Flavonoidy
Flavonoidy patria medzi prírodné látky, ktoré majú pozoruhodné preventívne a liečebné účinky na zdravie, ktoré by človek mal čo najrozumnejšie využiť vo svoj prospech. Ich pozitívny účinok je prevažne v pôsobení na výstelku steny ciev a taktiež na kapilárnu a cievnu priepustnosť.
Vplyv flavonoidov na zdravie
Flavonoidy patria medzi významné prírodné antioxidanty, ktoré pomáhajú likvidovať voľné radikály a zabraňujú tak poškodeniu buniek. Voľné radikály sú nestále agresívne molekuly alebo skupiny atómov, ktoré vznikajú v ľudskom organizme. Ich pôsobenie v organizme môže byť škodlivé. Ak sa tvoria vo veľkej miere, podieľajú sa na poškodzovaní buniek, jednotlivých orgánov a následne celého organizmu. S účinkovaním voľných radikálov v organizme sa dávajú do súvislosti aj viaceré ochorenia ako srdcovo-cievne, cukrovka, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, pečeňové, kožné ochorenia a rakovina.
Flavonoidy v boji proti voľným radikálom
Voľné radikály sa vytvárajú pri pôsobení negatívnych vonkajších vplyvov ako je nadmerné opaľovanie, exhaláty, cigaretový dym, röntgenové žiarenie, nadmerné pôsobenie ozónu alebo chemoterapeutiká. Nadmerné množstvo voľných radikálov vzniká tiež pri intenzívnych fyzických alebo športových činnostiach, ale i počas zranení, pri zápaloch, pri bakteriálnych a vírusových ochoreniach, pri hnisavých procesoch, pri nadmernom strese a zvýšenej konzumácii alkoholu. Pri zvýšenej tvorbe voľných radikálov organizmus vyžaduje zvýšenú potrebu antioxidantov, ktorú je potrebné organizmu dodať. Medzi významné antioxidanty patria okrem flavonoidov, koenzým Q10, vitamín C a E, karotenoidy, selén, zinok a mangán.
Najznámejšie flavonoidy
Flavonoidy sú polyfenololové látky, ktoré sa nachádzajú vo významnej miere v rastlinách. Je ich známych viac ako 4000. Pre svoju aktivitu v metabolizme ľudského organizmu môžu byť často označované aj ako bioflavonoidy. Medzi základné flavonoidy patria flaván, flavanón, flavón, flavonol, antokyanidín a izoflavón.
Liečebné účinky flavonoidov
Flavonoidy majú zaujímavé liečebné účinky, ktoré sa prejavujú vo viacerých smeroch. Sú to predovšetkým schopnosť normalizovať priechodnosť kapilár a ciev, schopnosť odstraňovať lámavosť ciev, pôsobiť antihemoragicky (proti krvácaniu) a antiedematózne (proti opuchu). Flavonoidy majú pozitívny účinok na ľudský organizmus hlavne vďaka svojim významným vlastnostiam ako antioxidanty. Ide tu hlavne o vazodilatačný účinok (rozšírenie ciev), antitrombický účinok (zabránenie zrážania krvi v cievach), zvýšenie pružnosti a elasticity ciev, zníženie lámavosti ciev a taktiež protizápalový i protirakovinový účinok.
Niektoré flavonoidy majú výrazný ochranný účinok na cievne vlásočnice, zlepšujú krvný prietok v cievach, iné (flavonolignány), pôsobia hepatoprotektívne (majú ochranný účinok na pečeň). Flavonoidy zabraňujú zrážanlivosti krvi tým, že viažu ióny vápnika, čím tiež zadržiavajú vápnik v organizme. Podporne pôsobia na vitamín C, priamo vplývajú na zlepšenie odolnosti tepien a znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi, čím pôsobia proti ateroskleróze (kôrnatenie tepien). Bránia tiež rozširovaniu mikrobiálnych (bakteriálnych) toxínov v tkanivách a sú aj podpornými prostriedkami pri liečbe infekčných ochorení. Ako účinkujú flavonoidy presne nepoznáme, ale vieme, že účinkujú v bunke na viacerých miestach. Známy je aj ich výrazný protizápalový účinok, do tejto skupiny patria apigenín, kempferol, luteolín a kvercetín.
