Figy - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Figy

  Figám sa dobre darí v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, Grécku, Turecku, Alžírsku, ale aj v Kalifornii.

  Obsah vitamínov a minerálov vo figách

  Figy obsahujú enzýmy na podporu trávenia, antibakteriálne zložky, vlákninu a vyváženú kombináciu 11 vitamínov, 14 minerálov a 14 aminokyselín (stavebných jednotiek bielkovín). Obsahujú laxatívne látky, flavonoidy, cukry, ale figy sú aj kožné alergény a ich miazga vážne dráždi oči. Figy sú pre svoj osviežujúci účinok veľmi vyhľadávanou potravinou pri anémii. Úľavu môžu priniesť ľuďom pri fyzickej, či psychickej únave. Figy sú aj výborným liekom proti kašľu. Stačí vziať asi 6 fíg, uvariť ich v pol litri mlieka, pridať med a získate prírodný liek, ktorý uľahčuje vykašliavanie.

  Sušené figy majú asi šesťnásobné množstvo kalórií ako čerstvé. Vysokým obsahom cukru môžu figy prispieť ku kazivosti zubov a môžu byť kontaminované plesňami.

  Čo je ale dôležité povedať, že aj keď obsahujú veľa cukru, sú ľahko stráviteľné a nepriberá sa z nich!

  Figy - 10 účinkov na zdravie

  Figy na trávenie

  Vláknina je výborná na trávenie a figy sú nabité vlákninou, ktorá pomáha zdravému črevnému pohybu a zmierňuje zápchu. Prechádza hromadne do stolice a podporuje jej hladký prechod cez telo. Strava s vysokým obsahom vlákniny je to, čo potrebujete na správne nastavenie tráviaceho systému a figy sú nutnosťou, pretože sa cítite plný a neprejedáte sa.

  Figy pôsobia ako prírodné preháňadlo. Urobia vašu stolicu jemnejšou, čo umožňuje ľahký prechod cez telo.

  Figy pre zdravé srdce a krvný tlak

  Figy znižujú hladiny triglyceridov v krvi a prispievajú k zlepšeniu zdravia srdca. Triglyceridy sú tukové častice v krvi, ktoré sú hlavnou príčinou srdcových ochorení. Taktiež antioxidanty vo figág zbavujú telo voľných radikálov, ktoré blokujú koronárne artérie a spôsobujú koronárne ochorenie srdca.

  Figy tiež obsahujú fenoly a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré znižujú riziko srdcových ochorení.

  Keď konzumujete menej draslíka a viac sodíka, narúša sa rovnováha sodíka a draslíka vo vašom tele a pripravuje cestu pre hypertenziu. Figy pomáhajú obnoviť túto rovnováhu, pretože sú bohaté na draslík.

  Figy na cholesterol

  Figy obsahujú pektín, rozpustnú vlákninu, o ktorej je známe, že znižuje hladinu cholesterolu. Vláknina odstraňuje prebytok cholesterolu v tráviacom systéme a prenáša ho do čriev, aby ho odstránil. Figy tiež obsahujú vitamín B6, ktorý je zodpovedný za produkciu serotonínu. Tento serotonín zvyšuje vašu náladu a znižuje hladinu cholesterolu.

  Figy proti rakovine

  Pravidelná konzumácia fíg môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Vláknina pomáha rýchlo odstrániť odpad v tele, čo dobre funguje na prevenciu rakoviny hrubého čreva. Množstvo semien vo figách obsahuje vysoké hladiny mucínu, ktorý zhromažďuje odpad a hlien v hrubom čreve a vyplavuje ich.

  Ženy, ktoré konzumovali viac vlákniny počas dospievania a mladšej dospelosti, mali menšie riziko stať sa obeťami rakoviny prsníka. Extrakty z fíg a sušené figy obsahujú prvky, ktoré pomáhajú pri prevencii rakoviny prsníka v postmenopauze.

