Guava - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Guava

  Ovocie Guava pochádza z Južnej Ameriky. Zrelý plod má hruškovitý alebo guľatý tvar a veľkosťou sa podobá malému jablku. Tenká tuhá žltá šupka má horkastú chuť, ale krémovitá, silno aromatická a šťavnatá dužina je sladká. Semiačka v strede sú jedlé a takisto obsahujú vitamín C, preto je škoda ich odstrániť.

  Obsah vitamínov a minerálov v guave

  Guava obsahuje päťkrát viac vitamínu C ako pomaranč rovnakej veľkosti. Jeden čerstvý, asi 90 gramový plod obsahuje viac ako odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka. Dužina aj semiačka guavy predstavujú užitočný zdroj rozpustnej vlákniny vo forme pektínu.

  Toto exotické ovocie má antioxidačný účinok, znižuje krvný tlak, tiež cholesterol v krvi a čistí črevá. Udržiava zdravé cievy, čím pôsobí ako prevencia pred vznikom arteriosklerózy. Zaujímavosťou je, že konzumácia ovocia neutralizuje účinok nikotínu a pomáha fajčiarom prekonať návyk na nikotín. Guava doslova ničí únavu, osviežuje celé telo aj myseľ.

  Okrem iného má laxatívne účinky a ničí toxíny. Kolagén zabezpečuje zdravie kostí, kože a ciev. Plody s ružovou dužinou obsahujú dostatočné množstvo lykopénu, ktorý ochraňuje pokožku od silného UV žiarenia a mužov od rakoviny prostaty. Guava obsahuje viac draslíku než banány, ten je dôležitou súčasťou buniek a krvných tekutín.

  Guava - 10 účinkov na zdravie

  Guava na imunitu

  Jeden čerstvý, asi 90 gramový plod obsahuje viac ako odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka a spolu s meďou sú veľmi dobré na udržanie správnej funkcie imunitného systému. 

  Železo a vysoký obsah vitamínu C v listoch pomáha zabraňovať mikrobiálnym aktivitám a bráni produkcii hlienu. Listy sa používajú na čaj pridaním malého množstva vody a varením počas niekoľkých minút. Čaj je ideálny pri prechladnutí.

  Guava na kosti

  Jedna šálka guavy má odhadovanú hodnotu 30 miligramov vápnika, čo zodpovedá 2% dennej hodnote tohto základného minerálu, ktoré pomáha udržiavať zdravé kosti a zuby.

  Guava a rakovina

  Guava obsahuje bohaté množstvo vitamínu C a lykopénu, ktorý zabraňuje výskytu rakoviny v tele a chráni ľudské bunky pred touto chorobou. Lykopén je silný antioxidant, ktorý má silné protirakovinové a protinádorové vlastnosti a dokáže tiež vyčistiť toxíny z hrubého čreva.

  Guava na trávenie

  Vláknina v guave je veľmi dobrá pre tráviaci systém tým, že slúži ako preháňadlo, ktoré zabraňuje zápche, rovnako ako poskytuje správny pohyb čriev.

  Guava je antibakteriálna

  Guava má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe ústnych vredov, krvácania ďasien, pri opuchnutých ďasnách a bolesti zubov.

  Guava1

  Guava na normálnu funkciu mozgu

  Ďalšou dôležitou živinou v guave je mangán, ktorý hrá perfektnú úlohu pri vstrebávaní živín, relaxácii nervových systémov a cirkulácii v tele pre normálnu funkciu mozgu. Prítomnosť tohto minerálu pomáha zaistiť, aby prijaté potraviny boli správne odobrané časťami tela tým, že podnecujú správne nervové funkcie a tvorbu spojivového tkaniva v tele.

  Guava na pokožku

  Guava poskytuje veľa prínosov pre pokožku vďaka antioxidantom, ako aj bohatosti vitamínu A,B a C a karoténu, ktoré pomáhajú udržiavať žiarivú pokožku a chránia tiež proti účinkami starnutia. Lykopén v guave pomáha chrániť pokožku pred poškodením ultrafialovými lúčmi.

  Guavou proti fajčeniu

  Konzumácia ovocia neutralizuje účinok nikotínu a pomáha fajčiarom prekonať návyk na nikotín.

  Guavou proti vypadávaniu vlasov

  Guava je nabitá fytochemikáliami, vlákninou, flavonoidmi a základnými minerálmi, ako je mangán, draslík, meď a vitamíny A, C a kyselina listová, ktoré udržujú silný rast vlasov a zabraňujú vypadávaniu vlasov.

  Guava na chudnutie

  Guava je jedným z tropických plodov, ktoré je plné vlákniny, nízkych sacharidov a nulového cholesterolu, čo je ideálne na chudnutie.

  Guava2

  Ako guavu nakupovať?

  Pri kúpe sa zamerajte na zelenožlté zrelé plody, kým sú ešte pevné. Aby ste zistili či je zrelá, jemne ju stlačte. Keď ju ovoniate mali by ste cítiť sladkú mierne pižmovú arómu. Dávajte si pozor na poškodené ovocie s modrinami.

  Ako guavu skladovať?

  Guavu skladujeme v plastovom obale v chladničke, vydrží až  štyri dni. Ak si myslíte, že nezjete guavu do štyroch dní, mali by ste ju zmraziť. Mrazené vydrží až osem mesiacov.

  Ako guavu spracovať?

  Plody umyte, pozdĺžne rozrežte a dužinu podávajte v šupke s lyžičkou. Z guavy si môžete pripraviť ovocný i zeleninový šalát.

  Jedlo ako jed, jedlo ako liek, s.109

  https://www.finelib.com/about/...

  https://www.wikihow.com/Eat-Gu...