Koenzým Q10
Koenzým Q10, nazývaný tiež ubichinón, prirodzene vzniká v ľudskom organizme, kde zohráva jednu z kľúčových úloh pri ziskavaní energie z jedla. Vo vysokom množstve sa vyskytuje v orgánoch ako napríklad srdce, pľúca a pečeň. Jeho tvorba v organizme sa znižuje s vekom. Nízka hladina koenzýmu Q10 môže byť tiež dôsledkom užívania statínov – liekov na znižovanie cholesterolu. Koenzým Q10 sa zúčastňuje na mnohých životne dôležitých procesoch a z toho dôvodu sa často využíva ako výživový doplnok.
Takmer všetko, čo jeme obsahuje rôzne formy koenzýmu Q, ale len určitá časť je vo forme koenzýmu Q10. Preto by sme sa mali stravovať rozmanito. Naše telo je schopné využívať aj iné formy koenzýmu Q, pokiaľ najprv prejdú chemickou transformáciou v pečeni. Zdá sa, že schopnosť pečene plniť túto funkciu sa zoslabuje chorobou , ale tiež a to významnejšie – starnutím. Práve vtedy, keď telo potrebuje koenzým Q10, jeho schopnosti zaistiť si dostatočné množstvo tejto látky klesajú, bez ohľadu na to, ako sa stravujeme.
Vplyv koenzýmu Q10 na zdravie
Koenzým Q10 je nepostrádateľný pre normálnu funkciu buniek. Starnutím sa jeho množstvo v organizme znižuje. Bez koenzýmu Q 10 sa preruší tvorba energie, čím sa zastavia všetky biochemické pochody v bunke. Jedným z najlepšie preskúmaných účinkov koenzýmu Q10 je jeho schopnosť dodávať energiu pre prácu srdca a posilniť srdcový sval. Na základe niekoľkých výskumov sa potvrdilo, že chronický nedostatok koenzýmu Q10 može mať pre srdce nepriaznivé dôsledky. Koenzým Q10 chráni pred civilizačnými chorobami vrátane rakoviny, predchádza rýchlemu stárnutiu, únave, stresu a priaznivo pôsobí na imunitný systém. Má tiež priaznivé účinky pri ochoreniach zubov a pri paradontóze, ochorenach dýchacích ciest a astmy. Užíva sa i pri liečbe porúch mozgových činností súvisiacich so schizofréniou a Alzheimerovou chorobou. Spomaľuje proces starnutia.
Denná potreba konzýmu Q10
Denná potreba koenzýmu Q10 sa pohybuje medzi 10 a 30 miligramami. Pri liečbe ochorení sa používajú dávky medzi 100 a 300 miligramami.
Denný príjem koenzýmu Q10 je možné dopĺňať diétnymi doplnkami. Tablety obsahujú zložky, ktoré môžu spomaliť absorpciu koenzýmu, preto je doporučované brať koenzým Q10 v kapsliach. /Aktívna substancia Bio-Quinonu Q10 je rozpustená v sójovom oleji a uložená v želatinovej kapsli./
Zdroj koenzýmu Q10

Množstvo koenzýmu Q10 v potrave
Ak nechcete užívať koenzým Q10 v tabletkách, jeho prirodzenými zdrojmi sú makrely, losos, sardinky a morské produkty vôbec, hovädzie mäso, srdce, pečeň, obličky, olivový olej, arašidy, zo zeleniny najmä brokolica, strukoviny, vajíčka. Jeho množstvo však klesá skladovaním a tepelnou úpravou jedla. Ak by ste chceli v potrave prijať 30 mg koenzýmu Q10, museli by ste zjesť napr. pol kila sardiniek, kilo hovädziny, alebo viac ako kilogram arašidov.
ŠTÚDIE A VEDECKÉ VÝSKUMY
Texaská univerzita a Antwerpská univerzita v Belgicku uviedli, že obézni ľudia môžu jednoducho schudnúť ak do svojej výživy zaradia koenzým Q10. Výskumom bolo dokázané, že obézni ľudia majú až 50% deficit koenzýmu Q10 v tkanive. Ľudia, ktorí jedia veľa a pritom zostávajú chudí majú výrazne vyššiu hladinu tohto koenzýmu v krvi. Tento úžasný enzým môže zvýšiť účinnosť metabolizmu v bunkách a tým stimulovať prirodzenú stratu hmotnosti.
V experimentoch na zvieratách bolo zistené, že u jedincov s hypertenziou je redukované množstvo koenzýmu Q10, jeho podanie dokáže zvýšený krvný tlak znížiť. Takisto v klinických pozorovaniach bolo zistené, že u hypertonikov je znížená leukocytárna aktivita reduktázy sukcinát dehyrogenázy CoQ. Podanie 100 mg koenzýmu Q10 denne viedlo u osôb s esenciálnou hypertenziou so zmiešanou enzymatickou aktivitou CoQ k významnému poklesu krvného tlaku systolického aj diastolického.
V inej štúdii, 20 pacientov s poruchou prekrvenia srdca, spôsobenou aterosklerózou alebo vysokým krvným tlakom, bolo liečených koenzýmom Q10, 30 mg/deň počas 1-2 mesiacov. 55% pacientov zaznamenalo subjektívne zlepšenie, u 50% došlo k zníženiu NYHA klasifikácie (New York Heart Association), a 30% pacientov dosiahlo pozoruhodné zvýšenie prekrvenia hrudníka (pozorované na Rtg snímkoch hrudníka). Zlepšenia pozorované u pacientov boli následujúce: zvýšenie výkonu srcového svalu, sily úderu srdcového svalu, indexu srdcového svalu a ejekčnej frakcie. Koenzým Q10 je zodpovedný za zvýšenie sily kontrakcie srdcového svalu.
V talianskej štúdii bolo pozorovaných 2664 pacientov s ischemickou chorobou srdca (choroba srdca z nedokrvenia). Účastníci štúdie brali 50-150 mg koenzýmu Q10 denne počas 90 dní. (Väčšina pacientov- 70%, dostávala 100 mg/deň.) Po trojmesačnej liečbe koenzýmom Q10 boli percentá pacientov so zlepšenými klinickými znakmi a symptómami následujúce:
- potenie 79,8%
- edém (nedostatočný prietok) 78,6%
- kyanóza (purpurové sfarbenie pokožky) 78,1%
- pľúcny edém 77,8%
- tlkot srdca 75,4%
- závrat 73,1%
- prekrvenie žíl 71,8%
- subjektívna arytmia 63,4%
- nespavosť 62,8%
- nočné močenie 53,6%
- problémy s dýchaním 52,7%
Zlepšenie najmenej troch symptómov sa vyskytlo u 54% pacientov, čím došlo k značnému zlepšeniu kvality života. Výsledky tiež poukázali na nízky počet vedľajších účinkov: len 36 pacientov (1,5%) uviedlo mierne vedľajšie účinky spojené s koenzýmom Q10.