Guava - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Guava

  Ovocie Guava pochádza z Južnej Ameriky. Zrelý plod má hruškovitý alebo guľatý tvar a veľkosťou sa podobá malému jablku. Tenká tuhá žltá šupka má horkastú chuť, ale krémovitá, silno aromatická a šťavnatá dužina je sladká. Semiačka v strede sú jedlé a takisto obsahujú vitamín C, preto je škoda ich odstrániť.

  Obsah vitamínov a minerálov v guave

  Guava v 100 g obsahuje 68 kalórií, 1 g tukov, 14 g sacharidov (z toho 9 g cukry), 5 g vlákniny a 2,6 g bielkovín, fytochemikálie, flavonoidy, lykopén. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, C396 % ODD a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, mangán, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, meď.

  Guava podporuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, podporuje trávenie, je antibakteriálna, udržuje zdravú pokožku, pomáha proti fajčeniu, udržuje zdravé vlasy, pomáha redukovať hmotnosť.


  Guava3

  Guava - 8 účinkov na zdravie

  Guava podporuje imunitu

  Jeden čerstvý, asi 90 gramový plod obsahuje viac ako odporúčanú dennú dávku vitamínu C, až 300% ODD pre dospelého človeka a spolu s meďou sú veľmi dobré na udržanie správnej funkcie imunitného systému. 

  Železo a vysoký obsah vitamínu C v listoch pomáha zabraňovať mikrobiálnym aktivitám a bráni produkcii hlienu. Listy sa používajú na čaj pridaním malého množstva vody a varením počas niekoľkých minút. Čaj je ideálny pri prechladnutí.

  Guava bráni vzniku rakoviny

  Guava obsahuje bohaté množstvo vitamínu C a lykopénu, ktorý zabraňuje výskytu rakoviny v tele a chráni ľudské bunky pred touto chorobou. Lykopén je silný antioxidant, ktorý má silné protirakovinové a protinádorové vlastnosti a dokáže tiež vyčistiť toxíny z hrubého čreva.

  Guava podporuje trávenie

  Vláknina v guave je veľmi dobrá pre tráviaci systém tým, že slúži ako jemné preháňadlo, ktoré zabraňuje zápche, rovnako ako poskytuje správny pohyb čriev.

  Guava je antibakteriálna

  Guava má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe ústnych vredov, krvácania ďasien, pri opuchnutých ďasnách a bolesti zubov.

  Guava1

  Guava udržuje zdravú pokožku

  Guava poskytuje veľa prínosov pre pokožku vďaka antioxidantom, ako aj bohatosti vitamínu A,B a C a karoténu, ktoré pomáhajú udržiavať žiarivú pokožku a chránia tiež proti účinkami starnutia. Lykopén v guave pomáha chrániť pokožku pred poškodením ultrafialovými lúčmi.

  Guavou proti fajčeniu

  Konzumácia ovocia neutralizuje účinok nikotínu a pomáha fajčiarom prekonať návyk na nikotín.

  Guava udržuje zdravie vlasov

  Guava je nabitá fytochemikáliami, vlákninou, flavonoidmi a základnými minerálmi, ako je mangán, draslík, meď a vitamíny A, C a kyselina listová, ktoré udržujú silný rast vlasov a zabraňujú vypadávaniu vlasov.

  Guava pomáha redukovať hmotnosť

  Guava je jedným z tropických plodov, ktoré je plné vlákniny, nízkych sacharidov a nulového cholesterolu, čo je ideálne na chudnutie.

  Guava - účinky na zdravie

  Guava - účinky na zdravie

  Ako guavu nakupovať?

  Pri kúpe sa zamerajte na zelenožlté zrelé plody, kým sú ešte pevné. Aby ste zistili či je zrelá, jemne ju stlačte. Keď ju ovoniate mali by ste cítiť sladkú mierne pižmovú arómu. Dávajte si pozor na poškodené ovocie s modrinami.

  Ako guavu skladovať?

  Guavu skladujeme v plastovom obale v chladničke, vydrží až  štyri dni. Ak si myslíte, že nezjete guavu do štyroch dní, mali by ste ju zmraziť. Mrazené vydrží až osem mesiacov.

  Ako guavu spracovať?

  Plody umyte, pozdĺžne rozrežte a dužinu podávajte v šupke s lyžičkou. Z guavy si môžete pripraviť ovocný i zeleninový šalát.

  Jedlo ako jed, jedlo ako liek, s.109

  https://www.finelib.com/about/...

  https://www.wikihow.com/Eat-Gu...