrípnutiu, chránia pred rakovinou, zabraňujú vzniku aterosklerózy, pomáhajú pri nervozite a zvyšujú odolnosť proti stresu, zlepšujú zrak i pokožku, atď.


  Černice1

  Černice - 10 účinkov na zdravie

  Černicami proti kašľu i zachrípnutiu

  V prírodnom liečiteľstve sa využíva čaj z černicových listov i šťava z plodov. Štava je veľmi účinná proti zachrípnutiu. Čerstvo vylisovanú šťavu ohrejeme, použijeme sčasti na kloktanie, zvyšok postupne po dúškoch vypijeme. Takáto kúra má blahodárny vplyv na preťažené hlasivky a organizmu navyše dodáva osviežujúce a vitalizujúce ovocné kyseliny.

  Černicami proti rakovine

  Ostružina je účinná proti rozvoju rakoviny vrátane rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva a rakoviny pažeráka. Mikroživiny prítomné v ostružinách majú chemopreventívny účinok a zabraňujú rastu malígnych (zhubných) buniek. Extrakty z černíc tlmia vznik zhubného nádoru a súvisiacu bunkovú signalizáciu.

  Černice zabraňujú vzniku aterosklerózy

  Černice poskytujú ochranu pred endotelovou dysfunkciou (porušená funkcia endotelu prispieva k stavu, ktorý verejnosť pozná pod názvom „kôrnatenie“ tepien – k ateroskleróze). Srdcovocievne choroby sú pritom zväčša dôsledkom aterosklerózy. Pomáhajú tiež znižovať poškodenie DNA a chránia pred vaskulárnym zlyhaním.

  Černice na trávenie

  Černice sú zdrojom nerozpustnej a rozpustnej vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre optimálne fungovanie tráviaceho systému. Nerozpustná vláknina v ostružinách podporuje ľahké a lepšie vstrebávanie vody v hrubom čreve a pridáva objem stolice. To pomáha pri pravidelnom pohybe čriev bez zápchy.

  Černice pomáhajú pri nervozite

  Bioflavonoidy sa koncetrujú v dužine: tu je ich obsah desťnásobne vyšší ako v šťave. Ich úlohou je chrániť vitamín C a stresový hormán adrenalín pred oxidáciou enzýmami s obsahom medi. Bioflavonoidy zároveň meď viažu. Zvýšená koncentrácia medi v organizme môže vyvolávať nervozitu, nepokoj a psychické poruchy.

  Černice

  Černice zvyšujú imunitu

  Černice pomáhajú zlepšovať imunitný systém organizmu, kvôli prítomnosti fytoestrogénov, vitamínov a minerálov. Pravidelná konzumácia černíc pomáha bojovať proti rôznym patogénom a chráni telo pred infekciami a inými smrteľnými chorobami.

  Černice na zdravé srdce

  Bohatstvo flavonoidov ako sú antokyány v černiciach, robí z neho ovocie priaznivé pre srdce. Iné užitočné zložky, ako je horčík a vláknina prítomné v černiciach, zabraňujú zablokovaniu tepien a stimulujú hladký tok krvi. To znižuje riziko rôznych srdcových ochorení, ako je mŕtvica a ateroskleróza a udržuje kardiovaskulárne zdravie. Horčík u černíc pomáha aj pri regulácii krvného tlaku a zabraňuje srdcovej arytmii a nepravidelným sťahom srdca.

  Černice na normálnu zrážanlivosť krvi

  Černice obsahujú dobré množstvo vitamínu K, ktorý pomáha pri normálnej zrážanlivosti krvi. Pomáha tiež pri prevencii nadmerného krvácania z ľahkých poranení a pomáha pri hojení rán. Vitamín K prítomný v černiciachje tiež nevyhnutný pre modifikáciu proteínov a hrá dôležitú úlohu pri ochrane kostí pred osteoporózou.

  Černice na pokožku

  Černice slúžia ako vynikajúca pomôcka pri udržiavaní krásnej pleti. Černice sú nabité množstvom výživných látok, ktoré sú šetrné k pokožke, ako je vitamín C, vitamín E a ďalšie silné antioxidanty. Vitamín E pomáha pri udržiavaní zdravia pokožky a zabraňuje vzniku vrások. Okrem ochrany pokožky pred oxidatívnym poškodením je vitamín C zodpovedný aj za tvorbu a posilnenie štruktúry kolagénu, ktorá je základom spojivového tkaniva, a tým pomáha udržiavať kožu tónovanú a napnutú.

  Černice zlepšujú zrak

  Černice sú užitočné pre udržanie zdravých očí. Pravidelná konzumácia černíc pomáha chrániť oči pred ultrafialovým žiarením, čo prisudzuje prítomnosť luteínu. Luteín tvorí ochranný pigment nazývaný makula v oblasti za sietnicou a zabraňuje jej poškodeniu spôsobenému oxidačným stresom a vyžarovaním svetla s vysokou vlnovou dĺžkou. Okrem toho anthokyanosidy a vitamíny prítomné v černiciach zvyšujú videnie a chránia oči pred rôznymi chorobami, ako je makulárna degenerácia, šedý zákal a nočná slepota.

  Černice3

  Ako černice nakupovať?

  Černice najlepšie nakupujeme priamo od zberačov alebo drobných pestovateľov z domácej produkcie, ktoré sú najkvalitnejšie a oveľa aromatickejšie ako černice z dovozu. Mali by byť pevné a mali by mať krásnu sýtu farbu. Nekupujte mäkké a rozpučené černice, ktoré podliehajú kazeniu.

  Ako černice skladovať?

  Černice sa rýchlo kazia, preto by ste ich mali spotrebovať do 3-4 dní od kúpy. Môžu sa skladovať v plytkej nádobe bez toho, aby sa vytvorilo viac vrstiev, alebo sa môžu umiestniť na seba a potom schladiť, aby sa zabránilo rozkladu zakrytím nádoby voľným plastovým obalom. Na ďalšie použitie sa môžu černice aj zmraziť.

  Ako černice spotrebovať?

  Černice možno pridať do čerstvých ovocných šalátov, pečených výrobkov, ako sú koláče, alebo sa môžu použiť na prípravu želé, lekvárov, štiav. Černice slúžia ako lahodná poleva na rôzne dezerty vrátane zmrzlín. Používajú sa aj pri príprave vín a sú k dispozícii aj v konzervovanej a sušenej forme.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.organicfacts.net/h...