  Figy liečia málokrvnosť

  Nedostatok železa v tele môže spôsobiť anémiu. Sušené figy obsahujú železo, ktoré je kľúčovou zložkou hemoglobínu. Ukázalo sa, že konzumácia sušených fíg zlepšuje hladiny hemoglobínu v krvi. Deti, dospievajúci, menštruujúce ženy a tehotné ženy by si mali osobitne sledovať hladinu železa, aby sa vyhli komplikáciám. Ak ste chorobý alebo ste podstúpili operáciu, zahrňte figy do svojej stravy, aby ste zvýšili hladiny železa v tele a vyriešili problém efektívne.


  Figy2

  Figami na zdravé kosti

  Figy obsahujú vápnik, draslík a horčík, ktoré všetky pomáhajú zdraviu kostí. Zlepšujú hustotu kostí a znižujú rozpad kostí. Vápnik je rozhodujúci pre udržanie zdravých kostí a fíky sú jedným z najlepších zdrojov. Figy obsahujú draslík, ktorý pôsobí proti zvýšenej močovej strate vápnika spôsobenej vysokým obsahom soli. Tým sa zabráni rednutiu kostí.

  Figami znížte bolesť hrdla

  Figy obsahujú sliz, ktorý liečí a chráni pred boľavým hrdlom. Tieto plody sú upokojujúce a ich prírodné šťavy zmierňujú bolesť a stres v hlasivkách

  Figy sú tiež prirodzenou liečbou tonzilitídy. Pomáhajú pri znižovaní opuchov a podráždenia zapríčinených chorobou. Vytvorte pastu z fíg s teplou vodou a naneste ju na krk. Znižuje bolesť a utíši vaše hrdlo.

  Figy dobrý zdroj energie

  Sacharidy a cukor prítomné vo figách zvyšujú percento energie vo vašom tele, odstraňujú únavu, zvyšujú výkonnosť, prebúdzajú aktivitu a podporujú sústredenie.

  Figami na imunitu

  Figy zabíjajú baktérie, vírusy a parazity vo vašom tele, ktoré môžu inak spôsobiť zdravotné problémy. Obsahujú živiny ako draslík a mangán, ktoré spolu s antioxidantmi posilňujú imunitný systém.

  Figy na pokožku aj vlasy

  Figy sú skvelé pre vašu pokožku. Či ich budete jesť, alebo ich použijete ako masku, urobia vašu pleť krásnou. Figový extrakt má antioxidačný a anti-kolagénový účinok na vráskavú pokožku a znížil percento hĺbky vrások. Významne znižuje melanín pokožky, trans-epidermálnu stratu vody a kožný maz. Zvýšil tiež hydratáciu pokožky. Figy by sa preto mohli použiť ako prostriedok na hyperpigmentáciu, akné, pehy a vrásky.

  Strata vlasov sa zvyčajne vyskytuje kvôli nedostatku správnej výživy. Figy obsahujú živiny vhodné pre vlasy, ako je horčík, vitamín C a vitamín E, ktoré podporujú rast vlasov. Základné živiny prítomné v tomto ovocí stimulujú krvný obeh v pokožke hlavy, aby urýchlili rast vlasov.

  Figy3

  Ako figy nakupovať?

  Figy sa predávajú čerstvé, konzervované i sušené. Čerstvé figy sa v závislosti od krajiny pôbodu líšia farbou a tvarom - od zelených cez červenohnedé až po fialové. Sušené sú zvyčajne všetky ploché a svetlohnedé. Figy sú veľmi aromatické a sladké ako med, mäkké a lahodné.

  Ako figy skladovať?

  Figy by sa mali rýchlo zjesť a dlho neskadovať. Čerstvé figy nám pri normálnej vzdušnej vlhkosti a nízkej teplote (tesne pod nulou) vydržia asi 2 týždne. Sušené figy vydržia aj niekoľko mesiacov.

  POZOR! Sušené figy môžu napadnúť roztoče. Pri dlhšom skladovaní ich musíme kontrolovať.

  Ako figy spracovať?

  Figy môžeme zavárať, konzervovať, sušené pridávame do biskupských chlebíkov a musli. Čerstvé sú vynikajúce s jogurtom, tvarohom alebo s čerstvým syrom. Môžeme si z nich pripraviť i ovocný šalát.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, s. 34

  https://www.stylecraze.com/art...