Konzumovanie potravy, ktorá je bohatá na flavonoidy patrí medzi dôležité aspekty ochrany zdravia človeka. Ide predovšetkým o zníženie výskytu alebo o zlepšenie stavu kardiovaskulárnych ochorení, (infarktu myokardu), diabetes (cukrovky), ušného šelestu, osteoartrózy (ochorenie bedrových a kolenných kĺbov), onkologických ochorení, neuro- degeneratívnych ochorení, psychických porúch, alergických ochorení a iných chronických a civilizačných ochorení. Mnohé vedecké štúdie dokázali, že užívanie prírodných flavonoidov, môže výrazne znížiť riziká rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka, pažeráka a prsníka.
Flavonoidy v červenom víne
To, že flavonoidy majú výnimočné postavenie medzi antioxidantami potvrdzuje aj tzv. “francúzsky paradox”. V istej oblasti Francúzska bol zaznamenaný nápadne nízky výskyt srdcovo-cievnych ochorení v porovnaní s inými oblasťami. Táto skutočnosť bola pripísaná konzumácii červeného vína, v ktorom sa vo zvýšenej miere nachádzajú práve flavonoidy. Tie sú prítomné v hrozne, ale najvyšší obsah sa nachádza v jeho šupke. Červené víno je jedinečné z pohľadu množstva flavonoidov, ich zloženia a samozrejme predovšetkým biologickej dostupnosti v organizme po jeho požití. Predpokladá sa, že spomínaný pozitívny účinok má konkrétne látka resveratrol, ktorá je prítomná v šupke hrozna. Keďže, biele víno sa vyrába tak, že šupka sa ihneď odstráni, obsah resveratrolu je v bielom víne nízky. Obsah resveratrolu v bielom víne je oproti červenému asi 100-krát menší. Vedci zistili, že táto látka má pozitívny účinok na kardiovaskulárne ochorenia a nervový systém a boli potvrdené aj jeho účinky proti starnutiu. Samozrejme, nechcem propagovať zvýšenú konzumáciu vína, ktorá môže mať za následok alkoholickú závislosť, preto víno pime s mierou. Vysoký obsah resveratrolu sa nachádza tiež v čučoriedkach a brusniciach. Vysoký obsah flavonoidu kvercetínu obsahuje aj paradajka a hloh (listy i plody). Vysoký obsah týchto prírodných látok obsahuje tiež panenský olivový olej a grepová šťava, menej džús.
Medzi ďalšie zaujímavé flavonoidy patrí rutín, ktorý sa nachádza v šupkách pomarančov, grepov, mandarínok, citrónov a tiež vo vňati pohanky. Má schopnosť dilatovať (rozširovať) krvné kapiláry, zlepšovať ich priepustnosť a zvyšovať prekrvenie tkanív.
Zdroje flavonoidov v prírode
Pozrime sa, kde všade inde v prírodnej lekárni sa bioflavonoidy nachádzajú vo významnej miere. Bohaté na prírodné flavonoidy sú hlavne niektoré bobule ako čučoriedky, brusnice, maliny, jahody, čierne ríbezle a plody bázy čiernej. Vedecké štúdie dokazujú široké terapeutické účinky flavonoidov z uvedených bobúľ. Je to predovšetkým pozitívny účinok na aterosklerózu, ischemickú chorobu srdca, neurodegeneratívne ochorenia a zápalové procesy v organizme. Tieto druhy bobúľ a ovocia sú bohaté na zdroje flavonoidov a antokyanidínov, ktoré dávajú tomuto ovociu jeho typickú červenú, modrú alebo fialovú farbu. Napríklad u antokyánových flavonoidov, ktorých vysoký obsah je v čiernych ríbezliach, boli dokázané aj protirakovinové účinky. Konzumácia bobúľ týchto plodov tiež výrazne redukuje riziká aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.
Jednotlivé druhy flavonoidov sú v rôznej miere obsiahnuté v ovocí, zelenine a pod.:
- Flavonóny – citrusy
- Flavanoly – čaj, víno, jablko, čokoláda, hruška
- Flavóny – olivy, hnedá ryža, zeler, petržlen
- Flavonoly – čaj, víno, brusnice, olivy, jablko, brokolica, pór, kapusta, cibuľa, cesnak, chren
- Antokyanidíny – bobuľoviny, červené víno, červené hrozno, červený grep, čerešne, jahody
Flavonoidy v kakau a čokoláde
Vysoký obsah flavonoidov obsahuje kakao a čokoláda, a to vo väčšej miere tmavá ako biela. Tieto “čokoládové” flavonoidy majú pozitívne účinky na ľudský organizmus takisto z hľadiska kardiovaskulárnych ochorení, pôsobia antioxidačne, protizápalovo, zlepšujú funkciu výstelky steny ciev a znižujú tlak krvi. Niektoré rozširujú cievy, znižujú krvný tlak a bránia zrážaniu krvi. Samozrejme nesmieme zabúdať, že zvýšená konzumácia čokolády je spojená zo zvýšeným príjmom sacharidov a tukov.
Významný obsah bioflavonoidov obsahuje extrakt z kôry prímorskej borovice (Pinus pinaster) – Pycnogenol. Objav pozitívnych účinkov tejto kôry prímorskej borovice siaha až do 16. storočia. V roku 1534 Francúz Jacques Cartier uviazol na svojej lodi aj so svojou posádkou medzi ľadovými kryhami blízko kanadského Quebeku. Nedostatok vitamínu C (skorbut) bol príčinou úmrtia viacerých jeho námorníkov z posádky. Kanadskí Indiáni zachránili ďalších námorníkov pred touto chorobou tým, že im podávali odvar z ihličia a kôry tamojšej borovice. Táto skutočnosť, respektíve obsah prírodných látok v tejto borovici sa stal budúcim základom pre Pycnogenol. Tento chráni cievne steny pred ukladaním cholesterolu, bráni krvným doštičkám zhlukovať sa, tvoriť zrazeniny a tým spôsobovať obehové potiaže, infarkty myokardu, mozgové mŕtvice a trombózu hlbokých žíl. Uvedený extrakt z prímorskej borovice zlepšuje funkciu všetkých krvných ciev a to od artérii až mikrocirkuláciu vo vlásočniciach.
Ďalšia rastlina respektíve drevina, ktorá obsahuje viac ako 40 druhov flavonoidov je strom Ginko biloba. Jeho listy, respektíve výťažok zo sušených listov patria ku produktom z vyšším obsahom bioflavonoidov.
Ďalšou možnosťou sú extrakty z hrozna, vín a z hroznových semienok a tiež hroznový džús. Tieto neobsahujú alkohol a sú preto vhodné na širšie používanie. Výrazne zlepšujú rozšírenie ciev a potláčajú nebezpečenstvo trombózy. Vyšší obsah flavonoidov obsahujú tiež výťažky z čajových lístkov zeleného čaju a olív.
Flavonoidy v čajoch
Flavonoidy sa v bohatej miere nachádzajú aj v niektorých čajovinách, ako je list brezy bradavičnatej (Betula pendula), list a kvet hlohu (Crataegus laevigata), koreň ihlice (Ononis spinosa), kvet bázy čiernej (Sambucus nigra), kvet lipy (Tilia cordata), kvet agátu (Robinia psedoacatia), kvet nechtíka (Calendula officinalis)a kvet hluchavky (Lamium album). Tieto čajoviny sú u nás pomerne rozšírené a často požívané.
Flavonoidy a cievny systém
Cievny systém človeka funguje na princípe pružného spletitého potrubia, ktoré rozvádza krv až do tých najodľahlejších častí tela. Celá cievny systém u jedného človeka dosahuje dĺžku takmer 100 000 km! Možno ste prekvapení z tohto neuveriteľného čísla, ale je to naozaj tak. Nezabúdajme, že udržiavanie kvality a funkčnosti cievneho systému je dôležité pre zachovanie zdravého života každého z nás. Zdravý životný štýl zlepšuje kvalitu nášho života. Prírodné látky, bez umelo syntetizovanej chémie, môže organizmus omnoho lepšie spracovať a využiť vo svoj prospech. A, práve flavonoidy, patria medzi nich.
zdroj: monigue.sk